Hlavní navigace

Kodak to zkusí s druhým mobilem. Ektra přinese vysoký výkon a vzhled kompaktu

5. 12. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Loňský Kodak IM5 žádnou velkou díru do světa neudělal. Letos to firma zkusí podruhé a lépe. Do předprodeje zamířil Kodak Ektra s vyšším výkonem i lepšími fotoschopnostmi. Telefon je v předprodeji za 499 eur (13 500 Kč) s bezplatnou dopravou do Česka. Ektra by měla dorazit ještě před Vánocemi.

Firma si co do designu hodně půjčila od fotomobilu Panasonic Lumix CM1. Telefon má kovový rámeček s dvoupolohovou spouští foťáku. Zadek je plastový imitující texturu starých foťáků. Objektiv výrazně vyčuhuje, aniž by k tomu byl zřejmý důvod. Žádný velký snímač se uvnitř nenachází a objektiv není ani supersvětelný ani zoomový. Spodek telefonu je zahnutý a slouží jako grip pro pohodlnější úchop při focení.

 

Ektra používá 5" Full HD IPS displej. Uvnitř tiká desetijádrový MediaTek Helio X20 s třemi procesorovými klastry. Obsahuje dvě výkonná jádra Cortex-A72 (2,3 GHz), čtyři středně výkonná Cortex-A53 (2 GHz) a čtyři úsporná Cortex-A53 (1,4 GHz). K SoC je připojeno 3 GB operační a 32 GB úložné paměti rozšiřitelné pomocí microSD. Systémem je Android 6.0.

Telefon si rozumí s LTE (včetně pásma 800 MHz), Wi-Fi 802.11ac i Bluetooth 4.1. Slot pro SIM je pouze jeden. V těle najdeme 3000mAh akumulátor s rychlonabíjením a konektorem USB-C. Rozměry těla činí 147,8 × 74,4 × 9,7 mm. V nejtlustším místě (objektiv) má 14 mm.

Design jako kompakt, schopnosti jako mobil

Tím se opět dostáváme k foťáku. Kodak Ektra má vzadu 21Mpx snímač od Sony s úhlopříčkou 1/2,4". V mobilech běžná věc. Objektiv má světelnost F2,0, přepočtenou ohniskovou vzdálenost 26,5mm a je tvořen šesti optickými členy. Unikátní je ovšem šestiosá stabilizace. Jaký bude mít kompenzace pohybu v šesti směrech účinek, ovšem výrobce neuvádí.

Snímač disponuje rychlým fázovým ostřením. Podporuje HDR i 4K video. V horším světle mu pomůže dvojitá LED. Fotit lze automaticky i plně manuálně s možností nastavit rychlost závěrky, kompenzaci expozice, ISO atd. O RAWu Kodak nic nepíše. Na webu výrobce najdeme několik demosnímků, které vypadají opravdu dobře. Jenže nejsou v plném rozlišení a chybí jim EXIF. Tak není jasné, jestli výrobce trochu nepodvádí a nefotil něčím jiným či nestrávil hodiny postprocessingem.

Pro koho je telefon určen? Kdo chce kvalitní mobilní foťák, ten má na výběr spoustu telefonů. Kodak Ektra je spíš stylovka pro lidi, kterým jde spíš o design. Výrobce bude k telefonu prodávat i kožený obal s popruhem. Prostě krasavec pro malou skupinku nadšenců.

Za Kodakem stojí britská Bullitt Group. Ta už přivedla na svět odolné telefony Caterpilar nebo JCB. Letos oznámila licencované mobily se značkou Land Rover. Kromě toho vyrábí též s licencí vyrábí i designové zvukové produkty značek Ted Baker a Ministry of Sound.

Zdroj: Kodak