Hlavní navigace

Do kryptománie se zapojil už i Samsung, má prý obří zakázku na ASIC těžící Bitcoin

6. 2. 2018

Sdílet

Zdroj: BenjaminNelan / Pixabay)

Těžní mánie před vánoci a nyní v novém roce vyluxovala v obchodech regály s grafickými kartami, nebo v nich nechala jen silně předražené položky. Pokud problematiku trochu sledujete, asi budete vědět, že na grafikách digitální zlatokopové těží alternativní kryptoměny a nikoliv mediálně známý Bitcoin. Ten se už léta vyrábí v podstatě průmyslově na speciálních čipech. Zdá se, že do tohoto byznysu nyní zasáhne i Samsung. Tato firma totiž získala údajně masivní zakázku na výrobu těchto čipů ve svých továrnách. Neznamená to ovšem, že by Samsung podlehl horečce až natolik, že by sám vyvinul procesor pro těžbu jako svůj produkt. Samsung funguje vedle produkce pro své vlastní potřeby také jako zakázková továrna a ASIC pro těžbu u něj bude vyrábět nejmenovaná firma z Číny. Nejde tedy o až takovou novinku, tamní firmy (Canaan Creative, Bitmain) toto už dělají delší dobu, ovšem jejich výrobním partnerem bývalo TSMC. To, že už byl zapřažen i Samsung, může být dáno cenou, nebo volnou kapacitou. Pokud je objem výroby, kterou nejmenovaná firma po Samsungu bude chtít, opravdu velký, mohlo by to možná signalizovat vysoký nárůst výroby a poté vysoký nárůst celkové „hashrate“, které čínské plantáže na Bitcoin budou produkovat. Zatažení Samsungu do hry může být signál, že jsme ještě neviděli vrchol objemu tohoto byznysu.

Samsung je největší výrobce polovodičů, sesadil Intel

Informace o velké bitcoinové zakázce byla již zdá se potvrzena, když Samsung vydal své finanční výsledky. V těch mimochodem také potvrdil, že se vlivem vyšroubované ceny pamětí DRAM a NAND Flash stal největším polovodičovým výrobcem dle tržeb a sesadil z této pozice Intel. Stalo se tak poprvé od roku 1992, kdy procesorový lídr tuto pozici poprvé obsadil. Zatímco Intel oznámil za rok 2017 tržby 62,8 miliardy dolarů, Samsung napočítal 69 miliard. Že tato výměna na trůnu nastane, bylo ovšem jasné už někde kolem poloviny roku, když ceny pamětí stále rostly. Nyní to je definitivně zpečetěno.

Procesory Samsungu pro mobilní telefony Procesory Samsungu pro mobilní telefony

Pokud jde o oblast těžení kryptoměn, mohla by být pro Samsung dalším zdrojem rozvoje, protože do ní zatím asi nezasáhl a jde pro něj o nový trh. Otázkou je samozřejmě, zda zde obchodní příležitost vydrží. Jednak Bitcoin stále padá ze své „bublinové“ vysoké ceny, zaznamenané na přelomu roku, a tento propad doznal včera značných hloubek. Toto by ale ještě nemuselo být pro zákazníka vyrábějícího onen ASIC kritické, jelikož tyto čipy byly vyvíjeny a masově krmeny elektřinou i v době před explozivním nárůstem ceny Bitcoinu.

KL hlasovani

Větším problémem je, že samotný Čínský stát (a není v tom sám) chce proti kryptoměnám zakročit, jelikož v nich vidí nástroj praní špinavých peněz. A také vyvádění i čistých financí z Číny do zahraničí. A úřady údajně chtějí také postupně utlumit samotný těžní byznys na svém území. To by bylo pro těžní ASICy největší rána, ovšem tyto „farmy“ by se asi mohly přesunout do nějaké jiné země s nízkými cenami elektřiny.

Cenu grafických karet čipy pro těžbu Bitcoinu neovlivní

Vzhledem k tomu, že těžba těmito čipy probíhá ve velkém průmyslovém měřítku, se nás běžných smrtelníků tyto čipy od Samsungu ani nemusí moc dotknout, dokonce se ani nikde nemusí objevit na prodej. A také v ně nelze klást naděje, že by třeba mohly zlomit drahotu a nedostatek grafických karet na trhu. Jak už bylo řečeno, GPU jsou užívána k těžení alternativních typů, nikoliv Bitcoinu, a tudíž ASIC od Samsungu nebude mít vliv na rentabilitu GPU horníků a na to, zda budou nadále z trhu predátorsky vysávat grafické karty a šroubovat jejich cenu nahoru.

Byl pro vás článek přínosný?