Hlavní navigace

Logitech Ultrathin Keyboard: Parádní klávesnice pro iPad Air (recenze)

24. 1. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Jednou z nejlepších klávesnic pro iPad, která je současně krytem, je Logitech Ultrathin Keyboard. Ta se vyráběla ve dvou verzích, pro velký model 2/3/4 a pro malý Mini. Nyní přibyla i třetí verze pro iPad Air, který je zcela odlišný od poslední čtyřky, zatímco pro nový Mini Retina můžete bez problému použít starší model. Mini Retina je totiž shodný se s prvním Mini, jen je o pár milimetrů tlustší.

Logitech Ultrathin Keyboard pro iPad Air
Logitech Ultrathin Keyboard pro iPad Air

Přestože je nový model klávesnice o nějaké dva centimetry užší, což odpovídá změně v šířce iPadu Air oproti iPadu 4, váží novinka skoro stejně jako klávesnice pro 2/3/4 – 335 gramů (oproti 333 g). Jenže Air je daleko lehčí než iPad 3/4, o celých 170 gramů – a o tolik je také lehčí kombo s klávesnicí. Takže zatímco Air má s klávesnicí 806 gramů, iPad 3/4 váží s klávesnicí 983 gramů. Navíc je Air o poznání tenčí, takže když si tablet s klávesnici vezmete do ruky, je to naprosto odlišný pocit než dříve. Air s klávesnicí Logitech je zkrátka „mazlík“, který se snadno vejde do jakékoliv tašky a nikde nebude překážet.

Poznámka: Okraje jsou zaobleny stejným způsobem jako na Airu, takže v zavřeném stavu skoro nepoznáte, co je tablet a co klávesnice (samozřejmě nebýt log Applu a Logitechu). U staršího iPadu byl rozdíl patrný na první pohled.

Z krytu klávesnicí

Provedení je velmi podobné, zadní strana je stříbrná a plochá a hodně připomíná záď Airu, přední si pak můžete zvolit dle barvy iPadu – černou nebo bílou. Rozdílů je ale hned několik, i když nejsou vidět na první pohled. Oproti staršímu modelu je zde odlišný zářez pro tablet, protože Air má zcela jiné okraje. Byla zmenšena plocha pro klávesnici – nad a pod klávesnicí je kvůli menší šířce Airu (a tedy i klávesnice) méně místa. Jiný je také povrch části za zářezem, místo lesklého je zde na omak příjemný hrubší materiál. Navíc je zde gumová lišta, která brání dotyku plastu se sklem displeje tabletu. Na spodní straně pak vpředu přibyly dvě gumové nožičky a vzadu gumová lišta, takže klávesnice neklouže po stole. Starší model ležel přímo na stole a snadno po něm „plul“. 

Ultrathin Keyboard slouží jako kryt klávesnice, který se připojuje podobně jako Smart Cover od Applu pomocí magnetického úchytu. Vzhledem k tomu, že Air má magnet silnější, vyžaduje sejmutí krytu více síly. Po zavření krytu se tablet vypne a naopak při otevření se zase zapne; stejně jako u Smart Coveru. Po sundání zasunete tablet do drážky, kde se opět přichytí magnetem. Vzhledem k jinému okraji Airu je drážka užší, aby tablet správně držel; do starého modelu Air zasunout nejde. Naopak starý iPad do nového modelu klávesnice zasunout jde a celkem drží, jen se nepřichytí magnetka.

Mechanika zasunutí je také jiná. Mimoto, že moje trojka do staršího modelu klávesnice krásně zajede a pevně se opře o zadní část klávesnice, vydá navíc hezký mechanický cvakavý zvuk. Zkrátka víte, že je tablet „zaseknut“ ve správné poloze a bude dobře držet. Air oproti tomu zajede „měkce“ a chybí tam doraz, nehledě na to, že se neozve žádný „potvrzovací“ zvuk. Samozřejmě jde jenom o pocit, zasazení iPadu je pevné. Kombo klidně můžete vzít za tablet a klávesnice díky magnetu neodpadne.

Poznámka: Testovaný model byl vybaven nevycentrovaným magnetem, takže Air se nepřichytil magnetu pěkně uprostřed, ale několik milimetrů vpravo. Do středu drážky tak musíte tablet nasměrovat „proti vůli“ magnetu, a pak teprve zaklesnout – poté už tablet drží na svém místě. Jenže když toto kombo chytnete za tablet a třeba si jej jen o kousek posunete na stole, tablet se v drážce také posune z ideálního středu a vy musíte vycentrování opakovat. Zda je to jen chyba kusu, nebo obecná vlastnost, těžko říct. Na druhou stranu tablet bez problému drží v této nevycentrované poloze, takže jde jen o vizuální problém.

