Hlavní navigace

Lenovo Yoga 2 Pro: flexibilní ultrabook se skvělým displejem (recenze)

15. 1. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Design, zpracování a specifikace

Přes svátky jsem měl na recenzi Yogu 2 Pro od Lenova. Pravidelní čtenáři jistě zaregistrovali už dva články věnované tomuto nadmíru zajímavému ultrabooku:

Řadu Lenovo Yoga asi všichni znají. Jde o dotykové ultrabooky s displejem otočným o plných 360 °, můžete si z přístroje tak udělat tablet. Lenovo to prezentuje hned jako čtyři různé režimy přístroje: notebook, stojánek, stan a tablet. Yoga 2 Pro zajímavý koncept povyšuje na vskutku highendový ultrabook, a to dokonce za vstřícnou cenu. Nelekejte se oněch 40 tisíc Kč, co stojí naše konfigurace, model se dá s pomalejším procesorem a menším SSD sehnat už od 27 999 Kč vč. DPH.

Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro
Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro

Design a konvertibilita

Yoga 2 Pro existuje ve dvou barevných variantách. Na našich fotkách vidíte oficiálně vyhlížející stříbrnou, prodává se ale i veselá oranžová. Vnitřní strana notebooku je vždy černá.

Celkově je model sympaticky tenký, jde o ultrabook, jaký by měl být. I v případě, že jej otočením přeměníte v tablet, zůstává tloušťka na pohled přijatelně nízká. Důležitým prvkem konvertibility je, že jakmile notebook otevřete o více než 180 °, vypne se klávesnice. Touchpad nicméně zůstává zapnutý. To je praktické, protože v momentě, kdy notebook leží klávesnicí dolů (režim stojánek) nebo když jej držíte jako tablet, nestisknete omylem žádné klávesy.

Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro

Zpracování

Zpracování Yogy  je převážně plastové, ultrabook je ale pevný a neprohýbá se. Velmi se mi líbil povrch notebooku, jak opěrky, tak celá základna jsou pokryty silnou vrstvou vzorkované gumy/měkčeného plastu, nezůstávají tam tak otisky prstů a notebook v každém režimu dobře drží v ruce. Dokonce i víko a spodní strana základny, které mohou vyhlížet kovově, mají měkce plastový povrch.

Klouby jsou otočné o plných 360 ° a drží na ultrabook vcelku průměrně. Přístroj můžete s drobným zaklepáním otevřít jednou rukou.

 

Specifikace

Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro
Cena vč. DPH 39 999 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil Lenovo ČR / Fleishmann-Hillard
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i7-4500U
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 1,8 GHz
Max. frekvence (turbo) 3,0 GHz
Operační paměť 8 GB (2× 4 GB DDR3 1600 MHz)
Úložiště (velikost) 512 GB
Úložiště (typ, rychlost) SSD
Optická mechanika
Displej 13,3", 3200 × 1800 px, lesklý, IPS, dotykový
Grafická karta Intel HD Graphics 4400 (integrovaná)
Rozhraní
Výstupy na monitory micro-HDMI
Porty (s výjimkou USB) 1× 3,5mm audio jack
Počet portů USB 2.0 1
Počet portů USB 3.0 1
Čtečka paměťových karet SD/MMC
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0, WiDi
Rozměry, baterie
Rozměry 333,4 × 224,8 × 16,9 mm
Hmotnost 1,54 kg
Baterie 54 Wh, čtyřčlánková
Software
Operační systém Windows 8.1 (64-bit)

Klávesnice, touchpad, displej a konektivita

Porty, konektivita, a notebook ze stran

Porty jsou jedna ze slabších stránek Yogy 2 Pro. Je ale pravda, že většina ultrabooků na tom není o moc lépe. Celkem napočítáte nalevo i napravo po jednom USB (nalevo verze 3.0). Dále tu je kombinovaný 3,5mm jack pro připojení zvuku, micro-HDMI pro obraz a slot na SD karty. Konektor pro napájecí adaptér má takřka identický tvar jako USB, nicméně vnitřní kolíky a zarážky jsou jiné, takže se nespletete.

 Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro

Na pravé straně potom najdete i několik tlačítek, jmenovitě vypínač notebooku, vypínač automatické rotace displeje a dvojtlačítko pro ovládání hlasitosti.

Máte tu také Wi-Fi 802.11a/b/g/n, a to síťovku Intel Wireless-N 7260 (2,4 i 5 GHz) a Bluetooth 4.0 + HS. Nechybí ani podpora WiDi.

