Hlavní navigace

LTE Advanced nejvíce roste u T-Mobilu. Operátor pokrývá většinu velkých měst v Čechách

Sdílet

Zdroj: Redakce

T-Mobile se zatím nejvíce snaží rozšiřovat skutečné sítě čtvrté generace, tedy LTE Advanced. Vodafone už LTE-A spustil v části Prahy, Brna a Karlových Varech. O2 stále testuje v částech Prahy a Vysočiny. T-Mobile stihl pokrýt většinu populace Čech.

Pokrytí LTE-A u T-Mobilu v červenci 2016
Pokrytí LTE-A u T-Mobilu v červenci 2016 (zdroj: mapa porkytí T-Mobilu)

LTE Advanced u něj v ostrém provozu běží v pásmech 800 a 2100 MHz a nabízí teoretické rychlosti až 150/25 Mb/s. Pásmem 800 MHz už pokrývá většinu republiky. Pásmo 2100 MHz, které napůl dělí mezi UMTS (3G) a LTE, ale zatím využívá jen v Čechách a Brně.

 

To odpovídá rozdělení republiky mezi T-Mobilem a O2. Operátoři už dva roky sdílejí infrastrukturu včetně LTE a Česko si rozdělili na dvě poloviny. T-Mobile spravuje západ, O2 východ. Prahu a Brno si každý pokrývá sám. Spolupráce s O2 tedy evidentně brzdí rozšiřování sítě, což nám potvrdila i mluvčí operátora. LTE-A se ale časem dostane i na východ.

Ještě rychlejší síť (až 150/50 Mb/s) by T-Mobile mohl nabídnout, kdyby rychleji rozšiřoval LTE v pásmu 1800 MHz. Bylo by to pro dobro všech, protože takovou síť by podporovaly všechny v Česku prodávané telefony. Technologie LTE Advanced spojující dvě a více pásem je dostupná jen u dražších telefonů. Jenže LTE 1800 od T-Mobilu zatím najdeme jen v Praze, Kladně, Mladé Boleslavi, Hlušicích a jejich okolí.