Hlavní navigace

Lenovo ThinkPad W500 – Centrino 2 naplno

29. 7. 2008

Sdílet

Zdroj: Redakce

[firstpagebreak title=Pracovní nástroj]Kusé informace o nových ThinkPadech jsou již známé, největší záhadou však zůstávají nové řady. ThinkPad W500 představuje jednu z nich. Ta se zaměřuje na profesionální práci s CAD/CAM aplikacemi a grafikou. Je to přímý nástupce modelu T61p, což byl ThinkPad s nejvýkonnější dostupnou grafikou a oddělení do zvláštní řady je rozhodně správným krokem.

Tento článek je veden jako preview, protože testovaný kus W500 je vzorek, jehož vlastnosti nemusí 100% odpovídat finálním kusům. Rozdíly mohou být nejen ve výdrži či výkonu, ale například i v osazeném displeji, či kosmetických změnách - štítek na spodní straně například indikuje, že rozestupy mezi video výstupy nejsou finální.

Prostě klasika

Na první pohled by nezkušený uživatel téměř nepoznal nový ThinkPad od starého - design i základní črty jsou úplně klasické. Černé hranaté tělo s funkcionalistickým designem zaměřeným na funkčnost a odolnost, prostě ThinkPad, jak jej jeho uživatelé mají rádi.

Bližší pohled však odhalí kosmetické změny. Nejvýraznější jsou zřejmě v oblasti konektorové výbavy, kde dominuje moderní DisplayPort - nejmodernější digitální výstup obrazu. Díky zachování zpětné kompatibility s HDMI i DVI není problém připojit jakýkoliv digitální zobrazovač (za pomoci vhodného kabelu/redukce) a zároveň podporuje i nejvyšší dostupné rozlišení 2 560 × 2 048 bodů při 8-bit nebo i konfigurace 2 560 × 1 600 bodů při 10-bitové barevné hloubce, což je pro lidi pracující s grafikou rozhodně pozitivní.


DisplayPort usazený mezi konektorem RJ-45 a D-Sub


Klouby displeje jsou velmi pevné

Optická mechanika je přežitek

Místa bohužel tímto pádem ubylo a audio konektory se přestěhovaly na přední hranu, kde nejsou právě ideální hlavně při použití na klíně. W500 má také docela málo USB portů - pouhé tři, Lenovo zřejmě počítá s tím, že profesionální notebook je na pracovním stole doplněn dokovací stanicí.

K standardu patří možnost vyměnit optickou mechaniku za jiné zařízení - například další pevný disk, baterii nebo i starší porty (sériový a paralelní). Základní 6-článkovou baterii lze vylepšit na 9-článkovou a celková kapacita baterií tak může být docela velká - 12-článků s celkovou kapacitou přes 100 Wh.


TrackPoint a TouchPad - vyberte si dle vkusu * Ovládání hlasitosti a přístup k nástrojům ThinkVantage

[pagebreak title=Displej, zabezpečení a pohled pod kapotu]

S brutálním rozlišením

K ThinkPadům neodmyslitelně patří i klávesnice s velmi konzervativním rozložením a také citlivý červený bod - TrackPoint. U W500 tomu není jinak - kvalitní černá klávesnice s příjemným stiskem a klasickým rozložením. U testovaného vzorku trpěla klávesnice jedním neduhem - hlučnější stisk spojený s drobným prohýbáním na levé straně. Nechybí ani úzký touchpad s velmi dobrou citlivostí. Profesionální Wčko není vybaveno webovou kamerou - lze si ji vybrat pouze volitelně. K doplňkové výbavě patří například i Blu-ray mechanika.

U pracovního notebooku pro CAD a grafiky jsou velmi důležité vlastnosti displeje. U testovaného kusu byl osazen panel s extrémním rozlišením 1 920 × 1200 bodů - specificky model od Samsungu. Z pohledu barev se nekoná žádné překvapení: 6bitový panel nemůže být v tomto směru dokonalý a do notebooků se dnes ani jiné nemontují.

Extrémně vysoké rozlišení s miniaturními body není pro každého - pro uživatele, kteří si nejsou jistí, doporučujeme vyzkoušet, protože pracovat na LCD v nenativním rozlišení je nejhorší možná volba. U našeho vzorku se nevyskytly žádné chyby podsvícení nebo obrazu - přesto si lze představit i lepší barevnou kalibraci, která je zbytečně studená. Také rovnoměrnosti podsvícení by pomohlo použití LED nebo vícero katod.

Připraven na bezdrátové přenosy

Zajímavostí je u moderních ThinkPadů mírně excentrické umístění displeje ve víku. Důvodem jsou antény bezdrátových sítí, kterých je u určitých konfigurací ve víku celá řada. Jde o konfiguraci s označením 3x3 UltraConnect, které jsou připraveny na Wi-Fi, Bluetooth a 3G datové přenosy zároveň. Speciální pochvalu zaslouží velmi pevné a bytelné klouby, které udrží notebook bez pohybu, i když jej držíte za displej.

