Hlavní navigace

LG si koupilo WebOS od HP. Bude jej používat v chytrých televizích - MWC 2013

25. 2. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Operační systém WebOS, vycházející z dříve tolik populárního PalmOS, se nemůže pochlubit zrovna zářivou minulostí. HP se rozhodlo jej použít v tabletu TouchPad, který byl úspěšný pouze díky tomu, že jej firma vyprodávala na Smart Buy za 99 dolarů. Po této chybě se se samotným systémem mnoho nedělo. Chvíli se šířili zvěsti o možném odkoupení – první přišla řeč na Samsung, potom i na HTC. Nakonec to dopadlo převedením zdrojového kódu do stavu Open Source. HP stále podporovalo vývoj a dokonce se utvořila skupinka původních vývojářů, která začala vyvíjet profesionální verzi systému pro OEM partnery. Minulý říjen se začalo mluvit o spolupráci LG právě s tímto seskupením, které se nazývalo Gram. Začali vyvíjet systém postavený na WebOS pro chytré televize.

Jak by mohla vypadat televize LG s WebOS (zdroj: www.webosnation.com)
Jak by mohla vypadat televize LG s WebOS (zdroj: www.webosnation.com)

Dnes LG na MWC 2013 v Barceloně oznámilo odkoupení celého projektu. Týká se to zdrojových kódů, dokumentace, souvisejících webových domén a především patentů, které HP získalo při odkoupení PalmOS. Finanční stránku věci zatím nikdo z kompetentních osob neokomentoval a rovněž není jasné, zda vývojáři z Gram přejdou do LG. CTO LG Skott Ahn pouze řekl, že tým kolem WebOS bude tvořit jádro vývojových laboratoří firmy v Silicon Valley.

V budoucnu se tedy dočkáme chytrých televizí LG, které budou poháněné původně tabletovým systémem. V posledních měsících se vývojáři soustředili především na vývoj aplikací, které by na obrazovkách televizorů neměli chybět – klienty pro Netflix, Pandora, Vudu, Youtube či CinemaNow. Většina z nich totiž pro WebOS neexistovala. Pokud patříte k menšině, jež stále používá PalmOS, nemusíte mít obavy, podle LG bude podpora pokračovat i nadále.

MM_AI

Zdroj: Cnet, Phonearena, WebosNation.com

 

Byl pro vás článek přínosný?