Jaký mobil koupit v roce 2026? Vybrali jsme nejlepší kandidáty od 4 tisíc až po luxusní vlajkové lodě

Sdílet

Jaký smartphone vybrat v roce 2026? Autor: Reshetnikov_art / Shutterstock
Jaký smartphone vybrat v roce 2026?
Na dobrý telefon není potřeba padesát tisíc. Dražší modely ale nabízejí možnosti, za které někdo rád zaplatí: menší tělo, teleobjektiv s větším optickým přiblížením, více možností při natáčení videa nebo velký skládací displej. Vybrali jsme sedmnáct mobilů a hledali, komu stačí levnější základ a kdy už má příplatek smysl.

Xiaomi 17T Pro stojí méně než Xiaomi 17, přesto při focení nabízí větší optické přiblížení. Dražší sedmnáctka má jinou přednost: špičkový výkon v menším těle. Oba telefony přitom pořídíte pod dvacet tisíc. Co pak ještě nabídnou modely za čtyřicet tisíc a víc? Každý od telefonu čeká něco jiného, přesto jsme se v prvních čtyřech cenových kategoriích pokusili seřadit modely od nejlepšího.

Vybrané telefony jsou roztříděny do kategorií:

  1. Do 5 000 Kč: kde levný telefon ještě stačí
  2. Do 10 000 Kč: výkon už nemusí být slabinou
  3. Do 20 000 Kč: lepší fotoaparáty, větší paměť i volba rozměrů
  4. Do 40 000 Kč: za fotoaparát, video nebo práci s telefonem
  5. Bez cenového stropu: špičkové vlajky i skládací telefony

Do 5 000 Kč: kde levný telefon ještě stačí

Do pěti tisíc jsme vybrali tři telefony, na kterých můžete psát zprávy, používat mapy a bankovní aplikace i přehrávat videa. Jejich omezení se projeví při častém přepínání aplikací, fotografování za horšího světla nebo náročnějším hraní. Všechny tři modely navíc zůstávají u 4G. Kolem deseti tisíc už vyberete telefon s 5G a větší výkonovou rezervou, rozdíly ve fotoaparátech ale zůstávají.

Telefon a varianta Cena včetně DPH Displej Baterie
Redmi Note 15 4G, 6/128 GB 4 990 Kč AMOLED, 120 Hz 6 000 mAh
Samsung Galaxy A17 LTE, 4/128 GB 4 990 Kč AMOLED, 90 Hz 5 000 mAh
Redmi 17, 4/128 GB 4 490 Kč IPS LCD, 120 Hz 7 500 mAh

1. Redmi Note 15 4G: AMOLED a více operační paměti

Note 15 vyhrává kombinací AMOLED displeje a 6 GB RAM. Při přehrávání videa a prohlížení fotek nabídne výraznější kontrast než levnější Redmi 17. Pro časté přepínání aplikací má zase lepší předpoklady než oba soupeři se 4 GB RAM. Úložiště lze rozšířit kartou.

Černý Redmi Note 15 položený na světlé podložce, detail horní hrany a zadních fotoaparátů.

Redmi Note 15, detail zadních fotoaparátů

Autor: Maksdroider / Wikimedia Commons, podle licence: CC BY-SA 4.0

Helio G100 Ultra stačí na běžné používání a méně náročné hry. Samotné 4G nemusí být překážkou, pokud mobilní data používáte hlavně k posílání zpráv, navigaci a občasnému přehrávání videa.

Baterie má 6 000 mAh a Xiaomi slibuje bezpečnostní aktualizace po šest let. Fotografická výbava je skromná: vedle hlavního fotoaparátu je jen pomocný snímač pro portrétní režim s rozostřeným pozadím. Samostatný ultraširokoúhlý fotoaparát ani teleobjektiv tu není. Právě focení může být větším důvodem k příplatku než rychlost při běžném procházení telefonu.

2. Samsung Galaxy A17 LTE: stabilizace a šest verzí Androidu

Samsung za stejnou cenu nabízí optickou stabilizaci hlavního fotoaparátu a příslib šesti generací systému. Stejně jako Note 15 má slíbených šest let bezpečnostních aktualizací od uvedení.

