Hlavní navigace

Lenovo IdeaPad Y550P – na takové to domácí hraní

24. 5. 2010

Sdílet

Zdroj: Redakce

To před nedávnem napravila řada Y z rodiny IdeaPad, do které patří i dnes testovaný Y550P.

[firstpagebreak title=Úvod, vzhled]

15,6" Lenovo IdeaPad Y550P je nástupcem modelu Y550, který byl postavený ještě na starší platformě Montevina od Intelu. Aktualizovaný model samozřejmě přináší Calpellu s kompletní nadílkou moderních procesorů Arrandale. Vše ostatní včetně šasi je shodné se starším modelem. Nejvyšší konfigurace, kterou nám Lenovo zapůjčilo, je výbavou více než velkorysá - základem sestavy je čtyřjádrový procesore Intel Core i7, doplňuje jej mainstreamový grafický čip nVIDIA s 1 GB dedikované paměti, jež se prodává zhruba za 25 000 Kč včetně DPH. V ceně k notebooku výrobce přikládá také dálkové ovládání a laserovou herní myš Razer Abyssus. Teď už se ale nezdržujme a podívejme se na notebook zblízka!

 

Plusy a mínusy

+ Povedené, tiché chlazení

+ Kvalitní vestavěné reproduktory

+ Dálkové ovládání a herní myš

- Pevný disk mohl být 7 200 otáčkový

Vzhled

Notebook je vybavený 15,6" displejem s poměrem stran 16:9, rozměry přístroje tak čítají 385 × 255 × 26-37 mm. Spodní strana základny dostala zřejmě pro lepší odvod tepla do vínku drobný hrb o výšce pár milimetrů. Vzhledem k určení se váha drží na standardní hodnotě 2,73 kg.

Zavřený notebook říká světu vše, co je o něm nutné vědět - matně černé víko s lesklým, lehce metalickým vínovým lemem, se pyšní černo-vínovým ornamentem s nápisem "Art of Gaming" ("Umění hry"). Ten působí kýčovitě jen do té míry, do které je to v této kategorii nutností. V levém horním rohu se uhnízdilo velké, tentokrát plastické logo výrobce.

 

Po otevření víka displeje se na nás usmějí už jen lesklé plochy. Rámeček kolem obrazovky je černý, vínový lem je viditelný i z této strany. Kromě oka webové kamery, loga výrobce a modelového označení tu už nic dalšího nenajdeme, podívejme se proto na základnu notebooku.

Prostor nad klávesnicí je sytě černý. Kromě reproduktorů zvýrazněných stříbrným rámečkem se tu skrývají jen základní indikátory pevného disku a bezdrátových sítí, zbytek plochy využívají senzorová tlačítka. Větší část základny, tedy opěrky zápěstí a prostor kolem klávesnice, je vyvedená v tmavě šedé metalíze, do které je laděná i klávesnice. V prostoru opěrek zápěstí si své místo samozřejmě našel i touchpad, zcela vpravo si můžeme všimnout loga IdeaPad, které za chodu notebooku svítí.

 

Na přední hraně najdeme trojici indikačních diod - napájení (za provozu svítí, při uspání problikává), stav baterie (při poklesu pod 20% zčervená, při nabíjení bliká v závislosti na stavu nabití) a stav bezdrátových adaptérů.

Všechny diodové indikátory (včetně podsvícení senzorových tlačítek) mají vkusnou bílou barvu, jak je u Lenova zvykem. Jejich intenzita je přiměřená - v noci neruší, přesto jsou vždy dobře vidět. Nepřekvapí, že pouze optická mechanika z tohoto trendu vybočuje, jelikož si zachovala indikaci od svého výrobce, tedy zelenou.

