Hlavní navigace

Létající robotické taxi? Číňané vyrobili dron, který unese i člověka [CES]

Sdílet

Zdroj: Redakce

Čínští inženýři v Las Vegas ukázali prototyp nového dronu, který nebude doručovat pouze balíčky, jako si to představuje Amazon či Google, ale rovnou lidi. Ehang 184 unese až stokilového člověka a dokáže s ním letět po dobu 23 minut.

" frameborder="0" height="315" width="560">

Samotný dron váží asi 200 kilo, je vyroben z uhlíkových vláken, epoxidové pryskyřice a hliníku. Ve vzduchu jej udrží osm motorů o celkovém výkonu 106 kW. Energii čerpá z akumulátorů, které lze dobít za dvě až čtyři hodiny. Ehang uvádí, že se má pohybovat ve výšce do 500 metrů a že dokáže letět rychlostí až 100 km/h.

 

I se 150 cm dlouhými vrtulemi dron zabere 3,9 metru na šířku i délku, výška je 1,5 metru. Uvnitř je pohodlné sedadlo, klimatizace, prostor pro zavadlo a pak už pouze 12" tablet, který se stroj ovládá. Na něm se pouze navolí trasa, Ehang už potom celou cestu letí automaticky.

MM_AI

Šéf Ehangu prozradil, že by se letoun měl začít prodávat už letos, a to za 200 až 300 tisíc dolarů. Jenže vyrobit jej je jedna věc. Druhou je, zdali dostane povolení k provozu. I přes zabezpečovací systémy bude problematické vpustit do vzduchu létající rakev, která zcela závisí na dokonalosti softwaru. Nehledě na to, jakou škodu může třísetkilový obr způsobit při pádu z půlkilometrové výšky. Problematický je také krátký dolet, ale ten se s pokročilými akumulátory jednou prodlouží.

Zdroj: Gizmag, Ehang

Byl pro vás článek přínosný?