Tělo standardních rozměrů 15,4" notebooků s hmotností 2,73 kg působí trochu jako tank. Hranaté, pevné a docela těžké. Vyváží to však jeho pevnost a kvalita vyhotovení vzbuzující důvěru. U W500 nechybí tzv. roll-cage neboli rám z hořčíkové slitiny, který je jádrem notebooku - plasty na povrchu jsou pouze karoserie.

Dbá o vaši bezpečnost

Pochvalu si zaslouží i systém chlazení, který udržuje notebook příjemně chladný a přitom je velmi tichý. Při běžné práci je v podstatě neslyšitelný a při zátěži se hluk zvýší zhruba na úroveň běžné hlučnosti levných notebooků s horším chlazením v nečinnosti.

U profesionálních notebooků se klade velký důraz i na jejich zabezpečení - v této oblasti ThinkPad W500 rozhodně nezaostává. Snímač otisků prstů v kombinaci s TPM čipem umožňuje díky pokročilému BIOS využít otisk i pro start počítače.


Snímač otisků prstů se zdá být citlivější a přesnější

Firmy si také cení data na discích, které lze velmi dobře chránit za pomoci TPM čipu nebo volbou konfigurace s přímo šifrovaným diskem. Ochranu proti poškození pak zaručuje Active Protection Systém snímající pohyby, kdy v případě ohrožení zastaví disk.

Pohled pod kapotu


Dovnitř se vstupuje přes klávesnici a přední plasty - 5 šroubů a dvě minuty stačí


Systém chlazení pro procesor, čipovou sadu a grafickou kartu * 2 GB DDR3 pamětí na frekvenci 1 066 MHz


Turbo Memory modul s kapacitou 2 GB * Bluetooth/modem karta sousedící s Wi-Fi kartou Intel WiFi Link 5300, která zatím neobsahuje podporu WiMax


Zde může být 3G datový modul - v ČR zatím není dostupný

[pagebreak title=Novinky v ThinkVantage]

Sada praktických nástrojů

Nová řada ThinkPadů obsahuje kupu vylepšení i v softwarové části výbavy, která je tradičně silnou stránkou těchto notebooků. Řada aplikací ThinkVantage zastřešuje velké množství konfiguračních úkolů spojených s použitím notebooků.

U nejčastěji používaných aplikací pro správu sítí a napájení přibila možnost přepnutí do základního režimu - ten je vlastně standardní volbou a pokročilí uživatelé si mohou zvolit jeho rozšířenou podobu. Jednodušší práce jistě přispěje k lepšímu přijetí u začátečníků - starší nabídky Access Connections i Power Managera místy působí jako ovládání atomové elektrárny.


Basic nebo Advanced? Záleží na vás

Správa všeho a ještě něco navíc

Lenovo je prvním výrobcem notebooků, který smysluplně využil možnosti postranního panelu ve Windows Vista mini aplikací ThinkVantage Status. Velmi jednoduché černé okýnko vás může informovat o baterii, sítích, nastavení displeje, aktualizacích nebo i zálohování. Všechno v přehledné a účelné podobě, která zjednodušuje přístup k možnostem aplikací ThinkVantage.

Access Connections spravují sítě - jednoduše umožňují přepínání a vytváření profilů pro různé sítě a situace. V nich si lze nastavit heslo, odlišné chování prohlížeče, zabezpečení, tiskárny nebo i IP adresy. Nová verze vytvoří profil ještě rychleji a jednodušeji jako předtím - navíc si lze nastavit super funkci, která bude mazat více než 30 dní nepoužité profily. Také grafická reprezentace síly signálu a dostupných sítí je hezká a praktická zároveň.

Pro delší výdrž i životnost

Power Manager spravuje vše kolem napájení - podrobné nastavení profilů, s kterými lze dotlačit ThinkPad k velmi dlouhé výdrži. V jednoduchém režimu se nastavení smrsknou na nutné minimum - funkčnost však zůstává zachována.

Velmi praktickou funkcí je možnost vybrat si, při jakém poklesu kapacity se má baterie začít nabíjet, případně zapnout tzv. "Long Battery Health Mode", který bude s baterií pracovat tak, aby měla co nejdelší životnost i za cenu mírně kratší výdrže. Tento proces zahrnuje nabíjení na menší kapacitu - výdrž může klesnout až o 15-20 %, životnost se však může prodloužit i o polovinu.

Obnova systému a záloha dat u notebooků této třídy patří k nutné výbavě - ThinkVantage Rescue and Recovery si navíc můžete spustit ještě před startem operačního systému. V přehledném rozhraní pak lze obnovit i zálohovat disky, proběhnout diagnostiku nebo i surfovat přes zabudovanou Operu.

Snad největší vadou sady ThinkVantage tak zůstává angličtina - žádná část balíčku není lokalizována, což pro mnohé uživatele představuje problém. Objevit všechny milé funkce tohoto balíčku dá také značnou práci - obsahuje téměř dvacet částí. Byl by zájem o český návod na použití?

