Hlavní navigace

Je tu Mini-ITX deska s procesorem ARM. První seriózní základ pro mini server nebo desktop

30. 4. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce

V týdnu jsme se tu zabývali ARM deskou HiKey 960, která nabízí výkonný 16nm SoC s 2,4GHz jádry Cortex-A73, leč také za poměrně vysokou cenou a stále s různými omezeními typickými pro vývojářské minidesky. Shodou okolností ve stejné době se ale do prodeje dostává ještě jiná novinka na platformě ARM, která hodně z těchto deficitů (jak hardwarových, tak softwarových) eliminuje. Dokonce by se dalo říct, že jde asi o první desku, na níž se dá postavit už regulérní desktopový osobní počítač s procesorem ARM.

Tento počin vyrobený firmou SolidRun se jmenuje MacchiatoBin (nebo také Marvell MacchiatoBin) a je založen na procesoru Marvell Armada 8040. Plány na tuto desku se už dříve vynořily, tehdy pod označením „ARMADA 8040 community board“. Jedná se o totéž, MacchiatoBin je finální prodejní jméno pro tento hardware. Ten už není vývojářskou nebo kutilskou záležitostí typu Raspberry (či Banana atd.) Pi. Má klasický PC formát Mini-ITX i standardní napájení. Určení je však primárně serverové: na desce jsou dva 10Gb/s ( volitelně 2,5 Gb/s) Ethernety s rozhraním SFP+/RJ-45, třetí 2,5Gb/s Ethernet (SFP+) a ještě čtvrtý gigabit (jen RJ-45) pro vzdálenou správu. Síťová konektivita je tedy srovnatelná s deskami osazenými Xeony D od Intelu, deska s ní být vhodná pro technologie OpenDataPlane a OpenFastPath nebo pro virtualizaci na platformě ARM.

PCI Express, SATA, až 16 GB paměti

Procesor Armada 8040 má čtyři 64bitová jádra Cortex-A72 s taktem 2,0 GHz, vyráběný je 28nm procesem a bude vyžadovat chlazení minimálně pasivem (TDP bohužel Marvell neuvádí, na PCB je ale i konektor pro ventilátor). Kromě hlavních jader má čip mít ještě akcelerátory pro zpracování paketů, DMA, bezpečnost a XOR engine pro akceleraci pole RAID 5/6.

Schéma zapojení procesoru Armada 8040 v desce SolidRun NacchiatoBin Schéma zapojení procesoru Armada 8040 v desce SolidRun NacchiatoBin

Paměť je řešená standardně jedním slotem DIMM pro moduly DDR4. To znamená, že může mít kapacitu až 16 GB a lze ji měnit či rozšiřovat. Možná by dokonce mělo fungovat i ECC. Ze SoC jsou také vyvedené tři porty SATA 3.0 pro připojení disků, SSD nebo optické mechaniky a konečně je v obvyklé pozici připraven i slot PCI Express 3.0 ×4. Desku je možné napájet buď zdrojem ATX, nebo volitelně 12V externím adaptérem, pozice jeho konektoru je však nešikovná. Není na zadním panelu, ale na horní hraně, dost možná je určen spíše pro testování a vývoj než pro standardní nasazení.

Základ pro improvizovanou pracovní stanici?

Právě kvůli možnosti osadit netriviální množství operační paměti, standardní úložiště (případně až tři) lze v této jinak čistě serverové desce vidět první základ, použitelný i pro ARM desktop – například pokud pro tuto platformu chcete seriózněji vyvíjet software. Armada 8040 nemá grafické jádro, takže tato možnost počítá s tím, že do slotu PCI Express osadíte nějakou grafickou kartu s open source ovladačem pro Linux (bude to muset být v riseru, jelikož slot není na konci otevřený a hned za ním je konektor JTAG). Deska také nemá audio, to by se muselo připojit externě k jednomu z tří portů USB, které jsou z procesoru vyvedené. Jeden USB 3.0 je na zadním panelu, dvojice 2.0 vývodem poblíž portů SATA.

Standizovaná platforma pro Linux

Druhý důvod, proč je MacchiatoBin přelomovým produktem pro zájemce o platformu ARM, je softwarový. Na rozdíl od Odroidů, HiKey a podobných minidesek má totiž standardizovanou architekturu. Vyhovuje specifikaci ARM SBSA (Server Base Archtiecture Specification), což zajišťuje kompatibilitu přímo s „vanilla“ stromem Linuxu a běžnými distribucemi (Ubuntu, Debian, Fedora a tak dále). Zatímco minidesky mají většinou každá vlastní způsob bootování a ovladače, takže podpora pro každou musí být explicitně přidána do jádra (nebo také ne, obvykle zůstává mimo strom ve formě v neaktuálním patchsetu nebo forku), počítače vyhovující standardu SBSA budou s Linuxem fungovat jak se říká „out of the box“. Podobně jako u x86 PC by tak mělo platit, že stáhnete oficiální obraz například Ubuntu, nainstalujete a jedete.

MM_AI

Pokud vás uvedené navnadilo a chcete si teď postavit takovou partyzánskou pracovní stanici s architekturou ARM, musím vás bohužel trochu zchladit cenou. Ta je poměrně vysoká, tedy na poměry Pi a podobných produktů. MacchiatoBin stojí u výrobce 299 dolarů. Momentálně se ale dá objednat jen v kombinaci s modulem DDR4, přičemž s 4 GB RAM vás vyjde na minimálně 349 $. V přepočtu a s DPH tedy zaplatíte devět až deset a půl tisíce, přičemž procesor, který dostanete, má dle měřítek platformy x86 neadekvátně nízký výkon.

Na druhou stranu jako serverová deska už je s přihlédnutím k silné síťové konektivitě MacchiatoBin docela atraktivní. Alternativy na bázi Xeonu D se sice v některých případech cenou blíží, takové ale nesou horší síťovou výbavu. MacchiatoBin také stojí stejné peníze, za jaké měly být v prodeji desky HuskyBoardLeMaker Cello na bázi Opteronu A1120 (HuskyBoard byla ale zrušen a Cello má už rok zpoždění, aniž by výrobce o jeho statusu nějak informoval, takže je nejspíše mrtvé také). MacchiatoBin je obě nahrazuje a v mnohém i překonává. Hlavně se ale skutečně začal prodávat, jakožto první seriózní ARM deska s ještě plus minus akceptovatelnou cenou.

Byl pro vás článek přínosný?