Hlavní navigace

LG 27MU67: dostupný 27" monitor s 10bitovým IPS, FreeSync a rozlišením 4K?

27. 5. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Množství monitorů s technologií FreeSync se uspokojivě rozrůstá, nyní se ovšem na webu společnosti LG objevil jeden, který by se skoro dal označit za LCD snů. Jedná se o model 27MU67, jehož vydání firma zatím nikde neavizovala (situace je tedy podobná, jako když se na webu BenQ potichu ukázal monitor BL2420U). LG 27MU67 má mít rozlišení 4K s IPS panelem, který navíc bude mít desetibitové barvy, k tomu FreeSync a navrch by ještě mohl mít relativně slušnou cenu. Chybí snad už jen schopnost 120/144Hz obnovování.

Zatím dostupné podrobnosti k tomuto monitoru se nacházejí na australských stránkách LG. Použit v něm je panel typu IPS s rozlišením 3840 × 2160 bodů a úhlopříčkou 27 palců, jenž má údajně mít odezvu šedá-šedá 4 ms. Pozorovací úhly jsou obvyklých 178°/178° a papírový kontrastní poměr má činit 1000:1. Obrazovka má mít 99% pokrytí barevného prostoru sRGB a na vstupu podporuje 10bitové barevné složky, což je poměrně nadstandardní funkce (i když panel sám je nejspíše 8bitový s FRC).

LG 27MU67
LG 27MU67

LG u monitoru uvádí různé funkce typické pro herní LCD (Game Mode, Black Stabiliser), ovšem asi půjde o všestrannější LCD i pro pracovní činnosti. Alespoň to naznačuje střízlivý design bez nějakých agresivně působících tvarů nebo barevných kombinací. Pro herní vyžití však bude přítomna technologie FreeSync, byť zatím nevíme, jaký pro ni bude rozsah podporovaných frekvencí. Maximální frekvence obnovování ale asi bude 60 Hz, což je dáno limitem DisplayPortu 1.2.

 

Monitor má mít vstupy DisplayPort, Mini DipslayPort a také dvojí HDMI, které se budou dát využít pro režim Picture-by-Picture se čtyřmi nezávislými signály. Stojan má mít plné možnosti ergonomického nastavení s regulovatelnou výškou a pivotem, chybí mu zdá se jen reproduktory a rozbočovač USB.

MM_AI

Dobré je, že bez ohledu na 10bitové barvy by tento model nemusel být příliš drahý. Na webu je totiž uvedena i orientační cena, a to 799 dolarů. Jedná se ovšem o dolary australské, což je přepočtem 616 USD nebo 15 550 korun (a 566 EUR). Pokud se nepletu, měla by to být doporučená cena při koncovém prodeji. Austrálie má 10% sazbu DPH, nejsem si ale jistý, zda už je v této ceně započtena. Pokud ano a připočteme dalších 11 %, abychom se dostali na míru DPH u nás, pak by monitor LG 27MU67 mohly vycházet na nějakých 17 tisíc.   

Zdroje: LG, TFT Central

Byl pro vás článek přínosný?