[pagebreak title=Výbava, výkon, výdrž a hodnocení]

Centrino 2 na maximum

Teď již k vnitřnostem černého pracanta - ty jsou zajímavější než konzervativní tělo. Srdcem je platforma Centrino 2 vybavena tím nejlepším co je možné. Nechybí podpora pamětí DDR3 až do kapacity 8 GB - u starších čipových sad bylo maximum 4 GB. Nové paměti jsou také energeticky úspornější a díky vyšším taktům i rychlejší.


Objemné gumové nožičky vylepšují cirkulaci vzduchu pod notebookem

Možnosti osazení procesory zahrnují jak úspornější P8400 a P8600 s maximální spotřebou 25 W, tak výkonnější P9500, T9400 a T9500 s taktem až 2,8 GHz. Testovaný vzorek měl T9400 s frekvencí 2,53 GHz a 6 MB L2 cache - procesor, který bez problémů konkuruje čipům v stolních počítačích.


Dvojice reproduktorů hrajce nadprůměrně - kvalitní je i výstup pro sluchátka


Prodloužení výdrže při použití úspornější grafiky Intel je nejvýraznější při nízké zátěži

Dvě grafiky pro úsporu i výkon

K špičce patří i pevný disk Hitachi TravelStar 7K200, kterému pomáhá 2 GB Intel Turbo Memory. Dopad na výkon je značný - opakování některých testů s vypnutou a zapnutou Turbo Memory potvrdilo, že ReadyDrive i ReadyBoost fungují velmi dobře. V některých konfiguracích budou dostupné i SSD disky nebo větší pevné disky.


ThinkLight - dioda osvětlující klávesnici

Grafické karty obsahuje W500 hned dvě - Intel X4500 a ATI FireGL V5700 (512 MB, ekvivalent Mobility Radeon HD3650). Díky funkcím Centrino 2 si lze mezi těmito grafikami plynule přepínat a vybrat si mezi úspornějším provozem a vyšším výkonem - samozřejmě bez restartu.

Stačí si dvěma kliky vybrat mezi power saving nebo high performance a za několik sekund se grafika přepne. Navzdory nefinálním ovladačům fungovalo přepínání zcela bez problémů. Přepnutí samozřejmě nelze realizovat při běžící 3D aplikaci, to je však minimální problém.


Co znamenají tyto výsledky? - Metodika testování
Recenze a parametry Dell Inspiron 1720

Rozdíl ve výkonu mezi integrovanou grafikou Intel a dedikovanou ATI je skutečně propastný, zajímavější je však úspora energie. Při práci na baterie vám přepnutí na úspornější grafiku Intel přidá 30 minut sledování filmu (17 % navíc) nebo až 80 minut (až 40 % navíc) jednodušší práce. Úspora se projevuje i na spotřebě měřené wattmetrem.

Výkonnější, ale jen o trochu

Grafická karta ale není zase tak výkonná, jak by si její cílová skupina přála. Předchozí model (T61p) měl Nvidia Quadro FX570M založenou na 8600M GT, kterou sice FireGL V5700 překonává, ale jen o trochu. Výkonnostním ekvivalentem je například Quadro FX1600M založená na 8700M GT. Přechod na ATI má své kořeny zřejmě i v podpoře DisplayPort, kterou Nvidia u svých mobilních čipů zatím nemá. Lepší výkonnostní zisk by nabídlo mobilní GPU založené na M88 -Mobility Radeon HD3870.


Co znamenají tyto výsledky? - Metodika testování
Recenze a parametry Dell Inspiron 1720

Ovladače pro grafickou kartu nebyli finální - testy v profesionálních aplikacích proto nebylo možné uskutečnit

Díky použitým komponentám je práce s W500 skutečně velmi rychlá - při spojení s externím monitorem byste nepoznali, že jde o notebook. Výdrž na baterie je přitom velmi dobrá - jde o vzácnou kombinaci velmi vysokého výkonu a mobility.

Nabroušený pracovní nástroj

Celkově lze nový ThinkPad W500 zhodnotit jako špičkový pracovní notebook, který vzácně kombinuje velmi vysoký výkon a slušnou výdrž na baterie. Vysoká kvalita provedení, moderní komponenty a k tomu velmi bohatá softwarová výbava praktických nástrojů jsou již tak trochu standardem. Mírným zklamáním je pouze malý posun v oblasti grafického výkonu a 6bitové barvy displeje - což je spíše povzdechnutím nad všemi notebooky obecně.


Mírná inovace logotypu ThinkPad prospěla - Lenovo se vzdalo práva používat značku IBM o dva roky dříve, než umožňovala smlouva. Na víku si našlo místo i logo Lenovo v decentní černé barvě - prvně se ojebivlo na X300vce

[pagebreak title=Galerie všech fotografií Lenovo ThinkPad W500]