Hlavní navigace

Jak (správně) psát uvozovky na klávesnici

2. 7. 2020

Sdílet

Zdroj: shutterstock.com
Uvozovky vyznačující nejčastěji přímou řeč mají několik podob. Ač v českém pravopise jsou jako správná varianta uvedeny dvojité uvozovky dole a uvozovky nahoře, v článku si ukážeme i to, jak napsat jednoduché uvozovky nebo například anglické a francouzské varianty.

Uvozovky jsou znaménka, která nejčastěji vyznačují přímou řeč a doslovné citáty. Píšou se ale také u názvů, slovíček z cizího jazyka a nespisovných či ironických výrazů. V českém jazyce se nejčastěji používají dvojité uvozovky dole a nahoře („X“). V případě psaní uvozovek do již uvozené věty je možné použít také jednoduchou verzi nahoře a dole (‚X‘), boční dvojité uvozovky (»X«) a boční jednoduché uvozovky (›X‹).

V případě, že je v přímé řeči celá věta, se druhá zavírací uvozovka píše až za interpunkčním znaménkem. Stejná situace je i u přímé věty, do které je vložena uvozovací část (například „Ne,“ prohlásil Pavel, „nepůjdu s vámi.“). Pokud se do výpovědi začleňuje část jiného textu bez uvedení uvozovací větou, klade se pravá zavírací uvozovka před interpunkční znaménko (například To se ti tedy „povedlo“!).

Jak napsat uvozovky na klávesnici

Univerzální metodou je kombinace kláves [Shift] + [ů]. Ač se původně jedná o anglické uvozovky (na klávese jsou i vyznačené), ve Wordu a jiných textových editorech s českým jazykem se vám automaticky opraví na české uvozovky. Tato funkce je však omezena skutečně na zlomek programů a ve většině případů (třeba v internetových prohlížečích) se bude jednat o dvojité uvozovky pouze nahoře.

Klávesová kombinace pro „univerzální“ uvozovky Klávesová kombinace pro „univerzální“ uvozovky

 

Pro vytvoření konkrétních uvozovek se doporučuje jejich psaní v ASCII kódu, kdy podržíte levý Alt a vyťukáte za sebou na numerické klávesnici kombinaci číslic. U notebooků, které numerickou klávesnici nemají, musíte samozřejmě využít alternativní způsob psaní číslic, ať už pomocí klávesy [Fn] či podržením Shiftu.

Psaní uvozovek v ASCII kódu Psaní uvozovek v ASCII kódu

 

Typ uvozovek Levá otevírací Pravá zavírací
České dvojité uvozovky dole a nahoře „X“ Alt + 0132 Alt + 0147
Jednoduché uvozovky dole a nahoře ‚X‘ Alt + 0130 Alt + 0145
Boční dvojité (francouzské) uvozovky »X« Alt + 0187 Alt + 0171
Horní dvojité (anglické) uvozovky “X” Alt + 0147 Alt + 0148
Horní jednoduché uvozovky ‘X’ Alt + 0145 Alt + 0146

 

Vzhledem k tomu, že kombinace číslic nejsou zrovna snadné na zapamatování, jednoduchou alternativou je stisknutí kláves [Windows] + [.]. V otevřeném okně se znaky a symboly najdete veškeré požadované uvozovky.

Otevření nabídky se symboly a znaky Otevření nabídky se symboly a znaky

 

Cloud24

Pro vlastníky počítačů od Applu je situace obdobná, univerzální uvozovky jsou opět v základu dvojité horní, v textových editorech s češtinou se ale automaticky opraví na českou variantu.

  • Univerzální uvozovky podle jazyku programu: [Shift] + [ů]
  • České dvojité uvozovky dole a nahoře: [Alt] + [Shift] + [N] (levá dolní) a [Alt] + [Shift] + [H] (pravá horní)

Zdroje: ujc, wikipedia

Byl pro vás článek přínosný?