Šedý Samsung Galaxy A17 LTE, zadní strana a zapnutý displej.

Samsung Galaxy A17 LTE v šedé barvě

Autor: Samsung

Stabilizace pomůže proti chvění rukou při fotografování večerní ulice nebo interiéru. Rozmazání pohybujícího se dítěte ale sama nevyřeší. Samsung má také jednoduchý ultraširokoúhlý fotoaparát, takže při focení není odkázaný jen na hlavní objektiv.

A17 má ovšem jen 4 GB RAM, akumulátor 5 000 mAh a pomalejší 25W nabíjení. Pokud chcete známé prostředí One UI a telefon plánujete používat dlouho, je to obhajitelná volba. Pro časté přepínání aplikací bych však raději vzal Redmi Note 15. Pozor na označení: v tabulce je Galaxy A17 LTE. Verze s 5G je jiný model.

3. Redmi 17: velká baterie, skromnější displej

Redmi 17 zaujme hlavně akumulátorem s kapacitou 7 500 mAh a 45W nabíjením. Je to ale pořádný kus telefonu: displej má 6,9 palce a hmotnost dosahuje 232 gramů. Hodí se spíš pro toho, kdo upřednostní velkou baterii před menším a lehčím tělem.

Na displeji se šetřilo. IPS panel má pouze rozlišení HD+, což je na tak velké ploše znát zejména na jemnosti písma. Ani Helio G91 Ultra a 4 GB RAM nejsou výbavou pro náročné hraní nebo intenzivní přepínání aplikací.

Zůstává tu konektor pro kabelová sluchátka, možnost přidat paměťovou kartu a NFC pro placení. Vedle Note 15 bych ale Redmi 17 vybral především kvůli větší baterii. Příplatek pěti set korun za lepší displej a více operační paměti vítěze mi jinak dává smysl.

Do 10 000 Kč: výkon už nemusí být slabinou

V této čtveřici už mají všechny telefony OLED, 5G a dostatek RAM pro běžné používání. O volbě tu častěji rozhodnou náročné hry, natáčení přední kamerou nebo prostředí systému, které chcete používat několik let.

Telefon a varianta Cena včetně DPH Baterie Nabíjení kabelem
POCO X8 Pro, 8/256 GB 9 990 Kč 6 500 mAh Až 100 W
OnePlus Nord 5, 8/256 GB 9 349 Kč 5 200 mAh Až 80 W
Redmi Note 15 Pro 5G, 8/256 GB 8 990 Kč 6 580 mAh Až 45 W
Samsung Galaxy A56, 8/128 GB 9 990 Kč 5 000 mAh Až 45 W

1. POCO X8 Pro: nejlepší nabídka pro hráče

S čipem Dimensity 8500 Ultra má POCO dost výkonu i pro náročné hry. Nemusíte přitom tolik slevovat z grafických detailů jako u telefonů z předchozí kapitoly.

Černý a bílý telefon řady POCO X8 Pro, pohled na zadní stranu s dvojicí fotoaparátů.

Telefony řady POCO X8 Pro

Autor: POCO / WebWire

První místo si ale POCO zaslouží i kombinací velké baterie, rychlého nabíjení a odolnosti IP68. S 6,59palcovým displejem navíc zůstává menší než řada soupeřů, kteří se blíží sedmi palcům. Z telefonu lze přes USB-C dobít i sluchátka nebo druhý mobil, a to výkonem až 27 W.

Na focení má POCO hlavní fotoaparát se stabilizací a jednoduchý ultraširokoúhlý modul; teleobjektiv chybí. Nenajdete tu ani bezdrátové nabíjení či eSIM.

2. OnePlus Nord 5: zajímavý i z druhé strany

Nord 5 se vyplatí otočit přední kamerou k sobě. Má automatické ostření a zvládá video ve 4K při 60 snímcích za sekundu. Kdo se pravidelně natáčí, získá něco užitečnějšího než další pomocný snímač na zádech.