Klávesnice

Klávesnice je stejná jako ji známe ze všech IdeaPadů. Tlačítka jsou mírně prohnutá a hladká. Popisky jsou průsvitné, stejně jako boky kláves. Klávesnice je bíle podsvícená, kolem kláves mnoho světla zbytečně neuniká. Podsvícení jde ručně vypnout zkratkou Fn + mezerník.

Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro

Numerický blok samozřejmě chybí, jinak je ale rozložení plnohodnotné. Důležitým prvkem je řada F1-F12, tyto klávesy jsou nahrazeny funkcemi a samy o sobě přístupné přes Fn (jde v BIOSu přepnout). Klávesy pro pohyb v dokumentech jsou vyvedeny samostatně.

Touchpad

Touchpad byl překvapivě celkem slušný. Poslední dobou jsem míval pocit, že výrobci u dotykových notebooků na touchpadu až příliš šetří, u Yogy tomu tak není. Je tu klasický beztlačítkový clickpad, můžete jej stisknout ve většině plochy celkem snadno, je průměrně hlučný, má matný povrch a prsty po něm dobře kloužou. Doporučuji si ale přenastavit citlivost, na rozlišení 3200 × 1800 px si jinak pojezdíte až zbytečně moc.

 

Displej

Displej byl výborný.

Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro

Přítomný 13,3" panel je typu IPS a zobrazuje ohromné rozlišení 3200 × 1800 px, čtyřnásobek 1600 × 900 px, celkem masivních 5,76 Mpx. Barevný rozsah je široký a celkem přesný, barvy jsou na pohled velmi pěkné. Kontrast je pěkný, ačkoli u většiny IPS jsem obvykle naměřil lepší. Podsvícení má automatickou regulaci, ta jde ovšem v nastavení vypnout a regulovat jej můžete ručně téměř od nuly až k velmi vysokým 360 cd/m2. Jen je škoda značné skokovitosti – většina škály se nachází v horních dvaceti procentech regulace. Přesně řečeno 80% jas odpovídá 360 cd/m2.

Pokud si ve Windows 8.1 nastavíte zobrazení „větší“, budete se koukat rozměrově v podstatě na 1600 × 900 px s výrazně jemnějším detailem. Displej je skvělý například na prohlížení fotek, i nadále však nastavení DPI ve Windows není zcela ideální a jsou programy, které s jinou hodnotou než 100 % (menší) neumí úplně dobře pracovat. Navíc vysoké rozlišení displeje při vykreslování nového obsahu dost vytěžuje grafiku. Vše běží sice stoprocentně plynule, ale zvyšuje se spotřeba a klesá výdrž. Proto se nabízí myšlenka, zda displej nepřepnout na 1600 × 900 px či Full HD.

Více tipů najdete v tomto článku:

Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro
Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro

Svítivost:  2-360 cd/m2
Kontrast: 1:299

Měřili jsme kolorimetrickou sondou Datacolor Spyder 3 Express.

Hardware, výkon

Hardware

Procesorem je tu Intel Core i7-4500U, dvoujádro architektury Haswell na 1,8–3,0 GHz. Ve stejném čipu je integrovaná i grafika HD Graphics 4400 s 20 shadery. Celý procesor má potom k dispozici 8 GB RAM typu DDR3 na 1600 MHz efektivně. Paměť je zapojená dvoukanálově ve dvou modulech.

Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro
Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro
Coby jediné úložiště slouží v naší konfiguraci masivní 512GB SSD řady Samsung PM841. Ultrabook nemá 2,5" šachtu, SSD je zapojeno v mSATA konektoru. Řadič běží samozřejmě na nejnovějším standardu SATA v rychlosti 6 Gb/s.

 

Výkon

Nejen protože se jedná o nejvyšší konfiguraci notebooku za 40 tis. Kč, nemám k výkonu žádné výhrady. Rychlejší procesor v ultrabooku takřka nemůžete mít a 8 GB RAM je naprostý dostatek i pro integrovanou grafiku. Ta je navíc díky jejich dvoukanálovému zapojení vcelku obstojně rychlá – na nejnáročnější pecky sice zapomeňte, ale her si zahrajete spoustu.

 Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro

Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro

Vše potom stabilizuje rychlé obrovské SSD. Lepší představu si uděláte určitě z grafů.

Testy procesoru

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

x264 FHD benchmark v1.0.1 64-bit

FHD benchmark také používá bezplatný x264, počítá už s 64bitovými systémy a má příjemnější rozhraní. Benchmark si můžete v připraveném vlákně v našem diskuzním fóru.

