Hlavní navigace

Jaká je poruchovost SSD v porovnání s HDD? Statistika ukazuje, že rozdíl je až 10×

10. 5. 2021

Sdílet

Zdroj: Samsung
Umřou SSD častěji než HDD, nebo naopak? A jak často se to stává? Backblaze zveřejnilo velmi užitečné srovnání spolehlivosti (či poruchovosti) obou typů úložišť.

Před pár lety byla docela dobrým zdrojem informací o spolehlivosti disků data firmy Backblaze, která jako serverové úložiště používala klasická spotřebitelská HDD a zveřejňovala statistiky jejich poruchovosti (nepochybně hlavně proto, že po takových informacích byl hlad a tyto články byly dobrá reklama). Bohužel před časem firma přešla na serverové disky, a tak její data v podstatě přestala být pro svět PC relevantní.

Ovšem teď Backblaze přišla s trošku jinými statistickými daty, která stojí za pozornost – totiž srovnání mezi mechanickými (magnetickými) pevnými disky HDD a plně elektronickými SSD. Ačkoliv to, že SSD jsou spolehlivější, je asi většinový názor, nevyhýbají se ani jim poruchy. A místo vadných sektorů a nabouraných hlaviček u nich zase můžete mít obavy z „bricknutí“, třeba i vlivem chyb jejich komplexnějšího firmwaru či podobných faktorů. Studie Backblaze přináší statistické porovnání toho, jak časté jsou poruchy SSD a zda či o kolik jsou v tomto spolehlivější než HDD.

HDD × SSD (jako systémový disk)

Možná je dobré nejdřív upozornit, že statistiky pro SSD nejsou srovnatelné s těmi, které Backblaze poskytovalo i dřív. Nejde totiž o statistiky pro disky, které slouží jako úložiště, ty má firma pořád čistě magnetické kvůli velké výhodě v ceně za jednotku prostoru. Vedle 172 256 datových HDD ale firma má v serverech údajně 3187 systémových disků, které jsou zhruba půl na půl HDD (1669 kusů) a SSD (1518 kusů). A právě na těchto systémových discích serverů firma teď porovnala poruchovost.

Ilustrační foto (zdroj: blickpixel / Pixabay) Ilustrační foto (Zdroj: blickpixel / Pixabay)

V uplynulém čtvrtletí Q1 2021 uvádí Backblaze 44 poruch/selhání HDD, přičemž selhání může zřejmě být i překročení určitého množství vadných sektorů. Toto číslo za čtvrtletí by odpovídalo 10,56% roční úmrtnosti (kdyby se extrapolovalo na celý rok). Jde o horší poruchovost, než má Backblaze u datových disků, ty dosahují v nejhorším případě 2,43% roční úmrtnosti, v lepších případech mají i pod 1 %. To jsou ale serverové/enterprise modely, kdežto jako systémová HDD asi Backblaze vzhledem ke kapacitě a uváděné ceně používalo levné spotřebitelské.

U systémových SSD mělo Backblaze v prvním kvartálu řádově lepší výsledek. Uvádí, že selhala jen dvě SSD, což vychází na zhruba 0,58% úmrtnost za jeden rok (pokud by se z 3 měsíců extrapolovalo/přepočetlo na celých 12).

Statistika poruchovosti HDD a SSD od Backblaze za Q1 2021 Statistika poruchovosti HDD a SSD od Backblaze za Q1 2021 (Zdroj: Backblaze)

Mimochodem, SDD používá pro systémové oddíly teprve asi dva roky, opět kvůli ceně. Firma je začala používat tehdy, když se 240GB – 250GB modely dostaly cenou pod cca 50 $, do té doby firma šetřila a kupovala na tuto roli základní 500GB HDD. Jde tak o porovnání trošku nerovné, používaná SSD mají průměrné stáří něco přes rok (12,66 měsíce), kdežto HDD v průměru přes čtyři roky (49,63 měsíce).