Přitom se nemusí vzdát hraní: Snapdragon 8s Gen 3 má dost síly i na náročné aplikace a hry. Displej s úhlopříčkou 6,83 palce může být pro hry a video výhodou, telefon je ale rozměrnější. Dalším důvodem k volbě je OxygenOS, pokud vám jeho ovládání vyhovuje. OnePlus slibuje čtyři aktualizace Androidu a šest let bezpečnostní podpory od uvedení v roce 2025.

Druhé místo za POCO souvisí hlavně s menší baterií a slabší odolností. Telefon má krytí IP65 proti prachu a proudu vody.

3. Redmi Note 15 Pro 5G: hlavní fotoaparát místo herních ambicí

Za nejnižší cenu v této kategorii dostanete rozměrný displej, velkou baterii a hlavní fotoaparát s 200Mpx snímačem a optickou stabilizací. Vysoké rozlišení se hodí pro výřezy. V některých recenzích se za dobrého světla osvědčilo i čtyřnásobné přiblížení. Výhrady mířily na průměrnou ostrost detailů v běžných snímcích a problémy s ostřením za slabého světla.

Samostatný teleobjektiv Redmi nemá a při natáčení končí na 4K při 30 snímcích za sekundu. Nord zvládne dvojnásobnou frekvenci i přední kamerou. Pro pravidelné natáčení bych proto z těchto dvou vybral OnePlus.

Redmi má také odolnost IP68. Procesor Dimensity 7400 Ultra stačí na běžné aplikace, ve hrách ale za prvními dvěma telefony zaostává. Tady ušetřená tisícikoruna proti POCO znamená především menší výkonovou rezervu.

4. Samsung Galaxy A56: pro ty, kterým vyhovuje One UI

Samsung u A56 slibuje šest generací aktualizací systému a šest let bezpečnostních záplat od uvedení. Proti Nordu jde o dvě verze Androidu navíc, délka bezpečnostní podpory je stejná. Spolu s prostředím One UI je to hlavní důvod, proč A56 do výběru patří.

Detail fotoaparátů světle šedého Galaxy A56 vlevo a fialového Galaxy A36 vpravo.

Samsung Galaxy A56 vlevo, Galaxy A36 vpravo

Autor: Samsung

V běžných aplikacích Exynos 1580 postačí, telefon má také kvalitní AMOLED a odolnost IP67. Stabilizovaný hlavní fotoaparát doplňuje ultraširokoúhlý. Pokud přecházíte ze staršího Galaxy a chcete zachovat ovládání i návaznost na další zařízení, může vám tato kombinace vyhovovat. Při výběru bez vazby na značku bych však za stejnou cenu dal přednost většímu úložišti a výkonu POCO.

Do 20 000 Kč: lepší fotoaparáty, větší paměť i volba rozměrů

Samostatný teleobjektiv už má v této kategorii každý z vybraných telefonů. U dvojice Xiaomi k němu dostanete také výkon nejvyšší třídy a velké úložiště. Zatímco hráč ocení výkonnější grafiku a prostor pro velké hry, při každodenním používání může být důležitější velikost telefonu, nabíjení nebo délka podpory.

Telefon a varianta Cena včetně DPH Procesor Displej
Xiaomi 17T Pro, 12/512 GB 18 990 Kč Dimensity 9500 6,83 palce
Xiaomi 17, 12/512 GB 19 849 Kč Snapdragon 8 Elite Gen 5 6,3 palce
Google Pixel 10, 12/128 GB 16 100 Kč Tensor G5 6,3 palce

1. Xiaomi 17T Pro: nejvíc výbavy za necelých devatenáct tisíc

17T Pro vyhrává díky tomu, kolik běžně dražší výbavy se podařilo spojit pod hranicí dvaceti tisíc. Dimensity 9500 patří do nejvyšší výkonnostní třídy a půlterabajtové úložiště potěší i při instalaci velkých her. Displej zvládá až 144 Hz, pokud tuto frekvenci podporuje příslušná aplikace nebo hra.