Cinebench R11.5 64-bit

Poslední verze benchmarku výkonu v Cinema 4D. Výsledek při renderingu na jediném jádru uvádíme spíše jako teoretickou zajímavost.

 

Testy SSD

AS SSD Benchmark měří jednak sekvenční i náhodné rychlosti, dále hodnotí úložiště i bodově. Používáme jej pouze pro SSD. Má také subtest Copy benchmark, který se zaměřuje na kopírování vzorku souborů – tento test používáme vždy.

 

  Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro

 Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro

CrystalDiskMark měří výkon úložiště. Zaznamenává jak sekvenční rychlost, tak náhodné čtení různě velkých bloků.

Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro

 

HD Tune měří sekvenční rychlost a přístupovou dobu.

Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro

Testy herního výkonu

3DMark 11

Ještě před nedávnem nejnovějším testem grafiky od Futuremarku byl 3DMark 11. Ten už používá DirectX 11 (Shader Model 5.0) a žádnou fyziku pouze pro jednu značku. Nyní Futuremark vydal nový 3DMark (bez číselného označení verze) a my začínáme sbírat výsledky z něj.

Opět používám referenční nastavení a profil Performance (skóre je ve tvaru Pxxxx), 1280 × 720 px.

 

Opět samozřejmě přikládám i graf s výsledky skóre grafického výkonu.

Testy herního výkonu

Nejnovějším benchmarkem od Futuremarku je letošní 3DMark, tentokrát bez označení verze. Jeho velkou novinkou je přítomnost hned tří sad testů, z nichž výsledky té nejnižší jsou srovnatelné i s výsledky 3DMarku pro Android a iOS. Ačkoli výsledky vypadají značně divoce a zatím máme k dispozici jen značně omezený počet výsledků, pro informaci sem dávám grafy. Jakmile bude možné sehnat k testu i nějaký top-model konkurence, začnu ze skóre vyvozovat závěry, zatím ale 3DMark v průměrných výsledcích započítán není.

Nvidia GeForce GTX 780M

Testuji vždy s referenčním nastavením, pokud používám benchmark Fire Strike, tak s připojeným displejem alespoň s rozlišením Full HD.

3DMark: Ice Storm

Prvním testem je velmi nenáročný Ice Storm. Krásně plynule jej umí vykreslit i mobilní telefony. Výsledky bohužel nejsou příliš přesně vypovídající.

3DMark: Cloud Gate

Cloud Gate je poněkud náročnější a už vázán na platformu x86 a Windows. S výsledky je to stejné jako u Ice Stormu – staré technologie brání reálnému promítnutí výkonu.

 

 

3DMark: Fire Strike

Skutečným nástupcem 3DMarku 11 je ale Fire Strike, nabitý nejnovějšími technologiemi a skutečně pekelně náročný.

Je zajímavé vidět, že 3DMark na rozdíl od starších verzí benchmarku škáluje výkon o hodně prudčeji.

Výdrž, provozní vlastnosti

Výdrž, hluk a zahřívání

Notebook má čtyřčlánkový akumulátor s kapacitou 54 Wh. Hardware uvnitř je úsporný, ale kvůli extrémně vysokému rozlišení displeje také velmi vytížený a námi naměřená výdrž se tak proklamovaným devíti hodinám příliš nepodobá. Při přehrávání videa potom Lenovo stanovuje výdrž 6 h, ani v jednom případě jsme se na kýženou hodnotu ale nedostali, je ale pravda, že jsou naše testy mírně náročnější – nikdy při nich nevypínáme Wi-Fi a počítač při nich skutečně něco dělá.

Celkově výdrž není špatná, nicméně rozhodně ani nijak oslnivá. Stačí ale snížit rozlišení displeje na 1920 × 1080, potažmo 1600 × 900 px a dostanete se na MNOHEM vyšší hodnoty – viz odkaz na začátku článku.

  • Web (Cnews.cz v Chrome, obnovování každých 15-20 s, Wi-Fi, jas ~120 cd/m2): 4:01 h
  • Film (720p film ve smyčce v Media Player Classic, 20% hlasitost, Wi-Fi, max. jas): 3:57 h

Provozní vlastnosti byly docela slušné. Procesor se sice v zátěži docela zahříval, nicméně notebook byl v zátěži jen průměrně hlučný (ne zcela běžné pro ultrabook) a v klidu se ventilátor dokonce vypínal.

