Hlavní navigace

LG předvedlo 1 mm silnou obrazovku OLED. Příští rok má mít 99" televize

24. 5. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Obrazovky typu LCD sice udělaly za poslední léta velké pokroky. Stále ale vzhledem k podstatě svého fungování trpí problémy (rovnoměrnost podsvícení, kontrast, odezva, pozorovací úhly) a nevypadá to, že by nějak brzo měla být nahrazena něčím jiným. Nicméně po čase zase začíná vypadat lépe s technologií OLED, což je momentálně nejvážnější vyzyvatel LCD. Firma LG u ní hlásí pokroky v produkci velkých panelů a hodlá výrobu těchto obrazovek během letoška příštího roku výrazně rozšířit.

Jako technologickou demonstraci nyní LG Display předvedla pozoruhodný „panel“ vyrobený technologií OLED. Jedná se o obrazovku či televizi s úhlopříčkou 55 palců, která je přitom silná jenom necelý milimetr (přesně je to údajně 0,97 mm). Váha tohoto pružného „panelu“ je necelé dva kilogramy a tvoří vlastně cosi jako pružnou desku či téměř fólii, kterou lze „připlácnout“ na zeď pomocí magnetické podložky a pak zase sloupnout. V současné podobě ale jde spíš o marketingovou demonstraci, jelikož s komerční výrobou takovýchto televizí se zdá ještě nepočítá.

1 mm silná OLED obrazovka LG
1 mm silná OLED obrazovka LG

Milimetr tlustá „plachta“ ale ukazuje, čeho je technologie OLED schopná. Měla by také snad signalizovat, že už s ní LG má na to, aby byla nasazena šířeji než v současnosti (kdy se displeje OLED stále vyskytují hlavně v mobilech). LG Display chce totiž nyní výrobu těchto obrazovek – a to i takto velkých televizních – rozjet ve větším měřítku. Od třetího čtvrtletí letošního roku a pak během roku 2016 má prý objem výroby výrazně narůst: letos by LG chtělo prodat 600 000 kusů a v roce 2016 pak milion a půl.

 

Má přitom jít o obrazovky velkých úhlopříček, na které se LG chce soustředit. Již nyní má verze o 55, 66 a 77 palcích, v příštím roce k nim má přibýt dokonce OLED panel s diagonálou 99 palců. Zároveň firma uvádí, že se jí podařilo dosáhnout už velmi slušné výtěžnosti při výrobě, údajně snad až 80 %. Dostat se na toto číslo prý zabralo dobu zhruba roku a půl, což má být značně lepší výsledek proti tomu, jak to vypadalo v počátcích technologie LCD. OLED má nyní údajně takovou výtěžnost, na jakou bylo u LCD potřeba deset let zkušeností.

1 mm silná OLED obrazovka LG

Zdroj: The Tech Report, Gizmag