Nová řada smartphonů Xiaomi 17T a Xiaomi 17T Pro

Nová řada smartphonů Xiaomi 17T a Xiaomi 17T Pro

Autor: Xiaomi

Vedle hlavního a ultraširokoúhlého fotoaparátu je teleobjektiv s pětinásobným optickým přiblížením. Hodí se pro vzdálené detaily nebo portréty focené s větším odstupem. V malé místnosti naopak nemusí být kam ustoupit.

Baterie má 7 000 mAh a rychlé nabíjení funguje kabelem i bezdrátově. Díky podpoře 100W PPS lze navíc vybírat také z kompatibilních adaptérů jiných značek. Na cestu může stačit jeden vhodný zdroj pro telefon i notebook.

Za tuto kombinaci se platí hlavně velikostí. Telefon váží 219 gramů a jeho velký displej nemusí vyhovovat každému. Právě tady začíná být zajímavý dražší Xiaomi 17.

2. Xiaomi 17: menší rozměry bez malého akumulátoru

Za příplatek 859 Kč dostanete telefon s hmotností 191 gramů a šířkou necelých 72 mm. Snapdragon 8 Elite Gen 5 i velké úložiště přitom zůstávají na úrovni nejvyšší třídy. Pokud je pro vás velikost zásadní, je toto přesvědčivější důvod připlatit než další nárůst výkonu.

Do menšího těla se vešlo 6 330 mAh. Nabíjení dosahuje 100 W kabelem či 50 W bezdrátově, takže kvůli rozměrům nepřicházíte ani o rychlé doplnění energie.

Jiný je také teleobjektiv. Přibližně 2,6násobné optické přiblížení se hodí na portrét člověka sedícího naproti vám nebo na detail z menší vzdálenosti. Při focení vzdálených objektů má výhodu pětinásobné přiblížení 17T Pro.

3. Google Pixel 10: menší telefon s podporou do roku 2032

Pixel stojí proti dvojici Xiaomi o zhruba tři až čtyři tisíce méně. Přesto má samostatný pětinásobný teleobjektiv a magnetické bezdrátové nabíjení Pixelsnap podle standardu Qi2. K vhodné nabíječce nebo držáku jej přichytíte i bez pouzdra s magnety.

Nová řada telefonů Pixel 10.

Nová řada telefonů Pixel 10.

Autor: Google Store

Google navíc slibuje sedmiletou podporu Pixelů, zahrnující systém i bezpečnostní aktualizace. U modelu uvedeného v roce 2025 příslib platí do roku 2032. Spolu s prostředím Googlu jsou to dobré důvody pro dlouhodobé používání.

Na menší telefon ovšem váží docela dost: 204 gramů. Největší ústupek představuje 128GB úložiště, tedy čtvrtina kapacity obou Xiaomi. Tensor G5 je také slabší volbou pro náročné hry.

Do 40 000 Kč: za fotoaparát, video nebo práci s telefonem

Proti dobře vybavenému telefonu kolem dvaceti tisíc se tady platí hlavně za lepší fotoaparáty a možnosti videa. Ve zprávách, mapách nebo prohlížeči už rozdíl nebývá tak výrazný. Špičkový procesor totiž dostanete i o kategorii níž. Dalším důvodem k příplatku může být jemnější displej, delší podpora nebo funkce pro práci, které levnějšímu telefonu chybějí.

Telefon a varianta Cena včetně DPH Procesor Displej
Xiaomi 17 Ultra, 16/512 GB 26 349 Kč Snapdragon 8 Elite Gen 5 6,9 palce
OPPO Find X9 Ultra, 12/512 GB 35 990 Kč Snapdragon 8 Elite Gen 5 6,82 palce
iPhone 17 Pro, 256 GB 29 990 Kč Apple A19 Pro 6,3 palce
Samsung Galaxy S26 Ultra, 12/256 GB 34 011 Kč s kódem 2026ALZAEXTRA10 Snapdragon 8 Elite Gen 5 6,9 palce

1. Xiaomi 17 Ultra: nejvýhodnější kombinace špičkové výbavy

Xiaomi tu vyhrává díky ceně celého telefonu. Špičkový Snapdragon 8 Elite Gen 5, 512GB úložiště a bohatou fotografickou výbavu dostanete výrazně levněji než u OPPO. Ve výkonu ovšem proti běžné sedmnáctce zásadní skok nečekejte: používá stejný procesor.