 

Kvalita zpracování

Y550P je až na běžné hořčíkové výztuhy po stranách pouze z plastu, konstrukce je ale dostatečně pevná na to, aby šasi bez problému odolávalo i silnějším tlakům. Základna se mírně prohýbá pouze na klasických místech - uprostřed notebooku, v prostoru baterie a optické mechaniky; opěrky zápěstí jsou ale pevné. Víko displeje si vede v krutu nadprůměrně dobře, při tlaku se sice horní vrstva prohýbá, ovšem následky v obraze nezanechává. Šasi nemá žádná místa, která by vyluzovala nelibé zvuky. Jen pokud silně zatlačíme, lehce občas vrzne odnímatelný kryt komponent na rubu notebooku.

[pagebreak title=Klávesnice, porty]

Přestože se u notebooků shodných úhlopříček objevují klávesnice s numerickým blokem, výrobce osadil klávesnici klasickou bez numerického bloku. Osobně nejsem proti, naopak - klávesnice je i s touchpadem vystředěná, což hráči (a nejenom oni) uvítají. Na klávesnici se mi psalo překvapivě dobře, ač kvalit kolegů z profesionální stáje ThinkPad samozřejmě nedosahuje. Stisk je jistý, zdvih přiměřený, odpor mi taky vyhovoval. Klávesnice má poměrně příjemný, hluboký zvuk, hlučná není. Drobným neduhem je o něco větší prohýbání, než na jaké jsme u Lenova zvyklí. V rámci kategorie se ale nejedná o nic neobvyklého.

Šest řad kláves je standardem, rozložení je pro Lenovo typické, oranžová klávesa Fn se nachází na pozici Ctrl, tedy v levém spodním rohu. Ta aktivuje na klávesách F1-F12 vypínání webové kamery, přechod do režimu spánku, vypínání displeje, přepínání mezi zobrazovacími zařízeními, změnu rozlišení a vypínání touchpadu. Na kurzorových klávesách, které jsou mimochodem příjemně zvětšené zřejmě kvůli hrám, měníme ještě jas displeje a hlasitost. Klávesy Home, End, PgUp a PgDn jsou naštěstí vyhrazené a místo si našly ve sloupci zcela vpravo, ač jejich pořadí není zcela standardní. Indikace Caps Locku a Num Locku je zabudovaná přímo v těchto klávesách.

 

Vlevo od klávesnice najdeme dvě tlačítka - prvním je napájení, druhým OneKey Recovery, které spouští stejnojmennou zálohovací aplikaci. Na druhé straně se nachází tlačítka vyhrazená k regulaci hlasitosti a úplnému ztlumení včetně signalizace. V černém poli nad klávesnicí jsou dvě senzorová tlačítka (OneKey Theater, jenž notebook změnou ekvalizéru a zvýšením kontrastu displeje přepne do filmového režimu, a tlačítko s logem laboratoří Dolby pro rychlé spuštění nastavení zvuku). Tamtéž se nachází i senzorová ploška SlideNav, s jejíž pomocí můžete rychle spouštět oblíbené aplikace, otevírat soubory či měnit pozadí plochy.

Touchpad

S klidným svědomím můžu konečně říct, že jsem po delší době u konzumního notebooku Lenovo spokojený s touchpadem. Dostatečně velký vroubkovaný povrch napomáhá lepšímu pohybu prstu, ačkoliv po delším používání může působit nepohodlně. Technologii dodal známý to etalon Synaptics, což zaručuje výbornou odezvu, plynulost a citlivost, ať už v případě pouhého pohybu kurzoru, ale samozřejmě i při poklepání či rolování. Dotyková ploška oplývá i základní podporou multidotykových gest, a sice přibližování pomocí dvou prstů.

 

Přidružená tlačítka plní svou funkci taktéž velice dobře - mají příjemnou velikost, jistý stisk a nevydávají rušivé zvuky či rezonanci. Klávesovou zkratkou Fn+F6 je možné touchpad deaktivovat, indikaci zajišťuje dioda umístěná mezi jeho tlačítky.

Drobnou výtku si ale Lenovo přeci jenom zaslouží za problém, který se objevil nejen u Y550P, ale také u předchůdce, Y550 - oblast pro vertikální rolování neodpovídá vyznačení na dotykové ploše. V nastavení touchpadu ji samozřejmě staří pouze roztáhnout a je po problémech.

