Hlavní navigace

Je tu 64bitová ARM deska za cenu RPi 2. Umí 4K, má 2 GB RAM a 1Gb/s Ethernet

5. 2. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Malé desky s ARM čipy se postupně dostaly na velmi nízké ceny (viz například Orange Pi One za 10 dolarů, které tu bylo nedávno). Toto se však týká 32bitových desek. Pokud byste chtěli něco s novějším 64bitovým procesorem (tedy s architekturou ARMv8 nebo v linuxové terminologii Aarch64), zdaleka to taková pohádka není. Jednu 64bitovou desku ovšem nyní oznámila firma Hardkernel a její počin by neměl ujít pozornosti. Odroid-C2 totiž bude nejen docela levný, ale také dobře vybavený.

Desky Hardkernel Odroid jsou označovány jako vývojářské, ale například laciný Odroid-C1 byl celkem populární i Mezi „lidem“. Odroid-C2 s rozměrem 8,5 × 5,6 cm půjde v jeho stopách s cenou 40 dolarů, ovšem SoC Amlogic S805 povýší na 64bitový S905 od stejného výrobce. Tento čip má čtyři jádra Cortex-A53, jejichž takt by měl podle některých údajů být 2,0 GHz, a 512KB sdílenou L2 cache. Integrované GPU je Mali-450 MP3 běžící na 700 MHz a údajně by mělo zvládat výstup s rozlišením 4K na 60 snímcích za vteřinu – Odroid-C2 má k tomu vyvedeno HDMI 2.0. Amlogic S905 by také zřejmě měl podporovat 4K HEVC v 10 bitových barvách (nějaké testy přehrávání jsou zde).

Hardkernel Odroid-C2
Hardkernel Odroid-C2

Deska má jako další plus 2GB integrovanou paměť, celkem čtyři čipy DDR3 po 512 MB. Úložiště je řešeno dvěma způsoby – buď vložíte kartu MicroSD do čtečky (kompatibilní s UHS-1), nebo použijete eMMC SSD, pro něž má deska zespodu konektor. Tyto moduly hardkernel nabízí jako příslušenství, přičemž by měly být kompatibilní mezi jednotlivými jeho deskami. Třetí v této ceně nadstandardní funkcí je integrovaný gigabitový Ethernet Realtek RTL8211F. Připojen by měl být přímo na SoC, není tedy vyveden přes USB, jak to na některých ARM deskách bývalo.

Hardkernel Odroid-C2

Hardkernel Odroid-C2

Dále má deska čtyři porty USB 2.0 – které ale nejsou nativní, poskytuje je rozbočovač Genesys Logic GL852 – a jedno micro SUB 2.0 OTG. Odroid-C2 má také I2S vývod pro audio, infračervený senzor, konektor pro sériovou konzoli a konečně 40 pinový výstup GPIO.

Schéma zapojení
Schéma zapojení

Přesto, že se bude dodávat s pasivním chladičem, má deska mít poměrně nízkou spotřebu, typicky prý na 5V napájení odebírá méně než 500 mA (2,5 W), ovšem při zátěži a s perifériemi na USB až 2 A (10 W). K napájení lze použít kolík, nebo po přepnutí jumperu Micro USB OTG.

 

Jak už bylo řečeno, oficiální cena je 40 amerických dolarů, což po připočtení DPH u nás znamená něco pod 1200 korun. Cena je tedy jen mírně vyšší než u Raspberry Pi 2, jehož výbava a schopnosti jsou ovšem značně horší. Objednávky mají být otevřené od 2. března s expedicí o dva dny později. Hardkernel bude pro desku poskytovat obrazy Androidu 5.1.1 a Ubuntu 16.04; údajně by mělo být možné nasadit také Debian, Fedoru, Arch a OpenELEC. Nicméně asi budou platit obvyklé problémy s absencí podpory přímo v upstreamu Linuxu a grafickými ovladači pro ARM Mali.

MMF23

Hardkernel Odroid-C2 s chaldičem. Typická spotřeba je prý ale jen 2,5 W
Hardkernel Odroid-C2 s chladičem. Typická spotřeba je prý ale jen 2,5 W

Zdroje: CNX Software, Hardkernel (1, 2, 3)

Byl pro vás článek přínosný?