Telefony Xiaomi 17 Ultra vystavené na stole, vpravo tři barevná provedení zadní strany.

Xiaomi 17 Ultra v prodejně

Autor: 茅野ふたば / Wikimedia Commons, podle licence: CC BY-SA 4.0

Za zhruba šest a půl tisíce navíc proti Xiaomi 17 získáte hlavní fotoaparát se snímačem jednopalcového typu a nezvyklý teleobjektiv s proměnlivým ohniskem. V rozsahu 75 až 100 mm, tedy přibližně od 3,2× do 4,3×, mění přiblížení přímo optická soustava. Při komponování portrétu se v tomto rozmezí nemusíte spoléhat jen na digitální výřez. Plynulý optický zoom od hlavního fotoaparátu až po nejvyšší přiblížení to ale není.

Velký OLED umí měnit obnovovací frekvenci od 1 do 120 Hz a nabíjení dosahuje 90 W kabelem či 50 W bezdrátově. Baterie s kapacitou 6 000 mAh je přesto menší než u kompaktnějšího Xiaomi 17. Ultra tak dává smysl jako příplatek za větší obrazovku a lepší fotoaparáty; samotný výkon nebo kapacita baterie jej neodůvodňují.

2. OPPO Find X9 Ultra: když je pětinásobné přiblížení málo

OPPO má dva samostatné teleobjektivy s pevným ohniskem: jeden s trojnásobným a druhý s desetinásobným přiblížením. Desetinásobné přiblížení využijete při focení vzdálených detailů v krajině nebo na budovách, trojnásobné se lépe hodí na portréty.

Za téměř deset tisíc navíc proti Xiaomi Ultra dostanete také jemnější QHD+ displej a větší baterii. S kapacitou 7 050 mAh zvládlo OPPO v nezávislém testu výdrže přes 28 hodin procházení webu přes Wi-Fi. Nabíjet jej lze až 100 W kabelem nebo 50 W bezdrátově.

Snapdragon 8 Elite Gen 5 má výkonu dost, stejná recenze ale při dlouhodobé maximální zátěži naměřila výrazné zahřívání a pokles výkonu. Pro dlouhé hraní bych proto OPPO nevybíral jen podle čipu nebo vysoké ceny. Navíc váží 236 gramů. Před iPhone 17 Pro ho řadím hlavně kvůli desetinásobnému optickému přiblížení. Při focení vzdálených detailů bych mu dal přednost před čtyřnásobným teleobjektivem iPhonu. Kdo upřednostní menší rozměry a práci s videem, může ale zvolit levnější iPhone.

3. iPhone 17 Pro: výkon a video v menším těle

Vedle velkých modelů Ultra působí iPhone 17 Pro s menším displejem jako vítaná změna. A19 Pro má dost výkonu pro náročné hry i zpracování videa, OLED displej má adaptivní obnovovací frekvenci až 120 Hz. O volbě ale často rozhodne prostředí iOS a návaznost na další zařízení Applu. Pro nabíjení a přichycení příslušenství jsou tu magnety MagSafe.

Při natáčení umí Dolby Vision ve 4K až při 120 snímcích za sekundu. Apple Log 2 ponechává více prostoru pro úpravy barev a kontrastu při střihu. ProRes ve 4K při 120 snímcích za sekundu navíc vyžaduje záznam na externí úložiště. Tyto funkce ocení hlavně člověk, který se záznamem dál pracuje. Pro rychlý klip poslaný rodině nejsou samy o sobě důvodem utratit třicet tisíc.

Samostatný teleobjektiv nabízí čtyřnásobné přiblížení. Osminásobné, které Apple označuje jako optickou kvalitu, už vzniká výřezem ze snímače. Pro přenos velkých videosouborů se hodí rychlé USB 3, jehož možnosti využijete s odpovídajícím datovým kabelem.