 

Porty a konektivita

Lenovo IdeaPad Y550P je plnohodnotný multimediální notebook a jako takový musí mít i adekvátní konektorovou výbavu. Ani v tomto ohledu si uživatel v podstatě nemá na co stěžovat - na levoboku se kromě zdířky pro zámek Kensington a výdechu chlazení nachází analogový VGA výstup bez aretace (kvalitou nijak nevybočuje z řady, a tak rozlišení vyšší než 1680 × 1050 bodů nedoporučuji), digitální HDMI (Full HD rozlišení s automatickým přepínáním zvuku samozřejmě není problém), gigabitový ethernet Broadcom, kombinovaný eSATA/USB 2.0 port a nakonec slot pro rozšiřující karty ExpressCard/34. Pravá strana je kvůli rozměrné optické mechanice chudší, a tak si tu mimo přípojky napájecího adaptéru našly místo už jen dva USB 2.0 porty. V rychlosti zmíním ještě čelní stranu notebooku, která v sobě ukrývá čtečku paměťových karet, audio konektory (sluchátka, mikrofon) a infraport pro příjem signálu z dodávaného dálkového ovládání.

 

Pokud bychom chtěli být opravdoví hnidopiši, mohli bychom namítat, že chybí nejmodernější USB 3.0 rozhraní, které se výjimečně objevuje už i v noteboocích nižších cenových relací. Rozšířenost tohoto rozhraní je ovšem tak malá, že jeho absenci můžeme našemu IdeaPadu směle odpustit. Některým uživatelům se staršími videokamerami může chybět naopak FireWire. V obou případech je ovšem možné najít cenově dostupné řešení v podobě rozšiřující ExpressCard karty.

[pagebreak title=Displej, zvukové možnosti, datové úložiště]

Ve svých konzumních noteboocích Lenovo dlouhodobě používá displeje stejných parametrů, proto se změna nekoná ani v případě modelu Y550P. Úhlopříčka 15,6" s filmovým poměrem stran 16:9 a z letáků známým HD Ready rozlišením (1366 × 768 bodů) už nemůže nikoho překvapit, TN matice, lesklá povrchová úprava a podsvícení LED diodami jakbysmet. Osazen je zas a znovu panel LG LP156WH2-TLAA. Obecně musím i tentokrát displej hodnotit pozitivně - jedná se o standard s dobrým jasem, slušným barevným podáním i kontrastem, ani pozorovací úhly nijak nepokulhávají za konkurencí.

Někteří mohou namítat, že použité rozlišení je na výkonný multimediální notebook nízké, ovšem vzhledem k hernímu určení je spíš výhodou - notebooky, pokud odhlédneme od rarit, obvykle nedosahují takového výkonu, aby hry rozhýbaly plynule ve vysokých rozlišeních.

 

Víko displeje se otevírá směrem dozadu za základnu, což omezuje maximální úhel rozevření na zhruba 130¬∞. Panty jsou tužší, jako negativum to ale nevnímám - alespoň se nemusíte bát samovolného rozevírání při běžných otřesech. Displej na základnu doléhá opravdu těsně, proto není zcela pohodlné jeho otevírání, jednou rukou je to téměř nemožné. Velmi by pomohlo alespoň vykrojení základny. Dodám jen, že ve víku displeje se nachází standardní webová kamera s VGA rozlišením (640 × 480 pixelů) a diodovou indikací aktivity. Pozitivní je, že má velmi dobrou rozlišovací schopnost i za špatného osvětlení.

 

Zvukové možnosti

Vestavěné zvukové vstupy a výstupy má na starost HD kodek od Realteku obsažený v čipové sadě, přenos prostorového audia skrze digitální rozhraní HDMI si zajišťuje nVIDIA. Pro zajímavost uvedu, že se notebook pyšní certifikací Dolby Home Theater.

