Hlavní navigace

Lidé jsou předvídatelní. Opakujeme stále stejná gesta pro odemčení Androidu

21. 8. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Pro nejlepší zabezpečení účtů bychom měli používat co nejkomplexnější hesla, ale těžko se nám pamatují. Druhým extrémem jsou ovšem jedinci, kteří si s hesly nedělají těžkou hlavu ani náznakem a uchylují se k použití nejpředvídatelnějších kombinací jako 123456. Možná by vás ani nenapadlo podobně zjistit, jestli se náhodou podobný problém s nejpoužívanějšími kombinacemi neopakuje jinde.

Ukázalo se, že oblíbená gesta, která používají především majitelé přístrojů s Androidem k bezpečnému odemčení, se rovněž opakují. Marte Løge, která letos dostudovala na Norwegian University of Science and Technology, posbírala a zanalyzovala skoro 4 000 vzorců. Z toho 44 % začínalo v levém horním rohu. Pro většinu nejběžnějších kombinací platí, že lidé mají tendenci začít nalevo, pak jedou prstem doprava a dolů.

 

Průměrný počet označených uzlů se zastavil na pěti, což uživateli na mřížce s devíti uzly nechává necelých 9 000 kombinací. Vysoké procento lidí dále použilo pouze čtyři uzly, což avšak stále nechává 1 624 různých kombinací. Zdaleka nejvíce kombinací ovšem dosáhnete s osmi až devíti uzly – je jich přes 140 tisíc. Předvídatelnost lidí si nicméně vybrala svou daň.

Nejméně využívanou možností bylo osm uzlů. Komplexní gesto si vytvoří mnohem pravděpodobněji muž než žena. Nejzodpovědnější jsou v tomto ohledu mladí muži. Také se ukázalo, že leváci si pro začátek gesta nejčastěji vybírají stejné uzly jako praváci. A doporučení na závěr? Volte pokud možno dlouhé kombinace a nebojte se křížení.

KL hlasovani

Je pak těžké kombinaci odhadnout, pokud se vám někdo dívá přes rameno. Ze stejného důvodu je ještě lepší v Androidu vypnout zobrazení stopy. Křížení ovšem rovněž ztěžuje odhadnutí dráhy gesta.

Zdroj: Ars Technica

Byl pro vás článek přínosný?