Hlavní navigace

Last.fm po letech čeká redesign webu, vrací se i rádio na míru

1. 6. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Současný web poběží ještě nějakou dobu dále, nová verze je zatím v rané fázi vývoje. Pokud máte na síti účet, můžete si betu vyzkoušet na http://beta.last.fm . Nečekejte ale hromadu funkcí a možností, v první řadě jde o koncept a design. Nový web zatím umí jen ty nejzákladnější věci jako je třeba zobrazení statistik toho co posloucháte. Při prohlížení profilů druhých lidí vám Last.fm ani neřekne, do jaké míry jste spolu po hudební stránce kompatibilní. Vývojáři ale slibují, že hromada dalších funkcí a změn přibude v následujících týdnech.

Uživatelský profilUživatelský profil
Uživatelský profil 

Úplně přepracované je prohlížení knihovny. V současné podobě je to jen seznam interpretů, které posloucháte seřazený buďto abecedně, nebo podle počtu přehrání. Statistiky nejposlouchanějších interpretů, alb a písniček jsou bokem. Teď je všechno pohromadě, navíc jdou pěkně a jednoduše vyfiltrovat konkrétní časové úseky. Chcete se v rychlosti podívat, co jste poslouchali před třemi roky v létě? Zjistíte to během pěti vteřin na tři kliknutí myší.

Změn se dočkala i domovská stránka. Náhodně zobrazuje písničky od umělců, které znáte, zároveň vám dohazuje i věci, které by se vám mohly líbit na základě toho, co jste si poslechli dřív. Na jedno kliknutí myší si konkrétní věc můžete pustit v přehrávači. Později se na domovské stránce budou zobrazovat upozornění v podobném stylu i na interprety, alba a koncerty.

Vrací se rádio, u nás ale zatím nefunguje

Největší a nejzajímavější novinkou je hudební přehrávač, který je v podobě malé lištičky v záhlaví stránky. Last.fm dřív fungovalo jako internetové rádio na míru. Mít vlastní databázi písniček se ale provozovateli nevyplácelo. Rádio bylo původně pro všechny zdarma.

Po několika letech Last.fm přístup k rádiu zpoplatnilo ve všech zemích světa kromě Velké Británie, Spojených Států a Německa. Domluva ohledně autorských práv byla tak složitá, že Last.fm začalo dostupnost rádia ve světě omezovat . Poslední rok a měsíc už vlastní rádio nefunguje vůbec . Od té doby je veškerý hudební obsah na webu externě ze Spotify nebo YouTube.

Rádio na Last.fmRádio na Last.fm

A právě externí zdroje muziky bude přehrávač na last.fm agregovat. V dnešní době, kdy roste popularita streamovacích služeb a MP3 soubory na disku si pouští čím dál méně lidí je tento krok nutností. V našich podmínkách je rádio zatím nepoužitelné. Spotify sice v České republice funguje, ale propojení s Last.fm se brání. Doufejme, že se plnohodnotného rádia brzo dočkáme.

MMF23

  Spotify s Last.fm u nás nechce fungovat
Spotify s Last.fm u nás nechce fungovat

Zdroj: Last.fm

Byl pro vás článek přínosný?