Hlavní navigace

Lenovo už má ve specifikacích notebooků Radeony řady 400. Vyjdou v dubnu [MWC]

23. 2. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Nové 14nm či 16nm Radeony s architekturou Polaris jsme nečekali zas tak brzo, ale zdá se, že po předvčerejší zprávě o čipech Baffin, Banks a Weston se možná objeví dříve než v původně míněném létě. Nebo přinejmenším Radeony řady 400, jelikož ne každá karta, která bude tvořit letos vydanou sestavu modelů, bude asi založená na nových čipech s tranzistory typu FinFET. První dva modely této řady se totiž nyní na MWC objevily ve specifikacích chystaných notebooků Lenovo – a na trh by se tak údajně měly dostat již v dubnu.

Tiskovou zprávu, o níž je řeč, můžete vidět zde. Lenovo v ní oznamuje nové laptopy včetně hardwarových parametrů. Podle těch bude mít model Yoga 510-14ISK volitelně grafickou kartu Radeon R5 M430 a Yoga 510-15ISK pak ve vybraných verzích zase Radeon R7 M460. To jsou pokud mě paměť neklame první modely čtyřstovkové řady Radeonů, o nichž se dozvídáme. Dostupné informace k nim bohužel už nic dalšího neříkají, kromě detailu, že model R7 M460 bude provázen 2 GB paměti. Podstatné ovšem je, že oba notebooky mají jít na trh již v dubnu, a logicky tedy v tuto dobu budou – ať již oficiálně, nebo neoficiálně – vypuštěny i tyto grafiky řady M400.

 

Polaris nebo přeznačování?

Informace by teoreticky mohla znamenat, že první GPU s novou architekturou Polaris (a novým výrobním procesem) by zde mohla být už uprostřed jara. Takové uvedení by ale bylo hodně rychlé a tak vzbuzuje pochybnosti. Je asi hodně pravděpodobné, že se tu stále bavíme o dnešních 28nm čipech, kterým bude ještě jednou poskytnuta nová identita. Téměř jisté je to u modelu R5 M430 – takto nízká GPU se dnes již prakticky nevyplatí navrhovat a oba výrobci tak v nejnižším segmentu léta jen recyklují i velmi stará GPU – zde by dokonce mohlo jít o 40nm Caicos (původně Radeon HD 64x0M v roce 2011).

Také model R7 M460 se ale značením ještě pohybuje dost nízko. Je tedy pravděpodobné, že má výkon pod úrovní toho, co AMD hodlá nabídnout nejnižším čipem 14nm řady, a tím pádem by tento model také byl přeznačený – například založený na GPU Cape Verde nebo Bonaire. Možnost, že by se už jednalo o novou kartu s architekturou Polaris ale asi úplně beznadějná není. Zřejmě nejmenší z 14nm GPU již AMD předvedlo v lednu – ovšem pro desktop, stádium příprav mobilní verze neznáme.

Mimochodem, další notebook z této tiskové zprávy, 14" Lenovo Yoga 710, má pro změnu mít „grafickou kartu Nvidia GeForce příští generace“. To by evokovalo dojem, že již půjde také o FinFETový model na bázi architektury Pascal (v tomto případě je uvedení notebooku na trh plánováno na květen). Ovšem podle informací webu ComputerBase tato „příští generace“ ve skutečnosti má být pouze GeForce 940MX, stále založená na architektuře Maxwell. Že pro ni Lenovo použilo uvedená slova, ale Radeon R7 M460 mu za žádnou podobnou charakteristiku nestál, asi příliš nesvědčí pro to, že by měl být něčím světoborným.

MMF23

První, patrně nižší Radeony řady 400 tedy alespoň v mobilní řadě mohou přijít na trh již brzy. Raději ale prozatím počítejte s tím, že takové modely budou přeznačené, respektive založené na starších čipech. Pro takový postup ostatně u obou výrobců hovoří i historické precedenty.

Zdroje: VideoCardz, Lenovo, ComputerBase

Byl pro vás článek přínosný?