Hlavní navigace

LG uvádí nové 8K televizory. Slibují ještě lepší obraz a zvuk

Sdílet

LG na lasvegaský veletrh CES přivezlo osm nových televizorů pro rok 2020. Všechny se pyšní rozlišením 8K a splněním požadavků, jak by nová generace TV měla vypadat. Dva modely řady ZX dostaly OLED panely a v úhlopříčkách 77 a 88 palců. Šest modelů řad Nano95, Nano97 a Nano99 disponují 65- a 75palcovými LCD s technologií NanoCell. To podstatně vylepšuje podsvícení tekutých krystalů a jde o přímou konkurenci pro QLED od Samsungu.

Zatím ještě neznáme přesné parametry ani ceny novinek, korejský výrobce prozradil alespoň hlavní taháky. Televizory zvládnou přehrávat 8K video s 60 fps přes všechny možné vstupy, ať už jde o streamování, lokální média z USB nebo externí zdroje připojené přes HDMI 2.1. Potěšující je, že novinky zvládnout přehrávat videoformáty HEVC, VP9 i nejnovější AV1.

LG také slibuje pokročilé techniky na vylepšování obrazu a zvuku. S novým procesorem Alpha9 Gen 3 prý budou lépe doostřovat a zbavovat obraz šumu i artefaktů, což bude užitečné hlavně při převodech videí z nižších rozlišení. Procesor také umí rozpoznat tváře, kterým má speciálně upravovat pleťové barvy (snad se to nebude bít se záměrnými filtry filmařů), a texty či titulky, které by měly být čitelnější. Nechybí ani automatická detekce žánrů, které bude celkové obraz přizpůsobovat sportu, filmům či animákům.

Pokud jde o zvuk, funkce AI Sound Pro se postará o převod sterea do virtuálního šestikanálu a také o projasnění hlasu, které by se mohl ztrácet v hluku na pozadí scény.

Novinky samozřejmě běží na Smart TV platformě webOS (neznámé verze) a budou mít zabudované hlasové ovládání nejen pro televizor, ale i pro další elektroniku v domácnosti podporující IoT síť LG ThinQ. Televizory jsou ale kompatibilní i s Apple HomeKitem. Podporují též AirPlay 2 pro streamování z iPhonů, iPadů a Maců a asistentky Googlu a Amazonu.

Zdroj: LG