Hlavní navigace

Konečně jsou tu 24GB a 48GB paměti pro PC. S moduly Micronu můžete mít v PC 192 GB RAM

18. 1. 2023

Sdílet

Zdroj: Crucial
Pokud víme, dosud tu snad nikdy nebyly paměťové moduly pro PC, jejichž kapacita by byla násobkem tří. Takový je toto historický moment. Má to ovšem i docela praktické přínosy.

Pokud nás sledujete pravidelně, asi pamatujete zprávy, že s pamětmi DDR5 přijdou moduly s nepravidelnými kapacitami 24 a 48 GB. Doteď o nich nebylo ani vidu, ani slechu, vypadá to ale, že se to konečně mění a tyto moduly míří na trh. První 24GB a 48GB paměti pro PC nakonec nemá Samsung, který je v minulosti sliboval, ale oznámil je Micron. Vynořily se o tom informace nejdříve v Japonsku, kde o nich píše tamní web Mynavi.

Tyto kapacity mají být dostupné v nové generaci modulů DDR5 pro PC od Micronu, která podporuje XMP 3.0 a současně technologii profilů AMD EXPO. Micron uvádí, že jsou navržené pro nová PC založená na procesorech Intel Raptor Lake (Core 13. generace) a AMD Ryzen 7000.

Hlavní zprávou zde je, že tyto paměti jsou vedle obvyklých 16Gb čipů založené také na 24Gb čipech DRAM (tedy s kapacitou 3 GB na jeden). Díky tomu jsou moduly dostupné nejen v tradičních kapacitách 8, 16 a 32 GB, ale poprvé také v kapacitách 24 GB a 48 GB na jeden modul. Ty jsou docela zajímavé, protože například přináší možnost cenové střední cesty mezi 32GB a 64GB pamětí v počítači (48 GB se dvěma 24GB moduly), ale také zvýšení absolutního maxima RAM, které teď můžete v běžném PC mít. Dosud bylo s 32GB moduly maximum 128 GB RAM ve čtyřech slotech, ale s novými 48GB budete na platformách LGA 1700 a AM5 moci mít už 192 GB paměti RAM (jedna z výhod toho, když pořídíte novou platformu s pamětí DDR5).

Paměti DDR5 Crucial od Micronu Paměti DDR5 Crucial od Micronu (zdroj: Mynavi)

Tyto moduly mají oficiálně rychlosti DDR5-5200 a DDR5-5600 s časováním CL 46, a nejsou tedy nijak radikálně přetaktované, přestože používají OC profily (i jejich napětí je nezvýšené, 1,1 V). Bude to nejspíš proto, že s nimi Micron počítá přece jenom spíše do hotových značkových sestav, jelikož paměti pod značkou Micron jsou prodávané na OEM trhu. Firma má pro běžný „retailový“ trh se samostatnými komponentami, na který jste zvyklí, vlastní značku Crucial. Ta by měla podobné moduly posléze začít nabízet také a snad to nebude dlouho trvat.

Moduly Crucial pak ovšem asi budou dostupné v razantněji přetaktovaných rychlostech jako DDR5-6000 a vyšších (a s agresivnějším časováním), využívajícími zvýšené napětí. Podobně jako Crucial by také mohli začít 24GB a 48GB paměti začít nabízet další výrobci modulů, kteří od Micronu odebírají čipy DRAM.

MMF24

Ceny zatím nebyly nikde uvedené. Prodej by snad mohl začít někdy v průběhu tohoto čtvrtletí, ovšem jak už bylo řečeno, přímo moduly značky Micron budou směřovat na OEM trh, takže se s nimi setkáte jen zprostředkovaně v hotových počítačích. Kdy se 24GB a 48GB moduly objeví také v nabídce Crucialu na volném trhu, to nevíme.

Zdroj: Tom's Hardware, Mynavi

Byl pro vás článek přínosný?