Hlavní navigace

Největší výrobce PC se vrhne na Linux. Lenovo chystá ThinkPady s Fedorou

28. 4. 2020

Sdílet

Zdroj: Lenovo

Matthew Miller, šéf projektu Fedora, oznámil, že jeho linuxová distribuce bude standardně nainstalována na vybraných noteboocích od Lenova. V pilotní fázi půjde o modely ThinkPad P1 Gen2, ThinkPad P53 a ThinkPad X1 Gen8. Největší výrobce počítačů (dle IDC) tak následuje kroky Dellu, který vydává zvláštní edice ultrabooku XPS 13 s Ubuntu.

Fedora už dnes může na strojích (nejen od Lenova) fungovat bezvadně. Výchozí instalace a nahrazení jinak dominantního Windows je ale pro linuxovou komunitu velká vzpruha. Miller navíc tvrdí, že spolupráce s Lenovem nijak neohrozí myšlenky a principy Fedory. Tj. veškerý software bude nadále open source a nezneužívající intelektuální vlastnictví.

Jiří Eischmann, který pracuje v českém Red Hatu (kde z velké části vzniká i Fedora) říká, že na ThinkPadech by měla být téměř neupravená distribuce, kterou si může stáhnout každý. Navíc tam bude jen PDF s nápovědou. Lenovo už dnes přispívá do upstreamu Fedory, takže nebude muset dělat nějaké zvláštní úpravy či vydávat nové ovladače. Navíc ale vylepší open source ovladač Nouveau pro grafiky Nvidie. Uživatelé si však přes Gnome Software budou moci na jedno kliknutí stáhnout i ten proprietární, se kterým budou menší starosti.

Kdy přesně se ThinkPadů s Linuxem dočkáme, kolik budou stát a jestli budou k dostání i v Česku, to zatím nevíme. Další detaily bychom se ale měli dozvědět dnes a zítra během online konference Red Hat Summit.

MMF23

PS: Na ThinkPadech bude chystaná Fedora 32 Workstation. ThinkPad P1 Gen2 už dle webu výrobce existuje i ve verzi s Ubuntu, avšak v Česku není dostupný.

Zdroj: Moje Fedora, Fedora Magazine

Byl pro vás článek přínosný?