Hlavní navigace

Logitech Pure-Fi Mobile - exkluzivní hudba na cesty i k mobilu

9. 7. 2008

Sdílet

Zdroj: Redakce

[firstpagebreak title=Mobilní reproduktory jinak]Reproduktory nemusí být jen malé plastové nebo příliš velké dřevěné bedýnky - Logitech si mobilní audio systém představuje ve výrazně elegantnějším kabátku. Svou řadu Pure-Fi proto obohatil o novinku - Pure-Fi Mobile. Univerzální přenosný reproduktor s integrovanou baterií, který můžete se zdrojem zvuku propojit hned třemi způsoby - Bluetooth, USB i klasický jack.

Hraje i poslouchá

Černý hranol se zkosenými hranami a šedými doplňky působí již od pohledu futuristicky. Jeho zvukové poslání prozrazuje hlavně čtveřice mřížek ukrývajících 5,1 cm měniče na přední straně z lesklého černého plastu. Dle výrobce by měla být tato konfigurace dvoupásmová.

Kromě přehrávání zvuku z různých zdrojů umí Pure-Fi mobile zastoupit i funkci hands-free soupravy. Přesně uprostřed mezi reproduktory obsahuje dvojici mikrofonů. Dva jsou přítomné kvůli zamezení okolních ruchů a vylepšení kvality nahrávání.

S drátem i bez

Základní příslušenství pak zahrnuje všechny potřebné kabely - obvyklý USB kabel s mini-A koncovkou pro spojení s počítačem a krátký jack-jack kabel s 3,5" koncovkami. O napájení, nebo nabíjení integrované baterie se pak postará nabíječka s USB koncovkou, ke které rovnou získáte i britskou koncovku. Pro ostatní země můžete použít běžný konektor pro dvoužilové kabely. Praktickou součástí výbavy je i měkký cestovní obal, který pojme Pure-Fi a kabely - pro napájecí adaptér již není místo.

Jak již bylo řečeno, Pure-Fi Mobile lze se zdrojem zvuku propojit hned třemi způsoby. Nejklasičtější je analogové spojení pomocí 3,5 mm jack vstupu. Hudbu tak můžete pustit z jakéhokoliv MP3 přehrávače.

S počítačem nejlépe přes USB

Druhá varianta drátového připojení - USB kabel, je určena pro spojení s počítačem. V balení ani na internetu sice nenajdete žádné ovladače, reproduktory se ale bez problémů "dohodnou" s operačním systémem a využijí běžně dostupných ovladačů USB zvukových zařízení. Pure-Fi se pak tváří jako další zvuková karta a při standardním nastavení automaticky přebere úlohu primární zvukového výstupu.


Cestovní obal je pouze o kousek delší než samotně tělo Pure-Fi Mobile

USB port při propojení s počítačem slouží zároveň jako zdroj energie - při přehrávání se integrovaná baterie nevybíjí, ale zřejmě ani nenabíjí. Tedy rozhodně ne při přehrávání, které si vyžádá většinu dostupného výkonu normálního USB portu. I proto má přiložený napájecí adaptér nezvykle vysoký výkon až 1,5 A, který pak zvládne integrovanou baterii nabíjet i při přehrávání hudby.


Stabilitu zajišťují výklopné nožičky na zadní straně

I při připojení přes USB může Pure-Fi sloužit jako hands-free sada - například pro Skype nebo jiné VoIP programy. Propojení přes USB je celkově velmi jednoduché a v podstatě nevyžaduje jakékoliv nastavení. Pure-Fi by dle výrobce mělo spolupracovat i s Mac OS X, podporu Linuxu nezmiňuje.[pagebreak title=Bluetooth, kvalita zvuku, závěr a hodnocení]

Rozumí si s modrým zubem

Nejexotičtějším způsobem propojení je nepochybně Bluetooth. Pure-Fi podporuje Bluetooth 2.0 a profil A2DP a proto není problém s kompatibilních zařízení přenášet stereo zvuk v rozumné kvalitě díky EDR (Enhanced Data Rate). Spojení s mobilem je naprosto bezproblémové - stačí Pure-Fi přepnout do "naslouchacího" režimu podržením tlačítka source, vyhledat zařízení a zadat základní kód 0000.


Příjemná velikost, nízká hmožnost - vhodné na cestování

Zkoušeli jsme několik mobilů a u těch modernějších bez problémů fungoval i stereo přenos hudby. U všech bez rozdílu pak pracovalo hands-free a také možnost položit či zvednout hovor tlačítkem přímo na horní hraně přístroje. Při telefonování je velmi praktická i funkce vypnutí mikrofonu.

Nečekejte však žádné zázraky od použitých mikrofonů. Pro rozumné výsledky je nutné mluvit směrem k reproduktorům, pak dosáhnete dobré kvality příjmu bez rušení a s dostatečnou hlasitosti. Pokud ale budete svůj hlas směrovat jinam, bude mít příjemce hovoru pocit, že mluvíte z velké dálky a docela potichu. Pokročilé mikrofony u moderních notebooků často fungují lépe než ty v Pure-Fi Mobile.Ovládací tlačítka jsou dobře přístupná a stavové ikony jsou decentně podsvícené

K dokonalosti chybí krůček

Spojení přes Bluetooth má bohužel jisté mouchy při použití notebooku. První párování proběhne bez problémů, pak všech funguje přesně jak má. Problém nastává při vypnutí Pure-Fi. Spojení se samozřejmě přeruší, to je správně. Po zapnutí Pure-Fi by mělo dojít k automatickému spojení s notebookem, ale to se tak jednoduše nestane.

