Hlavní navigace

Kolín nasadil chytré kontejnery. Ultrazvuk kontroluje zaplněnost, ta je pak k vidění na mapě

31. 8. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Středočeské město Kolín, svozová společnost AVE a operátor O2 se společně zapojují do pilotního projektu chytrého odpadového hospodářství. Kolín ve městě nasadil 330 kontejnerů s aktivní nebo pasivní kontrolou zaplněnosti. Údaje o zaplněnosti využijí občané, aby věděli, kam případně odpad zanést. Využije je ale především svozová společnost, která může efektivněji plánovat trasy. Nebude muset zajíždět tam, kde je podle kontroly kontejner prázdný. To ocení i občané, protože se zbytečně nezvýší hluk ani emise.

Kolín spolu s O2 testují chytré kontejnery
Kolín spolu s O2 testují chytré kontejnery

V Česku projde aktuálně recyklací pouze 21 % z celkového objemu odpadu. Od roku 2024 by přitom měla zmizet většina skládek a města budou tlačena k tomu, aby se více odpadu vytřídilo,“ vysvětluje Michael Kašpar, 1. místostarosta a zastupitel města Kolín. „V sousedním Německu se přitom vytřídí na 47 % veškerého odpadu,“ dodává.

Jak kontrola probíhá? Některé kontejnery obsahují aktivní ultrazvukový snímač, který stav zaplnění automaticky odesílají na vzdálený server. Ty s pasivní kontrolou jsou vybaveny NFC čipem a QR kódem sloužící jako odkaz a identifikátory. Přes mobilní aplikaci budou moci stav zaplnění hlásit sami občané.

MMF24

Systém vyhodnocuje frekvenci, s jakou je daný kontejner využíván, poskytuje cenné informace o tom, jak se v konkrétních částech města třídí odpad, a dokáže hlásit i případné poruchy na kontejnerech,“ píše O2 v tiskové zprávě.

Pilotní provoz v Kolíně poběží od září 2016 do února 2017. Mapka s kontejnery je dostupná na adrese kolin.smartcity.cz.

Byl pro vás článek přínosný?