Doplněno: K testu se nám podařilo získat ještě jeden kus, tentokrát v černé barvě. Ten již zmíněným neduhem nevycentrovaného magnetu netrpí, takže si tablet sedne hezky doprostřed.

Trochu uhýbá

Vzhledem k odlišnému provedení okrajů Airu je tablet v klávesnici o něco více položen (jde řádově o několik stupňů), což je lepší pro práci – máte k dispozici lepší pozorovací úhel. Na druhou stranu není usazení tak pevné, takže tablet při dotyku trochu uhýbá, zatímco starý iPad sedí naprosto pevně a při dotyku se ani nehne. Je tam viditelně lépe „zaražen“, snad díky jiné konstrukci, snad díky větším bočním okrajům. Na druhou stranu díky výrazně menší hmotnosti nemá tablet takovou tendenci se převažovat, když jej máte s klávesnicí položen v klíně.

Logitech Ultrathin Keyboard pro iPad Air
Logitech Ultrathin Keyboard pro iPad Air

Poznámka: Tablet lze zasunout do drážky i na výšku, nebude pak ale držet magnetem a hlavně je natolik skloněn dozadu, že už se začíná převracet a vyvracet drážku. Rozhodně není tak stabilní a při dotyku hodně uhýbá. Starší iPad díky více kolmému usazení nebyl problém takto provozovat.

Kvůli blízkosti tabletu ke klávesnici občas dochází k náhodným dotekům displeje volnými prsty – a to ještě častěji než u staršího modelu, který měl tuto mezeru přece jen o něco větší. Musíte si zkrátka dávat pozor zejména na prsteníčky při psaní českých písmen a čísel. V tomto ohledu byla lepší nedávno testovaná klávesnice Brydge, kde je tablet umístěn podstatně dále, stejně jako u notebooku. Jenže Brydge je dostupný zatím jen pro starší iPady, Airy mají smůlu.  

Skvěle se píše

Mechanika a provedení klávesnice zůstalo stejná jako dříve, jde tedy o ostrůvkové provedení s nízkým zdvihem, tichým chodem a velmi dobrou mechanikou stisku. Na klávesnici se píše velmi dobře, a když si zvyknete, že je vše menší než u notebooku, budete si při psaní doslova chrochtat. Oproti modelu pro starší iPady došlo k menším změnám v rozložení, například místo pravého Cmd a Altu je zde klávesa s globusem. Změnilo se také umístění některých funkcí dostupných přes Fn, jinak je ale layout hodně podobný. Přes funkce můžete ovládat hlasitost, zastavovat či pouštět video a hudbu nebo zamykat iPad.

Logitech Ultrathin Keyboard pro iPad Air    Logitech Ultrathin Keyboard pro iPad Air 

Klávesnice je s iPadem spojena pomocí Bluetooth, na boku je zapínací tlačítko a tlačítko po párování. Při párování není třeba zadávat žádný kód, jen si vyberete zařízení ze seznamu. Pokud klávesnici nebudete používat, je dobré ji tlačítkem vypnout. Pokud je totiž klávesnice v dosahu a vy chcete používat jenom tablet, nebude se ukazovat virtuální klávesnice a vy nebudete moci psát. Je trochu škoda, že se klávesnice nevypíná automaticky při zavření tabletu a neprobouzí se až po stisku klávesy. Takto musíte na vypínání myslet a často se mi stávalo, že jsem se divil, proč na iPadu nemám virtuální tlačítka.

Na pravé straně je také konektor microUSB, který slouží pro dobíjení klávesnice. Ta by při aktivním používání měla vydržet několik měsíců, což mohu bez problémů potvrdit. Používám starší model s iPadem 3 a nabíjel jsem ho zatím pouze jednou – více než před rokem. Od té doby stále drží. Jen je trochu hloupé, že nabíjecí konektor není stejný jako na iPadu, aby člověk nemusel řešit jinou nabíječku.

Logitech Ultrathin Keyboard pro iPad Air
Logitech Ultrathin Keyboard pro iPad Air

Velmi dobrá volba

Logitech Ultrathin Keyboard je jednou z prvních klávesnic pro Air, která navíc navazuje na úspěšný starší model. Díky magnetickému spojení nemusíte klávesnici v případě, že ji nepotřebujete, složitě sundávat, je navíc lehká a výborně se na ní píše. Na starém iPadu jsem nenašel klávesnici, kterou bych mohl považovat za lepší – snad jen Brydge, která z iPadu udělá takřka notebook. Jenže ta je v základním plastovém provedení o tisíc korun dražší.

