Hlavní navigace

Jaký internet byste chtěli v roce 2030? Evropská komise spustila veřejnou diskuzi

14. 9. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Právě probíhající program digitální agendy říká, že každý občan EU by měl v roce 2020 mít přístup k připojení o rychlosti 30 Mb/s a polovina domácností dokonce 100 Mb/s. Strategii převzalo i Česko, které kvůli naplnění plánu chce investovat peníze do výstavby rychlejších sítí ať už z vlastní prostředků (aukcí kmitočtů), nebo z dotací EU. Jakmile (pokud) se plán podaří splnit, co potom? Tuto otázku začal Evropská komise řešit koncem minulého týdne.

 

Občané, zástupci průmyslu, veřejných orgánů, výzkumných a vědeckých ústavů se mohou až do 7. prosince 2015 zúčastnit veřejné konzultace s cílem zjistit, jak rychlý a kvalitní internet by měl být po roce 2020. I vy tedy můžete vyplnit dotazník na webu EU (vpravo můžete přepnout na češtinu nebo slovenštinu).

Komise rozlišuje mezi pevnou a mobilní konektivitou a také chce vědět, kterou v budoucnu budeme upřednostňovat. Ptá se, jaké služby na internetu využíváme. Jestli je pro nás prioritní rychlost stahování, nahrávání, odezva, spolehlivost, všudypřítomnost sítě a jakou rychlost bychom si v příštích letech představovali. Pokud nejste se současným stavem spokojeni, měli byste se ozvat. Teď je ideální příležitost, kdy vás vyslechnout i ti v horních patrech.

Zdroj: EU via Jaromír Novák