U většiny testovaných notebooků k němu došlo až po několika minutách - rychle reagovala pouze funkce hands-free při komunikaci s notebookem vybaveným ovladači od firmy Widcomm. Časté a pravidelné používání s notebookem přes Bluetooth proto není příliš praktické - lepší je použít USB spojení, které navíc nevybíjí baterii. Bluetooth si můžete nechat pro mobil, nebo na experimentování - například Pure-Fi v koupelně nebo v kuchyni u jídla.

Při použití s Bluetooth nebo line-in přepojením se využívá integrovaná baterie, pro kterou výrobce proklamuje výdrž až 12 hodin. Ačkoliv jsme výdrž přesně neměřili, tak se tomuto údaji dá věřit - první třetina baterie (dle indikátoru) ubila až po 3-4 hodinách hraní přes Bluetooth.


V koupelně i v kuchyni - díky Bluetooth a baterii žádný problém

Hraje lépe než se zdá

Kvalita reprodukce je u reproduktorů samozřejmě důležitá a v tomto ohledu Pure-Fi Mobile plní svůj úkol přenosných reproduktorů pro mobilní zařízení. Nečekejte ohromující basy - vzhledem ke konstrukci není možné, aby jej tyto reproduktory nabízeli. Zvuk má velmi příjemnou charakteristiku pro většinu tipů hudby - obstojně se popral i s náročnou klasikou.

Silnou stránkou jsou střední a vyšší tóny, které jsou dostatečně přesné a hezky prokreslené. Dobrou vlastností je i velmi široký úhel směrování zvuku - normálně položený Pure-Fi Mobile ozvučí bez problémů místnost s plochou necelých 20 m čtverečných bez větších výkyvů ve kvalitě v různých částech pokoje.

Pure-Fi navíc obsahuje funkci pro rozšíření sterea - ta upravuje zvuk tak, aby zněl více ze stran - posiluje omezený stereo efekt, který při reproduktorech rozmístěných  20 cm od sebe příliš nevzniká. Funkčnost tohoto vylepšení je se liší v závislosti na hudebním stylu - nikdy však nedosáhne "pravého" sterea.

Verdikt a hodnocení

Hlavně kvůli vysoké pořizovací ceně nebude Pure-Fi Mobile masovým produktem. Má své specifické vlastnosti, kvůli kterým se například hodí pro časté cestovatele, kteří si chtějí zpříjemnit pobyt na hotelovém pokoji kvalitnější hudbou. Své místo si najde i na dovolené, kde zahraje z MP3 přehrávače i mobilu u jakékoliv příležitosti. V domácnosti jej zase můžete jako přenosné ozvučení pro kteroukoliv místnost. Pro stabilní použití s notebookem bez požadavků na přenositelnost se ale rozhodně nehodí - zde udělají lepší práci kvalitní 2.1 bedýnky.

Klady a zápory

+ příjemná velikost
+ hezký design
+ dostatečný výkon
+ možnosti propojení
+ hands-free funkce
+ cestovní obal

- vysoká cena
- problematičtější použití Bluetooth spojení s počítačem
- málo basový zvuk
- za danou cenu chybí dálkové ovládání

Informace

Zapůjčil:               Logitech
Cena:                   3 790 Kč (doporučená koncová cena)[pagebreak title=Druhý pohled]

Libor Kříž: Slušné zařízení, které jednoznačně nahrazuje mnohdy nedokonalé a výkonově i zvukově slabé reproduktory v noteboocích. Celkové provedení i design jsou na dobré úrovni. Ovládání je naprosto jednoduché, obsluhu Pure-Fi zvládne i laik. Problém je však s připojením a párováním notebook -> Pure-Fi přes bluetooth

Ačkoli se obě zařízení v pořádku spárují, po vypnutí Pure-Fi a jeho opětovném zapnutí jsem musel opětovně Pure-Fi vyhledat mezi bluetooth zařízeními a opětovně (ručně) připojit. K automatickému spojení v mém případě nedošlo. Tento problém jsem však nezaznamenal, pokud jsem Pure-Fi pároval například s telefonem Nokia.


V úloze bytového doplňku nebo kamarád pro iPhone

MM_AI

Co se reprodukce zvuku týče, Pure-Fi hraje nad očekávání dobře a hlasitě. Je jasné, že není možné čekat nějaký extra basový výkon, přesto se Pure-Fi "dá poslouchat". Jednoduše mě jeho kvalita mile překvapila. Zvýraznění basů je možné dohnat umístěním zařízení například do knihovny, lehce uzavřeného prostoru atp.

Bohaté příslušenství chválím. Cestovní redukce do elektrických sítí, skvělý obal, ale také kabel jack -- jack s úzkou koncovkou, je tedy možné k Pure-Fi připojit i iPhone.

Byl pro vás článek přínosný?