Hlavní navigace

Lenovo Yoga 8 Tablet: tak trochu jiný tablet (recenze)

26. 1. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Yoga 8 je 8" tablet s průměrným výkonem a jen podprůměrným displejem. Rozlišení 1280 × 800 px je dnes již skutečně málo, Yoga ale boduje úplně jinde. Výrazný váleček na spodní (nebo boční) straně je jednoduchá a přitom vynikající myšlenka.


 

Parametry
Cena 6 333 Kč
Lenovo Yoga 8 Tablet
displej 8" IPS 1280 × 800 px
procesor MediaTek MT8125 1,2GHz quadcore, PowerVR SGX 544
RAM 1 GB
Paměť 16 GB (dostupné 12,8 GB), možnost microSD až 64 GB
sítě 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS a volitelně 3G modul
Fotoaparát 5 Mpx a 1,6 Mpx
Hmotnost 404 g
OS Android 4.2.2

Tablet se za něj výborně drží – jednou rukou na výšku jako časopis (kdy je pravda o něco těžší), oběma rukama potom na šířku, přičemž jej podepíráte malíčky. Pro postavení z válečku vyklopíte stojánek – a opět máte dvě možnosti. Buď získáte náklon, nebo tablet postavíte jako displej a sledujete film.


 
 

K vyklopení stojánku je potřeba pevnější nehet, případně si lze pomoci celým zápěstím a stojánkem nejprve pootočit. Jednu chvíli si dokonce říkáte, proč byly tablety až dosud placaté, vždyť integrovaný stojánek je tak návykový.

Zpracování tabletu je vcelku povedené, pevné, ale k lehkému kroucení, pokud více zaberete, dochází. Líbí se mi matné materiály šasi, kromě displeje samozřejmě, záda jsou dokonce jemně vroubkovaná. Velká část šasi je z hliníku.

Levé straně válečku dominuje velké zapínací tlačítko, z druhé najdete 3,5" jack na sluchátka. Po stranách je ještě microUSB a ovládání hlasitosti. Yogu připojíte k počítači jako MTP zařízení a nabídne vám celkem 12,8 GB sdíleného paměťového prostoru.

Nápis Lenovo pod displejem určuje hlavní orientaci tabletu na šířku s válečkem dole. Jelikož ale v polovině případů budete mít tablet otočený jinak a místo nápisu Lenovo uvitíte "ovoneL", nemohu se ubránit dojmu, že zde takto výrazné označení výrobce vůbec být. Ve válečku je dále umístěna čočka fotoapátu, nicméně podobně jako u většiny tabletů nestojí její kvalita za mnoho. Při focení na šířku si ji budete rukou zakrývat.

Yoga má dva stereoreproduktory. Ovládání hlasitosti kolébkovými tlačítky se mění podle natočení obrazu tak, aby zesílení bylo vždy vpravo/nahoře. U reproduktorů už taková fičura možná není, levý a pravý měnič je správně rozlišen při tabletu na šířku, a pokud budete držet tablet obráceně, budou zvukové kanály prohozené. Yoga má sice v nastavení možnost ručně měnit polohu tabletu (Tilt, Stand, Hold), což má ale vliv jen na teplotu barev displeje.

 

Různé další ekvalizéry pyšnící se logem Dolby také musíte přepínat ručně, což je ostatně standard a rozpoznání typu přehrávaného média pro vylepšení zvuku se u nich nenosí. Takováto vylepšení má snad u některých produktů jen Samsung.

Kovová hrana na stole položeného tabletu trochu dře, Lenovo mohlo do stojánku umístit nějaký gumový proužek. V příslušenství sice jakési malé gumové nálepky jsou, ale po vyzkoušení se příliš nehodí. Celkově je ovšem konstrukce tabletu velmi povedená.

Yoga zvládne přehrávat film 720p (v aplikaci MX player) 8 hodin a 25 minut, což je nadprůměr, nicméně potenciál velkého prostoru pro baterii byl ještě o dost dále. Kapacita akumulátoru činí 6000 mAh, větší Yoga má 9000 mAh. Nexus 7 vydrží přes deset hodin, a to váleček nemá. Vystačí s 4000 mAh, které jsou v této kategorii tabletů běžné. Stručně řečeno, výdrž je dobrá, ale čekal jsem mnohem více. Výkon stačí i na přehrávání videa ve Full HD.

Naměřili jsme
3DMark Ice Storm 3161 bodů
Antutu 13 408 bodů
Vellamo HTML5 1554 bodů
Quadrant 4828 bodů

Určité výhrady mám k Androidu. Základní Android 4.2.2 totiž obsahuje velmi výraznou nadstavbu, která spočívá na první pohled v nehezkém podkresu ikonek na ploše. Matice je 6 × 4 ikon. Lenovo použilo mobilní typ rozhraní Androidu, odstranilo seznam aplikací, přičemž všechny jsou na pěti hlavních plochách. Ukrýt je lze pouze spojením do složky. Horní lišta má dvě stahovací roletky, levá zobrazuje aktuální události, pravá slouží pro přepínače.

Aplikace Power Manager HD je vcelku povedená, můžete si tu nastavit řadu věcí šetřící baterii, zapnout zobrazení procentuální hodnoty baterie v horní liště, naplánovat každodenní zapínání a vypínání v konkrétní čas – výdrž tabletu se tím ještě zvýší. Na pěkném widgetu s přepínači ještě ukazuje odhadovaný čas do vybití při aktuálním používání. Lenovo pojalo Android jednodušeji, ale možná až moc.

 

Zhodnocení

Za váleček se tablet výborně drží, tablet je na jedné straně těžší, jen si na to musíte zvyknout. Režim Tilt – naklonění pro pohodlnější psaní, se osvědčí i při čtení v posteli. Stand se hodí pro umístění na stůl a sledování videa. Yoga 8 obsahuje slušně hrající reproduktory.

Příplatek za 3G verzi je kolem 500 Kč, v prodeji už je i 10" varianta. Yoga mezi tablety vyniká originalitou a stojí za zvážení.

Plusy / mínusy
kvalitní zpracování +váleček rozlišení displeje
dobře hrající stereoreproduktory drobné nedodělky
slušná cena až moc předělaný Android
90 %