Hlavní navigace

LibreOffice Online už podporuje spolupráci v reálném čase. Má ale své mouchy

2. 2. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Projekt LibreOffice Online není fikce. Žije a od prosince si novou webovou kancelář mohou zkoušet první zájemci z řad veřejnosti. (Což ale stále znamená, že laik si s tím zatím neporadí.) Při příležitosti uvolnění několik novinek projekt rádi připomeneme, potenciálně se jedná o solidního konkurenta pro Google, Microsoft a další. Kdo webové kanceláře používá, patrně se s námi shodne, že takový produkt není zdaleka tak atraktivní bez možnosti spolupráce více lidí na jednom dokumentu v reálném čase.

Právě tuto funkci poslední vydání LibreOffice Online pod hlavičkou firmy Collabora. Nyní může více uživatelů ve stejnou chvíli pracovat na stejném dokumentu, tabulce či prezentaci. Dost nepraktickým omezením v této fázi vývoje je bohužel přítomnost jediného ukazatele, o který se perete s ostatními. Fakticky tak zatím nelze psát na více míst současně. Zásadní neduh přirozeně bude odstraněn, a to v tomto roce.

Spolupráce více lidí v reálném čase
Spolupráce více lidí v reálném čase | Foto: Collabora

Dále v poslední verzi přibyla spousta přechodů a animací, které využijete v prezentacích. Je jich dokonce tolik, že autorům stálo za to vytvořit srovnávací tabulku, kde se chlubí, jak dobře je na tom jejich webový nástroj na prezentace ve srovnání s PowerPointem Online a Google Prezentacemi. I tady je ale dobré zmínit, že přechody a animace zatím fungují při prohlížení prezentací. Samotné vkládání a úpravy budou možné až ve 4. čtvrtletí tohoto roku.

 

MM_AI

I díky dalším novinkám je nová verze na každý pád zajímavá. Přibylo tlačítko pro obnovení měřítka zobrazení na 100 %, je možné vkládat obrázky přetažením, můžete přidávat, duplikovat nebo odstraňovat snímky v prezentacích atd. Kdo si chce novinky sám vyzkoušet, může si aktuální testovací verzi pod názvem Collabora Online Development Edition stáhnout formou virtuálního stroje. Odkaz ke stažení najdete i s návodem na spouštění na adrese www.collaboraoffice.com/code.

Zdroj: Collabora via OpenOffice.cz

Byl pro vás článek přínosný?