Kompletní záznamy od roku 2013

Možná lepší než jen nejčerstvější statistika za poslední tři měsíce jsou souhrnná data za celý provoz. Zde je trošku menší rozdíl, vychází o něco méně než desetinásobný. SSD doteď celkem odešlo osm a odpovídá to v přepočtu 0,65% úmrtnosti za rok. Pevných disků od roku 2013 doteď v roli systémových úložišť odešlo do věčných syslišť 559, což je v přepočtu na jeden rok u HDD úmrtnost 6,04 %. Je to o víc jak 40 % lepší vysvědčení, než byl stav za Q1 2021. Možná je to ovlivněno právě stárnutím flotily, kdy už patrně nejsou nasazována žádná nová HDD, jen SSD, a tak i nespolehlivost těchto stárnoucích HDD časem stoupá.

Statistika poruchovosti HDD a SSD od Backblaze souhrnná data od roku 2013 Statistika poruchovosti HDD a SSD od Backblaze, souhrnná data od roku 2013 (Zdroj: Backblaze)

Jak už bylo řečeno, HDD jsou v průměru čtyřikrát starší a tím pádem mají také odtočeno (doslova) mnohem více odsloužených hodin, 3 375 805 hodin provozu proti 450 503 hodinám u SSD. To je pochopitelně nutné vzít v potaz při posuzování poruchovosti, ale i bez toho – pokud by byly stejně staré – by asi pevné disky dopadly hůře.

Toto lze asi brát jako potvrzení, že absence mechanických/pohyblivých komponent skutečně vede k větší spolehlivosti a alespoň v průměru lze říct, že můžete SSD více věřit. Bylo by ale dobré mít nějaké statistiky různých modelů a značek ve velkém měřítku. Je asi celkem myslitelné, že kvůli chybám firmwaru, konstrukci, kvalitě výroby nebo třeba chlazení/zahřívání by asi mohly existovat problematické modely SSD, které odcházejí více, než je průměr. A různé takové by se pak mohly v nespolehlivosti dostat na horší úroveň, než má průměrné HDD.

Je nicméně zajímavé, že ta 0,58% poruchovost v Q1 2021 není až tak dramaticky lepší v porovnání s datovými disky Backblaze, což jsou, jak už bylo řečeno, místo spotřebitelských HDD dražší enterprise modely pro datacentra. U těch jsou rozdíly mezi značkami a modely, ale ta lepší mají také roční úmrtnost pod 1 % a Backblaze uvádí, že v Q1 2021 byla úmrtnost těchto HDD v roli datových disků jen 0,85 %, což už je srovnatelné s těmi (levnými) SSD. Tyto enterprise/serverové pevné disky jsou tedy evidentně o dost spolehlivější než levné spotřebitelské, i když je otázka, zda dobrému výsledku částečně nepomáhá třeba i to, že se datová úložiště méně namáhají.

MM_AI

Adata XPG SX8100 NVMe SSD modul M2 ilustrace 1600 SSD Adata XPG SX8100 (Zdroj: Adata)

Zálohujte, i když máte SSD

Jak můžete vidět, nějaká SSD přece jen z času na čas umřou. Ač je na to šance (za jeden rok) menší než 1:100, měli byste s tím vždy počítat a mít zálohy dat pro případ, že se to stane vám. Spíše než selhání typu „pomalu se objevují vadné sektory“ to pravděpodobně může být náhlá kompletní smrt, kdy najednou přijdete o všechno bez šance na obnovu. Pokud pro vás není praktické zálohovat si všechna data nebo máte hluboko do kapsy, dbejte aspoň, abyste měli kopii toho nejdůležitějšího. Přinejhorším aspoň třeba na úložišti OneDrive, kterého máte přímo ve výchozí instalaci Windows 10 několik gigabajtů zadarmo přímo integrovaného do systému (tedy za podmínky, že používáte microsoftí účet).

Věříte více spolehlivosti magnetických disků (HDD), nebo SSD?

Zdroj: Backblaze

Byl pro vás článek přínosný?