Před Samsung jej řadím díky kombinaci nižší ceny, menších rozměrů a možností videa. Pro zájemce o Android ale bude zajímavější zvláštní výbava Galaxy.

4. Samsung Galaxy S26 Ultra: více možností pro práci

Při čtení zpráv ve vlaku může být Privacy Display užitečnější než další nárůst výkonu. Omezuje čitelnost obrazu při pohledu ze strany, a tím ztěžuje spolucestujícím nahlížení na displej. Funkci lze zapnout podle potřeby, případně pro vybrané aplikace nebo oznámení.

Samsung Galaxy S26 Ultra

Samsung Galaxy S26 Ultra

Autor: Cnews (Dominik Dobrozenský)

Integrované pero S Pen se zase hodí pro ruční poznámky, náčrtky nebo přesné označení části dokumentu. Na velké obrazovce tak můžete pracovat přesněji než prstem. A když ani ta nestačí, Samsung DeX umožní připojit monitor a pracovat s aplikacemi v samostatných oknech.

Výkonem patří mezi špičku díky Snapdragonu 8 Elite Gen 5 upravenému pro Galaxy. Samsung k tomu slibuje sedm generací systémových aktualizací a sedm let bezpečnostní podpory od uvedení. Je to přesvědčivá kombinace pro člověka, který chce telefon používat dlouho a využije jej i k práci s dokumenty.

Samsung stojí výrazně víc než Xiaomi, přesto má menší baterii a pomalejší nabíjení. Připlatil bych si za něj hlavně kvůli DeXu, peru nebo privátnímu displeji. Pro samotné hraní nebo běžné používání bych zůstal u levnějšího modelu.

Bez cenového stropu: špičkové vlajky i skládací telefony

Nad čtyřiceti tisíci bych vybíral hlavně podle toho, co chci s telefonem dělat. iPhone 18 Pro Max osloví náročné hráče a zájemce o natáčení videa, velký skládací displej zase využijete při práci se dvěma aplikacemi vedle sebe. Výběr pak závisí i na tom, zda chcete zůstat u Androidu, nebo iOS.

Telefon a varianta Cena včetně DPH Procesor Displej
iPhone 18 Pro Max, 512 GB 43 990 Kč Apple A20 Pro 6,9 palce
Samsung Galaxy Z Fold8 Ultra, 12/512 GB 58 990 Kč Snapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy Vnitřní 8 palců, vnější 6,5 palce
iPhone Duo, 512 GB Ohlášená cena 60 990 Kč Apple A20 Pro Vnitřní 7,6 palce, vnější 5,4 palce

iPhone 18 Pro Max: výkon, výdrž a velká obrazovka

A20 Pro v testu výkonu překonal S26 Ultra v procesorových i grafických úlohách. Při opakované grafické zátěži si iPhone navíc udržel větší část počátečního výkonu. Spolu s velkým 120Hz displejem je to silný argument pro náročné hraní, pokud jsou vaše oblíbené hry dostupné na iOS.

Apple ve vlastním měření uvádí u Pro Max až 43 hodin přehrávání videa, zatímco u menšího 18 Pro až 34 hodin. S 249 gramy je ale Pro Max nejtěžší klasický telefon v tomto výběru.

Hlavní fotoaparát nově umí měnit clonu. Při fotografování zblízka lze přiclonit a udržet ostrou větší část scény. Pro natáčení je tu profil Apple Log 2 a záznam ProRes, který při 4K a 120 snímcích za sekundu vyžaduje externí úložiště.

Proti iPhonu 17 Pro z předchozí kategorie stojí vybraná varianta o čtrnáct tisíc víc. Dostanete větší 6,9palcový displej místo 6,3palcového, dvojnásobné úložiště a hlavní fotoaparát s proměnlivou clonou. Apple Log 2 a ProRes však umí i levnější 17 Pro. Pro Max bych proto doporučil těm, kteří využijí větší obrazovku a více místa pro hry či videa a kterým nevadí větší rozměry a hmotnost.

