Hlavní navigace

Legendární Winamp se zřejmě již brzy dočká reinkarnace

24. 11. 2021

Sdílet

Zdroj: Winamp
Winamp vznikl v roce 1997 a brzy se stal vemi populární. Přehrával převážně hudbu ve formátu mp3 a byl součástí prakticky každého počítače. Jeho noví majitelé mají po letech v kómatu velké plány.

První verzi Winampu vytvořil programátor Justin Frankel a jeho firmu Nullsoft později koupilo AOL za 80 milionů dolarů. Winamp začal ovšem s novými verzemi bobtnat a celkově upadat. Spolu s nástupem streamovacích služeb už také uživatelé měli mnoho jiných možností.

AOL jej tak k 20. prosinci roku 2013 zrušilo a poslední verzí se stal 5.666 (pro mnoho uživatelů však spíše 2.0). Původní autoři také vinili AOL z řady špatných rozhodnutí – podle nich mohli už dávno být ve stejné pozici jako iTunes.

Skin Modern
Skin Modern
Skin Classic
Skin Classic

Novým majitelem Winampu je od roku společnost Radionomy, která ovšem za celé ty roky vydala pouze mírně upravený Winamp 5.8. Kromě něj ale existuje i komunita Winamp Community Update Project (WACUP) v čele s bývalým vývojářem původního Winampu Darrenem Owenem.

Nyní po dlouhé době ožila webová stránka winamp.com i kanály na sociálních sítích. Autoři stále akcentují nové logo a zřejmě již konečně chystají návrat. Na svém webu také zveřejnili volné pozice a nabírají sedm nových lidí, kteří budou novou aplikaci vyvíjet ze dvou kanceláří v Anderlechtu a Lucemburku. Nepůjde zřejmě jen o přehrávač, ale i o komunitní funkce, které mají propojit hudebníky s posluchači. Zatím se můžete zaregistrovat k betatestování.

zdroj: Winamp via Bleeping Computers