V čem ovšem Y550P vážně vyniká, je kvalita vestavěných reproduktorů. Kromě sterea nad klávesnicí se na rub šasi vtěsnal ještě malý subwoofer, ve výsledku dostáváme miniaturní sestavu 2.1 se silně nadprůměrnou kvalitou zvukového výstupu a velmi dobrou hlasitostí, která na ozvučení menší místnosti bohatě stačí. Ani sledování filmu nebude na těchto reproduktorech utrpení, naopak. Použijeme-li navíc senzorové tlačítko OneKey Theater, obraz bude kontrastnější a zvuk hlasitější s lepšími basy.

 

Na závěr tohoto oddílu ještě zmíním vestavěné stereofonní mikrofony, které najdeme zabudované v opěrkách zápěstí hned vedle touchpadu. Také jejich kvalita je nadprůměrná (samozřejmě po patřičném zesílení; funkce potlačení šumu a eliminace zpětné vazby nepoužívejte - kvalita zvuku se tím podstatně zhorší).

Datové úložiště

2,5" pevný disk, který v sobě Y550P ukrývá, má v této cenové hladině zcela běžné parametry. Jedná se o 5 400 otáčkový model, v tomto konkrétním případě od Seagate (8 MB vyrovnávací paměti) s plnými dvěma plotnami o celkové kapacitě 500 GB (CrystalDiskMark naměřil sekvenční čtení o rychlosti 75,37 MB/s, zápis zase 74,03 MB/s). Co se teplot týče, drží se disk díky dostatečné vzdálenosti od ostatních komponent na velmi příjemných hodnotách (i v zátěži se drží pod 40¬∞C).

 

Přihlédnu-li ovšem k faktu, že se jedná o výkonný multimediální a herní notebook, zvážil bych použití mírně výkonnějšího, 7 200 otáčkového disku - vyšší spotřebu, myslím, není v tomto případě nutné řešit, disk je na vhodném místě, proto bych se nebál ani zahřívání.

[pagebreak title=Výkon, provozní hluk a chlazení]

Ta zásadní chvíle ovšem nastává až teď, kdy se podíváme na výkon testovaného stroje. Papírově se jedná o vyváženou konfiguraci s průměrným herním a vysokým multimediálním výkonem - čtyřjádrový procesor Intel Core i7-720QM (Clarksfield) je vyrobený ještě 45 nm technologií, disponuje základními 6 MB L3 cache, integruje v sobě paměťový řadič, přičemž se jeho TDP pohybuje na poměrně vysokých 45 W. Z technologií, kterými disponuje, jsou pro nás určitě nejdůležitější Hyper-Threading (možnost zpracovávat až dvě vlákna na každém jádru zároveň, což laicky řečeno znamená, že máme tu čest s "virtuálním osmijádrem") a Turbo Boost (základní takt procesoru je 1,6 GHz, ten se ovšem v případě potřeby zvýší až na 2,8 GHz). Zmínil jsem, že Y550P už je založená na aktuální architektuře Intel Calpella, používá proto čipovou sadu PM55. Nadílka operační paměti je dostatečná, čítá 4 GB typu DDRIII a běží na základních 1 066 MHz. Sestavu uzavírá středně výkonný grafický čip nVIDIA GeForce GT 240M se 48 streamovacími procesory, který využívá vyhrazený 1 GB vlastní video paměti typu DDRIII (sběrnice je 128 bitová). Podpora DirectX je stále pouze ve verzi 10.1.

 

Pro multimédia je výkon notebooku přirozeně plně dostatečný, určitě vás nebude omezovat v žádné činnosti od přehrávání hudby, přes sledování vysoce kvalitních HD filmů, až po konverzi videa. Pro herní notebook je ovšem podstatný především herní výkon. Se staršími tituly (více než dva roky zpět) nebude mít IdeaPad Y550P žádný problém ani při nejvyšší úrovni detailů. Problémy nastávají až u novějších her, které využívají moderní efekty a složité stínování (ambient occlusion). V tabulce níže naleznete výkon v několika konkrétních herních titulech, kterým jsem úroveň detailů nastavil tak, aby se hýbaly co nejplynuleji při co nejvyšší úrovni detailů.