Samsung Galaxy Z Fold8 Ultra: dokument a poznámky vedle sebe

Na jedné části osmipalcové obrazovky může být dokument, na druhé poznámky, do kterých si zapisujete připomínky. Fold dovolí mít obojí před očima a průběžně do textu nahlížet. Pro rychlou zprávu nebo telefonát přitom stačí vnější displej a telefon může zůstat zavřený.

Samsung Galaxy Z Fold8 Ultra v krémové barvě, pohled na zadní stranu a vnější displej.

Samsung Galaxy Z Fold8 Ultra v barvě Cream

Autor: Samsung

Fold používá stejný Snapdragon jako S26 Ultra a oba telefony umějí DeX. Za větší displej bych u něj připlatil hlavně kvůli práci na cestách, kde není k dispozici monitor.

Na tak velké obrazovce by se nabízelo kreslení perem, jenže Fold8 Ultra S Pen nepodporuje. Jeho teleobjektiv navíc nabízí jen trojnásobné optické přiblížení, zatímco S26 Ultra má i pětinásobné. V testu výdrže při procházení webu přes 5G vydržel Fold kratší dobu než klasická Ultra, přestože oba telefony mají 5 000mAh baterii.

iPhone Duo: na skládací iPhone se ještě čeká

Duo, první skládací iPhone, má dorazit do prodeje během října. Po otevření nabídne 7,6palcový displej a možnost zobrazit dvě aplikace vedle sebe. Umí také dvě okna Safari, takže lze porovnávat třeba nabídky ubytování bez přeskakování mezi kartami. Ve složeném stavu je však Duo široké přes osm centimetrů a váží 254 gramů. Malá úhlopříčka vnější obrazovky z něj tedy nedělá drobný telefon.

iPhone Duo bude v první generaci k dostání pouze ve dvou barevných variantách.

iPhone Duo bude v první generaci k dostání pouze ve dvou barevných variantách.

Autor: Apple

Zatímco Fold práci s perem nenabízí, Apple pro Duo slíbil podporu Apple Pencil s USB-C na pozdější část letošního roku. Na obou displejích pak půjde psát rukou, kreslit nebo anotovat dokumenty. Pero se kupuje zvlášť.

Nejdražší iPhone přitom nemá nejúplnější sestavu fotoaparátů. Duo používá hlavní a ultraširokoúhlý fotoaparát, samostatný teleobjektiv chybí. Nenabízí ani záznam ProRes a profil Apple Log. Kvůli focení a natáčení bych proto dal přednost levnějšímu Pro Max.

Kolik má smysl utratit?

Většině lidí bude stačit telefon do dvaceti tisíc korun. Kdo chce hlavně psát zprávy, používat navigaci, vyřizovat platby v bankovní aplikaci a občas něco vyfotit, může být spokojený i s modelem za deset tisíc. Rozpočet do dvaceti tisíc dává větší prostor vybírat podle výkonu, fotoaparátů nebo rozměrů. Výš bych šel hlavně kvůli většímu optickému přiblížení, náročnější práci s videem nebo konkrétním pracovním funkcím.

Školení Hacking

Za skládací displej bych připlatil, pokud bych při práci často potřeboval vidět dvě aplikace současně a chtěl se obejít bez tabletu. Pokud bych si chtěl připlatit hlavně za fotoaparáty a velkou obrazovku, vybral bych Xiaomi 17 Ultra. Má dost výkonu na náročné hry, špičkové fotoaparáty a zvládne i práci s videem. Prakticky všechno, co od telefonu chcete, však můžete dostat i za méně než třicet tisíc korun.

Tento text obsahuje affiliate odkazy. Pokud se přes tyto odkazy na vybraných službách zaregistrujete, případně něco nakoupíte, získá z toho redakce malou provizi sloužící pro zajištění našeho fungování. Detaily o affiliate programech najdete zde.

Kvíz týdne

Tyto konektory zná každý. Ale víte, co jejich zkratky doopravdy znamenají?
1/9 otázek