Lenovo IdeaPad Yoga 2 ProLenovo IdeaPad Yoga 2 Pro

Zvuk

Zvuk zajišťují stereoreproduktory, jejich projev je zde relativně slušný. Žádné míchání hladin se nekoná a hlas není nakřáplý. Nejsou ale nijak extrémně hlasité a basy pochopitelně chybí zcela.

 

Software

Operačním systémem je tu Microsoft Windows 8.1 v 64-bitové verzi. Za zmínku dále stojí asi jen velmi otravná zkušební verze antiviru McAfee Internet Security, jinak je programová výbava klasická.

Závěr, plusy a mínusy

Závěr

Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro je bezpochyby jedním z nejlepších notebooků, co mi poslední dobou přišel do rukou. Pokud sháníte konvertibilní ultrabook-tablet od 28 tis. Kč výše, určitě nad ním zauvažujte.

Plusů by se našla spousta. Jde o dotykový ultrabook, který můžete otevřít o 360 ° a získat tím plnohodnotný tablet, případně jej používat i v jiných pozicích. Je praktické, že při překlopení o více než 180 ° se vypne klávesnice. Líbilo se mi i zpracování, zejména jakoby pogumovaný povrch celého notebooku. Vnitřní hardware je v této (i v nižších) konfiguracích velmi slušný. Výkonný procesor, dostatek dvoukanálové RAM, obrovské SSD – nic nechybí. A všemu nasazuje korunu displej, který svým rozlišením téměř trojnásobně předčí Full HD.

Nabízí se ale zamyšlení, zda rozlišení není až zbytečně vysoké. Samozřejmě, nikdo nechce pouhých 1366 × 768 pixelů, a 1600 × 900 px také není zrovna high-end. Nicméně si myslím, že téměř 6 Mpx na 13,3" displeji je přeci jen moc. Windows s takovým extrémem pracuje už celkem obstojně, ale není to dokonalé. Větší problém ale vidím v energetické náročnosti, kde úchvatně jemný displej krátí výdrž na baterku téměř na polovinu.

Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro
Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro

Když to ale vezmu kol a kolem – můžete buď používat úžasně jemný rastr, nebo si displej prostě přepnout na stále slušných 1600 × 900 px a užívat si velmi vysoké výdrže na akumulátor. To je věc, kterou u 2560 × 1440 px prakticky vzato udělat nemůžete, a Full HD sice spotřebu tolik nezvyšuje, ale používáte-li 13,3" přístroj jako tablet, 3200 × 1800 px vypadá nesrovnatelně lépe než Full HD. Čili mínus to je, ale nepříliš podstatné.

Z dalších mínusů mě zrovna neuchvátila portová výbava. I zde se dá ale vše řešit redukcemi a konvertibilní ultrabook zrovna není přístroj, který je stvořený pro každodenní dokování.

Jinak jsem marně přemýšlel, ale většinou aspektů mě Yoga 2 Pro velmi uspokojila, a uděluji jí proto ocenění We want it! a 95% hodnocení.

+ dotykový ultrabook
+ prakticky provedená konvertibilita na tablet
+ výborný IPS displej s extrémním rozlišením
+ rychlý procesor, 8 GB RAM
+ obří SSD
+ matné pogumované zpracování
+ existují i relativně levné konfigurace
+ podsvícená klávesnice

− celkem málo portů (chybí VGA, chybí RJ-45, jen 2 USB)
− vysoké rozlišení výrazně snižuje výdrž (jde přenastavit)

Hodnocení: 95 %

 

Specifikace

Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro
Cena vč. DPH 39 999 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil Lenovo ČR / Fleishmann-Hillard
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i7-4500U
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 1,8 GHz
Max. frekvence (turbo) 3,0 GHz
Operační paměť 8 GB (2× 4 GB DDR3 1600 MHz)
Úložiště (velikost) 512 GB
Úložiště (typ, rychlost) SSD
Optická mechanika
Displej 13,3", 3200 × 1800 px, lesklý, IPS, dotykový
Grafická karta Intel HD Graphics 4400 (integrovaná)
Rozhraní
Výstupy na monitory micro-HDMI
Porty (s výjimkou USB) 1× 3,5mm audio jack
Počet portů USB 2.0 1
Počet portů USB 3.0 1
Čtečka paměťových karet SD/MMC
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0, WiDi
Rozměry, baterie
Rozměry 333,4 × 224,8 × 16,9 mm
Hmotnost 1,54 kg
Baterie 54 Wh, čtyřčlánková
Software
Operační systém Windows 8.1 (64-bit)

Galerie fotografií, screenshoty

Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro

 

Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro