Hlavní navigace

Je tu SuperMHL. Nové kabely zvládnou monitory s rozlišením 8K při 120 FPS [CES]

7. 1. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Ve světě počítačů máme k připojení obrazovek s vysokým rozlišením HDMI a DisplayPort, ovšem asi vám neuniklo, že výrobci mobilů mezitím přišli s vlastním rozhraním MHL – Mobile High-Definition Link. Tato technologie nyní dostala novou generaci superMHL, která má umožnit telefony či tablety spřáhnout i s obrazovkami o rozlišení až 8K. S trochou nadsázky by se dalo říct, že poté, co mobily předběhly počítače s rozlišením svých vlastních displejů, to nyní zopakují se svými video výstupy.

Rozhraní a kabely MHL byly sice vždy určeny pro mobilní zařízení, v generaci superMHL by ale mohly začít trošku fušovat obecně do spotřební elektroniky a světa videa. Televize s rozlišením 8K totiž momentálně nemají nic, čím by se daly „krmit“. HDM 2.0 počítalo jen s rozlišením 4K, zatímco ambiciózní výrobci už pracují na televizích s rozlišením 8K (7680 × 4320 bodů). Na některých televizích by tedy k připojení přehrávačů či set-top boxů mohlo ze začátku sloužit právě superMHL. Nebude to na škodu, protože momentálně jde asi o nejpokročilejší technologii pro připojení obrazovky vůbec.

Kaonektory superMHL
Kaonektory superMHL

 

7680 × 3240 bodů při 120 snímcích za vteřinu...

Tento standard totiž má podporovat právě až rozlišení třídy 8K, a to dokonce při 120 snímcích za sekundu a 12bitové hloubce barevných složek. Tato maximální kapacita bude ovšem platit pro video ve formátu YUV 4:2:0 s podvzorkovanými barvami (jaké to má dopady na kvalitu jsme vysvětlovali zde). Při snímkové frekvenci 60 Hz by ale už mělo být podporováno rozlišení 8K i s plnou barevnou informací RGB. Hloubka barevných složek jinak může být až 16 bitů.

Fyzická podoba konektoru určeného pro připojení k mobilu či tabletu se může lišit podle toho, co se bude výrobci nejvíc hodit. Koncovka kabelu může mít celkem tři varianty: Klasické Micro USB, ale také nové oboustranné USB 3.1 typu C; a do třetice to bude moct být i úplně speciální konektor superMHL. Podpora MHL na straně monitorů byla dosud realizována konektorem HDMI. To by mělo trvat nadále, jako varianta ovšem přibude i možnost mít na straně cílového zařízení také konektor supeMHL.

Protokol superMHL lze použít se staršími kabely s konektory USB/HDMI
Protokol superMHL lze použít se staršími kabely s konektory USB/HDMI

Pro přenos 8K videa bude nutno mít právě kabel s koncovkami superMHL. Místo pěti pinů totiž budou mít 32 kontaktů (budou se ale dát zasunout z obou stran), a tak místo jedné linky MHL protáhnou kabelem rovnou šestici. Tyto kabely se budou označovat superMHL, a budou tedy fyzicky odlišné od stávajících kabelů MHL s koncovkami USB a HDMI. Šňůra bude pochopitelně tlustší, přičemž délka může být 2–3 metry, aniž by bylo třeba aktivních prvků pro udržení kvality signálu.

 

Novou generaci rozhraní bude možné používat i na starých kabelech s konektory USB/HDMI, ty ale 8K nezvládnou, jelikož mají linku jen jednu. Nicméně i přenosová kapacita jediné linky byla zvýšena na dvojnásobek, takže i s obyčejným kabelem bude nyní možné přenášet obraz 4K při 60 snímcích za vteřinu (a navíc nyní s podporou Deep Color). Server AnandTech se zmiňuje o tom, že z USB 3.1 typu C by se měly dát vyvést i dvě nebo čtyři linky superMHL místo jediné díky použití alternative mode. Zda se ale takové kabely (na druhé straně bude muset být konektor superMHL) uchytí v praxi, těžko říct.

SuperMHL umožní nabíjet zdrojové zařízení z cílového, poskytne mu až 40 W
SuperMHL umožní nabíjet zdrojové zařízení z cílového, poskytne mu až 40 W

MHL umí po stejném kabelu zároveň nabíjet připojené zařízení, a generace SuperMHL tuto funkci značně vylepší. Zatímco MHL 3 bylo schopno dodat 10 W, superMHL má utáhnout výkon až 40 W (2 A při 20 V), čímž už by se dal živit i notebook nebo malé PC typu NUC. Tato hodnota je jinak garantována pro kabely superMHL, kdežto starší (jednolinkové) kabely to zvládnout mohou, ale nemusí. Kromě toho jinak protokol bude podporovat i výstup na více monitorů přes jeden kabel. Počet obrazovek připojených přes superMHL může být až osm, k tomu ale budete chtít použít kabel s konektory superMHL.

Kabel superMHL
Kabel superMHL

 

První 8K televize s podporou superMHL už jsou tu

SuperMHL umožní z mobilů či tabletů přehrávat 4K video s 60 snímky za vteřinu (to i bez nových kabelů). To už některá mobilní zařízení dovedou pořizovat, takže výrobci technologii asi přijmou celkem rychle. Nové konektory superMHL s šestinásobnou kapacitou se v mobilech a tabletech ale asi tak brzy neobjeví.

Na televizích by ale mohly být docela záhy. Na CES 2015 totiž už Samsung předvedl přístroj s panelem o rozlišení 8K, a pro vstup je použito právě superMHL. Použít by se sice dal i DisplayPort 1.3 (ještě na trhu není), ten ale rozlišení 8K zvládne jen za cenu ztrátové komprese DSC. Osobně mě trochu mrzí, že tento standard není schopen nabídnout stejné schopnosti jako mobilní superMHL. Ale do doby, kdy budou 8K monitory aktuální, se to ještě může změnit.

MMF24

Na CES 2015 už Samsung představil první 8K televizi s podporou superMHL
Na CES 2015 už Samsung představil první 8K televizi s podporou superMHL

Zdroje: AnandTech, MHL Consortium

Byl pro vás článek přínosný?