Hlavní navigace

Logitech UE Air Speaker: Virtuóz s jablečným srdcem (recenze)

19. 4. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

I když jsme v minulosti již několik kusů mobilního příslušenství z dílen Logitechu otestovali, nyní Švýcarská společnost zaměřila na tento segment trhu mnohem více své pozornosti. Dočkali jsme se několika kusů rozličného příslušenství pro iPad od externí klávesnice, přes speciální joystick pro náruživé hráče až po speciální dokovací stanici nesoucí značku UE. Pilně testujeme všechno příslušenství, které bylo ohlášeno a jako první přichází na řadu recenze Logitech UE AirSpeaker.

Muzikanti muzikantům

Pokud vám označení UE přijde povědomé, vězte, že se jedná o zkratku z Ultimate Ears. Pod touto značkou firma produkuje sluchátka pro opravdu náruživé posluchače a hudebníky. Nyní tyto dvě písmena najdete na těle reproduktorového systému se zabudovanou dokovací stanicí pro zařízení s iOS.

Tělo je tvořeno matným plastem, který svou pevností zabraňuje jakémukoliv nechtěnému rezonování. Většina konstrukce je potažena povrchem, který se podobá tomu, jež známe pod názvem Soft Touch z mobilních telefonů. Má však o něco vyšší tvrdost. Navzdory tomu, že se jedná o matný povrch, otisky na něm ulpívají velice snadno. Naštěstí to však nehraje prakticky žádnou roli, neboť bude zadní strana téměř vždy otočená ke zdi. Plast s lesklým povrchem najdete kolem horních ovládacích prvků – není však kloudný důvod, proč se tohoto místa dotýkat a reproduktor si tak „opatlat“.

Logitech UE AirSpeakerLogitech UE AirSpeakerLogitech UE AirSpeakerLogitech UE AirSpeaker

Na horní straně najdete tři ovládací prvky – dvě menší tlačítka pro zapnutí reproduktoru a ztlumení, prostřední velké patří regulaci hlasitosti. I když budete ovládat hlasitost z reproduktoru, díky schopnostem AirPlay se bude posouvat i virtuální regulátor hlasitosti v iOS.

Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeakerLogitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker

Zadní strana pak ukrývá tlačítko pro aktivaci nastavení prostřednictvím webového rozhraní, LAN konektor, 3,5mm audio jack a konektor napájení. Instalaci skrz webové rozhraní využijete v případě, že nemáte k dispozici zařízení s iOS a chcete používat reproduktor pro síťové přehrávání z PC či Macu. V tomto případě stačí zadat IP adresu repráků do prohlížeče a v několika málo krocích zařízení aktivovat.

Logitech UE AirSpeakerLogitech UE AirSpeaker

Nainstalováno v mžiku

Pokud na přední straně stisknete část s logem UE, vysune se kolébka s dokovacím konektorem, který je obecně známý ze zařízení Applu. Po té, co do něj iPad, iPhone nebo iPod Touch zasunete, budete po chvíli vyzváni ke stáhnutí ovládací aplikace. Po přesměrování do App Store a instalaci UE Air nastává fáze párování. Ta se na rozdíl od mnoha AirPlay zařízení nese v duchu jablečné jednoduchosti. V aplikaci pouze zadáte heslo do Wi-Fi sítě, ve které se nachází zařízení, z nichž budete zvuk přehrávat a vyberete název reproduktorů, který se bude zobrazovat. Tím je instalace u konce a iOS zařízení můžete z kolébky vyjmout a přehrávat hudbu už jen bezdrátově.

 Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeakerLogitech UE AirSpeakerLogitech UE AirSpeaker

Samotná aplikace UE Air toho nenabízí mnoho a vlastně k tomu ani není důvod. Pomocí dvou posuvníků je možné regulovat výšky a basy a spodním tlačítkem tyto hodnoty vrátit do výchozího stavu. V nastavení pouze změníte bezdrátovou síť a zkontrolujete aktuálnost firmwaru. Ostatně aplikaci byste měli potřebovat pouze při prvotním zprovoznění. Poté ji občas můžete spustit pro jemnou korekci zvukového výstupu třeba při změně poslouchaného žánru.

Logitech UE AirSpeakerLogitech UE AirSpeaker

Očekávaná kvalita

Nejdůležitější na zařízení tohoto typu je samozřejmě zvukový projev zařízení. I vzhledem k ceně 8 500 Kč jsme očekávali nezkreslený zvuk s čistými středy a nikterak přehnané basy, které sice nebudou posluchače shazovat ze židle, ale budou dostatečně hutné.  A také jsme se dočkali. Skvělý přednes si opravdu vychutnáte při poslechu složitější instrumentální hudby, kdy je každý part nezkresleně zřetelný. Nekonají se žádní huhňající zpěváci, kteří se ve větší či menší míře vyskytují u mnoha Bluetooth reproduktorů a to i těch dražších. Skvěle si vychutnáte i pasáže s dunícími basy, kde však na pozadí stále zřetelně rozlišíte nejvyšší tóny smyčcového orchestru.

Logitech UE AirSpeaker skvěle poslouží jablečným uživatelům, kteří vyžadují bezbolestnou instalaci, rádi si vychutnají kvalitní zvuk a nehodlají za reproduktor k iPhonu utratit dvacet tisíc.

 

MM_AI

V opačném případě je na trhu několik zařízení, které jsou o jednu až dvě třídy nad tímto modelem. To platí i o Bowers & Wilkins Zeppelin Air (15 500 Kč), se kterým jsme mohli UE AirSpeaker porovnat. Nebylo by však fér oba reproduktorové systémy srovnávat a stavět je do přímého duelu. Pět reproduktorů s vlastními zesilovači, které se v Zeppelinu těsní v kombinaci s dvěma mohutnými bass reflexy za osm tisíc snad ani není možné vyrobit. Vyloudí však téměř bezchybný zvuk, který musí s pokleslou bradou ocenit i laik bez trénovaného ucha, který se obyčejně spokojí s chrastícími repráčky u PC.

Plusy / mínusy
  skvělé zpracování
  výborný hudební projev
  snadná instalace
  možnost přehrávat bezdrátově i po Ethernetu
  dokovací kolébka je možná zasunout
  pro běžné uživatele vyšší cena
Hodnocení

Kompletní galerie

Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker Logitech UE AirSpeaker

Byl pro vás článek přínosný?