Název hry (rok vydání), úroveň detailů

Průměrné FPS

Metro 2033 (2010)
Vysoké detaily, vypnutý AA, DX10

~23
(16-34)

Just Cause 2 (2010)
Střední detaily, 2
× AA

~23
(14-33)

Battlefield Bad Company 2 (2010)
Vysoké detaily, vypnutý AA, vypnuté SSAO

~26
(17-45)

Wolfenstein (2009)
Nejvyšší detaily, 4
× AA

~48
(36-61)

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat
Vysoké detaily, DX10, HBAO, SSAO low, vypnutý AA, snížená dohlednost a detaily objektů

~21
(14-64)

Burnout Paradise (2009)
Vysoké detaily, 4
× AA, bez SSAO / SSAO zapnuté

~57 / 16
(44-61 / 14-18)

Call of Juarez: Bound in Blood (2009)
Nejvyšší detaily, 4
× AA

~38
(28-45)

DiRT 2 (2009)
4
× MSAA, vysoké detaily / ultra detaily

~26 / 20
(22-30 / 18-23)

Call of Duty: Modern Warfare 2 (2009)
Nejvyšší detaily, 4× AA

~38
(20-61)

Crysis Warhead (2008)
Vysoké detaily, vypnutý AA, snížená kvalita stínování / plné stínování

~25 / 17
(17-31 / 12-23)

Half-Life 2: Episode Two (2007)
Nejvyšší detaily, 16×Q CSAA, 16× AF, 8× supersample průhledných textur

~44
(28-56)

 

Provozní hluk a chlazení

Už úvodem bych rád řekl, že chlazení se Lenovu na tomto modelu opravdu povedlo a nemám k němu téměř žádnou výhradu. Ventilátor, který má příjemný, hluboký zvuk, nasává vzduch klasicky spodem, výdech chlazení míří doleva. Odvod tepla zajišťují dvě trubice heatpipe - menší pro grafický čip, mohutnější pro výkonný procesor. Uvážíme-li konfiguraci stroje, je pochopitelné, že se ventilátor točí neustále, nicméně ve většině případů pouze na nejnižší či nízké otáčky, při kterých je patrné pouze příjemné šumění podobné pevnému disku. Za běžného denního ruchu jej nemáte šanci postřehnout. Otáčky se začnou zvyšovat až při delší zátěži, dokonce ani při hraní počítačové hry většinou ventilátor nedostane k plným otáčkám (pokud ano, zvuk už příjemný není).

 

Při nízkém výkonu, kancelářské práci nebo prohlížení internetu se teplota procesoru drží mezi 40-45¬∞C, grafická karta nepřesáhne 45¬∞C a pevný disk jen mírně překoná 30¬∞C. Notebook je v takovém případě opravdu velice tichý, ventilátorem vyfukovaný vzduch má "tělesnou" teplotu (kolem 37¬∞C) a spodní strana notebooku je příjemně chladná (cca 30¬∞C). K uživateli se skrze klávesnici ani opěrky zápěstí teplo nepřenáší, touchpad je jen mírně vlažný. Při přehrávání filmu se už více zapojuje procesor, rychlost otáčení ventilátoru zůstává nízká, jen teploty lehce vzrostou - procesor osciluje mezi 50-55¬∞C, grafické jádro má 50¬∞C, pevný disk příjemných 36¬∞C. Teplota vzduchu, který odvádí chlazení, je 45¬∞C, rub notebooku nedosáhne ani 33¬∞C. Prohlížení internetu či kancelářské práce na klíně bych se tedy s Y550P nebál.

 

Důkazem kvalitního chlazení je ale především jeho účinnost při vysoké zátěži. Měřil jsem hodnoty po jedné, dvou, třech a čtyřech hodinách hraní počítačové hry a zjistil jsem zajímavou věc - hodnoty se s časem neměnily. Procesor se držel obvykle mezi 79-81¬∞C (nárazově 85¬∞C), grafický čip měl v podstatě konstantní teplotu 80¬∞C, pevný disk 37¬∞C. Vzduch vyháněný ventilátorem se držel pod 62¬∞C a nejteplejší místo spodní strany - prostředek, kde je umístěný procesor - jen mírně přesáhl 38¬∞C. Klávesnice a opěrky zápěstí jsou únosně vlažné, touchpad je na tom obdobně.

