Hlavní navigace

John McAfee je obviněn z podvodu s kryptoměnami, čeká na vydání do Spojených států

8. 3. 2021

Sdílet

Zdroj: Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)

Spojené státy obvinily zakladatele antivirové společnosti McAfee z podvodu a praní špinavých peněz prostřednictvím kryptoměn. Hrozí mu desítky let vězení. John McAfee je už od loňského zadržován roku ve Španělsku, kde je obviněn z dalších trestných činů a čeká se jeho vydání do USA.

Spolu s ním je stíhán i jeho poradce Jimmy Watson. V letech 2017 a 2018 se měli dopustit podvodu s kryptoměnami systémem pump-and-dump, tedy zjednodušeně zvýšením hodnoty nalitím peněz do produktu a poté prodejem se ziskem na úkor ostatních.

Do podvodu s kryptoměnami (ne přímo s Bitcoinem) vložili dva miliony dolarů a během několika měsíců na tom vydělali milionů třináct. Vytvořili paralelní schéma pro počáteční uvedení na trh (ICO), přičemž platby od investorů tajili. Současně měl John McAfee zneužívat svého jména a přes twitterový účet lákat další uživatele na krptoměny, u kterých přestíral, že s nimi nemá nic společného. Na Twitteru se nyní i brání.

https://twitter.com/officialmcafee/status/1368638038520123392

Obviněn je ze sedmi trestných činů. Z každého mu hrozí 5 až 20 let vězení. Celý soudní dokument si můžete přečíst na webu justice.gov.

John McAfee založil stejnojmennou společnost zabývající se bezpečností a v roce 2004 z ní odešel. V roce 2011 koupil McAfee za 7,7 miliard Intel a John ani nesměl založit novou společnost pod svým jménem. Značka McAfee je ale stejně až příliš spojená s bloatwarem, neboť Intel ji ve zkušební trial verzi prosazuje do všech nových počítačů. John se nijak netají tím, že ho antivir s jeho vlastním jménem už prakticky nezajímá.

zdroj: bleepingcomputer