Logitech Ultrathin Keyboard pro iPad Air
Logitech Ultrathin Keyboard pro iPad Air vs. předchozí generace

Na druhou stranu to, že jde jenom o přední kryt, může být pro někoho nevýhodou, záda nebo okraje vám tento Logitech neochrání. Na trhu je několik různých řešení, minimálně pro starší iPady, které mají dobrou klávesnici a současně fungují jako komplexní obal. Jenže s nimi je pak iPad výrazně těžší, rozměrnější a hlavně se hůře vyndává. Mnozí pak zbytečně používají celé kombo i v případě, že klávesnici aktuálně nepotřebují. A právě v tom má LUK svoje kouzlo.

Zatímco pro starší iPady existuje podobná konkurence, například Belkin FastFit Keyboard Cover za 1599 Kč nebo Brydge, pro Air zatím konkurence na českém trhu chybí. Velmi slibně vypadá ZAGGkeys Cover, což je v podstatě konkurence pro Brydge: iPad se zasune do držáku a chová se pak jako notebook. Klávesnice je dokonce podsvícená, což se hodí při psaní ve tmě. Na trhu bude tato novinka snad během prvního čtvrtletí.

Na trojce spokojenost

Na svém iPadu 3 používám LUK více než rok a jsem s ní naprosto spokojen. Střídám jej se Smart Coverem, protože ne vždy potřebuji klávesnici při ruce. Tablet mi naštěstí z ruky vypadl jen dvakrát a pokaždé na koberec, takže jsem nezakoupení komplexního obalu ještě nelitoval. Na druhou stranu není problém si na iPad dokoupit jen zadní kryt, který umožňuje přichycení Smart Coveru – a v takovém případě půjde připojit i LUK.

Logitech Ultrathin Keyboard pro iPad 2/3/4 Logitech Ultrathin Keyboard pro iPad 2/3/4 Logitech Ultrathin Keyboard pro iPad 2/3/4 Logitech Ultrathin Keyboard pro iPad 2/3/4 Logitech Ultrathin Keyboard pro iPad 2/3/4 Logitech Ultrathin Keyboard pro iPad 2/3/4 Logitech Ultrathin Keyboard pro iPad Air Logitech Ultrathin Keyboard pro iPad Air  Logitech Ultrathin Keyboard pro iPad Air

Jedinou nevýhodou této klávesnice je nevyužití velkého vnitřního prostoru pro druhou baterii pro iPad. Ta by mohla mít i docela nízkou kapacitu, která by stačila pro nouzové dobití iPadu přes kabel – z USB do Lightningu (nebo 30pinu u starších modelů). Aspoň by se využil „hluchý“ prostor, který uvnitř bezesporu je. Případě by v zadní část mohly být reproduktory, které by zase řešily problém s umístěním reproduktorů na Airu. Ty jsou sice stereo, ale jen když je tablet orientován na výšku. Ale to by samozřejmě cenu klávesnice zvýšilo.

Parametry
Cena 2 490 Kč
Zapůjčil Logitech
Logitech Ultrathin Keyboard
kompatibilita iPad Air
uchycení magnetické
dobíjení klávesnice přes USB
rozměry 240 × 170 × 7,3 mm
hmotnost 330 g

Pár tipů na závěr pro lepší využití klávesnice:

  • Nové Pages pro iOS7 konečně podporují zkratky Cmd+B/I/U, takže není nutné pro tučný či podtržený text jít do nástrojové lišty a opouštět klávesnici.
  • Přehled pouštěných programů se zobrazí po stistku Fn+Mezerník, není nutno mačkat dvakrát klávesnu Menu - je to rozhodně rychlejší a připomíná to Alt+Tab z Windows.
  • Na konci věty stiskněte dvakrát mezerník, rovnou se napíše tečka s mezerou a kurzor se přepne na velké písmeno.
  • V mailu otevřete psaní nové zprávy zkratkou Cmd+N a Cmd+Shift+D zprávu odešle.
  • V Safari spustíte novou záložku Cmd+T, Cmd+R obnoví aktuální stránku a Cmd+L vás přesune do adresního řádku.
Plusy / mínusy
  aktivní magnetický kryt
  skvělá klávesnice
  ideální úhel tabletu při práci
  snadná montáž i demontáž
  nemá české popisky
  nutno vypínat a zpínat manuálně
  trochu uhýbá tablet při doteku
Hodnocení