[pagebreak title=Bezdrátová konektivita, Napájení a výdrž]

Pro bezdrátové připojení se světem slouží standardní dvojice komunikačních prostředků - WiFi standardů a/g/n (Intel WiFi Link 5100) a Bluetooth od Broadcomu. Hardwarový přepínač je na přední hraně, Fn+F5 přepíná softwarově.

Adaptérem pro připojení do sítí mobilních operátorů notebook vybavený není, nenajdeme zde ani anténní přípravu, ani zdířku na kartu SIM. Při návrhu základní desky se počítalo s možností osadit televizní kartu, přítomna však není, chybí dokonce i její mini PCI-E patice.

Napájení a výdrž

Vysoký výkon si žádá jisté oběti. První z nich je dlouhá výdrž na baterii, kterou v případě Y550P opravdu budeme muset oželet. Lithium-iontový akumulátor dodávaný k notebooku disponuje kapacitou 62 Wh, je šestičlánkový a váží 330 g. Při kancelářské práci notebook spotřebovává mezi 17-20 W, baterie tak vydrží dvě a tři čtvrtě hodiny. Na internetu můžeme s Y550P brouzdat téměř dvě a půl hodiny, spotřeba se drží mezi 19-23 W, pokud si ale pustíme flashové video např. na YouTube, rázem se vyšplhá až na 28 W. Vůbec největším "žroutem" energie je z běžných činností přehrávání videa, kdy si komponenty řeknou o 32 W a baterii tak vybijeme už za hodinu a půl. Spotřeba notebooku při plném výkonovém vytížení je 56 W.

 

Napájecí adaptér, který najdeme spolu s notebookem v balení, se vyskytuje snad u všech modelů od Lenova s dedikovanými grafickými kartami - nepříliš kompaktní (váha 509 g včetně kabeláže), výkon 90 W. Za běhu dokáže náš IdeaPad nabít za 2-3 hodiny v závislosti na vytížení.

[pagebreak title=Linux, Dodávaný software, Zhodnocení]

Nejnovější verze linuxové distribuce Ubuntu 10.04 (LTS) neměla s Y550P sebemenší problém - všechen hardware byl rozpoznán (včetně bezdrátových připojení). Po startu systému je vhodné nechat stáhnout a doinstalovat ovladač grafické karty nVIDIA.

Dodávaný software

Operačním systémem pro multimediální a herní IdeaPad Y550P se stal Microsoft Windows 7 Home Premium v 64bitové verzi, což je nanejvýš rozumné rozhodnutí. Certifikace Lenovo Enhanced Experience navíc říká, že je stroj po spolupráci výrobce s Microsoftem vyladěn pro co nejsvižnější chod právě tohoto systému.

Lenovo naštěstí nepatří k výrobcům, kteří by uživatele zavalili zbytečným předinstalovaným softwarem. Kromě utilit pro správu notebooku samotného, jako je správce napájení Lenovo Energy Management, nastavení dotykové plošky Lenovo SlideNav, ovladače klávesových zkratek či  Lenovo OneKey Theater pro přepínání displeje a reproduktorů do filmového režimu, si na pevném disku své místo našla zkušební verze internetového zabezpečení McAfee, 60denní zkušební verze kancelářské sady Microsoft Office 2007, Lenovo EasyCapture - program pro snímání vestavěnou webovou kamerou, Lenovo VeriFace 3.6 - zabezpečení souborů a přihlašování do Windows obličejem, Lenovo MediaShow - v podstatě nadbytečná aplikace na správu multimédií (podstatně lépe poslouží Windows Media Center), Lenovo OneKey Recovery - zálohovací aplikace od Cyberlinku, která v sobě zahrnuje i tovární zálohu notebooku a záchranný režim OneKey Rescue, ve kterém je zabudovaný i antivir opět od McAfee, Cyberlink Power2Go v5 - jednoduchý vypalovací software a Lenovo ReadyComm 5 - aplikace pro správu připojení k síti a sdílení.

