Hlavní navigace

Kam až to DDR3 dotáhne? Adata nabízí 4 a 8GB moduly s taktem 3100 MHz

30. 7. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Rychlostí operačních pamětí většina zájemců o hardware už nějaká ta léta nežije. V uplynulých měsících letoška se nicméně takty pamětí DDR3 docela slušně pohnuly směrem nahoru a dorazily na hranici 3000 MHz. Společnosti Adata to ale zřejmě nestačilo, a tak dnes uvedla moduly ještě o něco rychlejší. Nejnovější přírůstek do její řady XPG V2 totiž běží na frekvenci 3100 MHz, což teoreticky odpovídá přenosové rychlosti 24,8 GB/s pro jeden modul.

3100MHz paměti Adata XPG V2 by fyzickým provedením měly odpovídat modelům stejné řady na nižších taktech (konkrétně 2800MHz verzi uvedla firma v květnu/máji). Mají tedy opět osmivrstvé PCB, stejný chladič s „křidélky“ a zřejmě také budou dostupné ve stejných barvách (tmavě šedá, žlutá). Ze začátku bude zřejmě Adata s touto rychlostí nabízet jen moduly o kapacitě 4 GB (v kitu po dvou), nicméně podle produktových obrázků zřejmě brzy bude také 16GB kit s moduly o vyšší kapacitě 8 GB.


 

Nejvyšší taktovací frekvenci 3100 MHz moduly dosahují se stále ještě docela slušným napětím. Stačí jim pořád 1,65 V, což je v podstatě taková standardní nestandardní hodnota. Neměly by se tedy nějak extrémně přehřívat. Při 3100 MHz je časování modulů nastaveno na hodnoty 12-14-14-36. Pokud byste je z nějakého důvodu provozovali na běžném taktu 1333 MHz, bude použito časování 9-9-9-24.


 

Takt 3100 MHz je (alespoň oficiálně) podmíněn tím, že paměti budete provozovat v desce s čipovou sadou Z87 a pochopitelně procesorem Intel generace Haswell. Vzhledem k tomu, že paměti této třídy jsou v podstatě určené jen nadšencům a taktovačům, nemusí nás to asi příliš mrzet. Adata v tiskové zprávě zmiňuje, že na těchto modulech spolupracovala s ASRockem, nicméně fungovat by měly na všech deskách platformy Z87 (podmínkou je pochopitelně podpora profilů XMP).

 

MM_AI

Zdá se, že paměti DDR3 (vlastně na sklonku své kariéry) chytají možná nečekaný druhý dech. Specifikace DDR4 jsou již oficiálně hotovy, a byť ještě pár let nebudou masovou záležitostí, v oblasti PC a serverů by měly odstartovat už příští rok s platformou Haswell-E. Paměti DDR4 budou zřejmě na trhu začínat na taktech 2133 MHz, což v kontrastu s tím, kam se momentálně dostávají moduly DDR3, působí až trochu úsměvně.

Zdroj: Adata

Byl pro vás článek přínosný?