 

Zhodnocení

Lenovo IdeaPad Y550P je velice povedený notebook s vysokým multimediálním a vyváženým herním výkonem, na kterém si zahrajete i nejnovější počítačové hry, přičemž nebudete muset příliš snižovat úroveň detailů. Velkou devízou tohoto stroje je kvalitní a tiché chlazení, které se na poli výkonných notebooků často nevidí. Multimediálnímu použití nahrávají výborné vestavěné 2.1 reproduktory a filmový režim; zajisté potěší dálkové ovládání a herní myš Razer Abyssus. Takže - u mě dobrý.

[pagebreak title=Kompletní fotogalerie]

Kompletní fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[pagebreak title=Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže]

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Lenovo IdeaPad Y550P

Cena

25 000 Kč

Zapůjčil

Lenovo ČR (www.lenovo.cz)

 

Specifikace

Procesor

Intel Core i7 720QM (1,6/2,8 GHz, 6 MB L3 cache)

Operační paměť (vestavěná)

4 GB (DDRIII, 1066 MHz)

Operační paměť (rozšiřitelná do)

4 GB

Pevný disk (velikost)

500 GB

Pevný disk (rychlost)

5 400 ot./min

Pevný disk (typ připojení)

SATA

Optická mechanika (typ)

DVD±RW (LG GT30N)

Optická mechanika (rychlost)

24×/8×

Velikost displeje (palců)

15,6

Rozlišení displeje

1366 × 768

Grafická karta

nVIDIA GeForce GT 240M

Grafická paměť

1 GB (DDRIII 128 bitů)

Wi-Fi

a/g/n

Bluetooth

ano

Mobilní komunikace

ne

Operační systém

Microsoft Windows 7 Home Premium 64bit

Porty (s výjimkou USB)

D-Sub, HDMI, ethernet, eSATA/USB, audio

Počet USB portů

2 + kombinovaný eSATA/USB

Slot pro karty

ExpressCard/34, čtečka paměťových karet 6 v 1

Rozměry

385 × 255 × 26-37 mm

Hmotnost

2,73 kg

 

Výsledky testů 

3DMark01 (body)

31 614

3DMark03 (body)

18 700

3DMark05 (body)

12 957 (CPU: 12 814)

3DMark06 (body)

7 087 (SM 2.0: 2 858, SM 3.0: 2 810, CPU: 2 842)

3DMarkVantage (body)

2 660 (GPU: 2 138, CPU: 9 946)

PCMark05 (body)

5 764

HDTune (MB/s; ms)

63,8 / 18,5

HD Tach 32M Burst (MB/s)

112,0

CrystalDiskMark 3.0 (MB/s)

75,37 / 74,03

HWiNFO32

Procesor

CPU: 113 553
FPU: 78 413
MMX: 97 121

Paměť (MB/s)

5 264

Disk

Read Burst Rate: 64,35 MB/s
Random Read: 29,02 MB/s
Random Access: 19,56 ms

Cinebench 9.5 (body)

CPU

Single CPU: 523
Multi CPU: 1 335
Multiprocessor Speedup: 2,55×

GPU

Cinema 4D Shading: 589
OpenGL Software Lighting: 1 593
OpenGL Hardware Lighting: 3 284
OpenGL Speedup: 5,58×

Cinebench R10 (body)

CPU

Single CPU: 3 385
Multi CPU: 9 275
Multiprocessor Speedup: 2,74×

GPU

OpenGL Standard: 3 407

Cinebench 11.5 (body)

CPU

2,69

GPU

14,55 FPS

wPrime 32M (sec.)

16,188

Výdrž web* (čas)

2:20 hod.

Výdrž kancelář** (čas)

2:45 hod.

Výdrž multimédia*** (čas)

1:37 hod.

Poznámka:  * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Screenshoty benchmarků

 

 

 

 

 

 

 

 

MM_AI

 

 

Byl pro vás článek přínosný?