Hlavní navigace

Velmi kompaktní NAS: QNAP vyrobil „NASbook“ pro čtyři moduly SSD do slotu M.2

21. 12. 2018

Sdílet

Zdroj: Redakce

Vícedisková síťová úložiště neboli NAS jsou z definice celkem velká zařízení, protože šachty na jednotlivá HDD zaberou svoje místo. QNAP ale teď přišel s jednou specialitou, pro kterou to neplatí. Zařízení TBS-453DX NASbook je naopak celkem malé. Používají se v něm totiž čistě jen SSD v provedení modulu M.2, takže je výsledná krabička až skoro kapesní. Pokud tedy máte hodně velké kalhoty s laclem.  

Velmi kompaktní síťové úložiště

QNAP TBS-453DX NASbook má rozměr „knihy“ o rozměru 23 × 16,5 cm a tloušťce 2,5 cm. V tomto šasi se skrývají čtyři pozice se sloty M.2 pro SSD v rozměru 2280 (tedy s délkou do 80 mm, což je prakticky vždy splněno, výjimkou bude snad jen Intelovo Optane SSD 905p, které v tomto přístroji ale nechcete). K instalaci jsou určená M.2 SSD s rozhraním SATA, nikoliv NVMe. Toto zařízení tedy nenabídne úplně dechberoucí výkon, ale vzhledem k cenovým poměrům disků to asi je stejně správná volba. SATA SSD mívají také nižší spotřebu a zahřívání, QNAP jinak doporučuje na nich mít pasivní chladiče.

Tento „NASbook“ pohání úsporný SoC Intel Celeron J4105, což je čtyřjádro architektury Gemini Lake/Goldmont+ od Intelu s taktem 1,5–2,5 GHz. Celý přístroj má díky tomu mít typickou spotřebu při práci 13,23 W, ve standby jen 12,38 W (to je patrně s nějakým úsporným SSD) a stačí mu 65W DC napájecí zdroj. Procesor doplňuje 4GB úložiště eMMC pro systém a dva sloty SO-DIMM pro paměti DDR4 (nabízené jsou verze se 4 nebo 8 GB, maximální kapacita je údajně 2 ×4 GB). Celá krabička má aktivní chlazení podobné tomu, které byste našli u notebooků – uvnitř je radiální ventilátor. Ten by měl zajišťovat i nějaký průvan u SSD. Podle výrobce má být chlazení poměrně tiché („near silent“), i když to nemusí platit při vysoké zátěži.

Multigigabitová síťovka

Pro připojení k síti má NASbook dva Ethernetové adaptéry s portem RJ-45. Jeden je normálně gigabitový, ale ten druhý je obsluhován multigigabitovým adaptérem AQuantia AQC107. Na tomto rozhraní tedy tento NAS bude umět i 10Gb/s Ethernet a také rychlosti 2,5 Gb/s a 5,0 Gb/s na kabeláži Cat5e.

Zařízení kromě toho mí i port HDMI 2.0 s podporou rozlišení 3840 × 2160 bodů při 60 snímcích za sekundu a 3,5mm výstupy audia (line-out/reproduktory, mikrofon), čtyři porty USB 2.0 na zadním panelu a tři porty USB 3.0 vepředu a z boku. Volitelně lze koupit i dálkové ovládání.

DTZ24

Kromě běžné NAS služby (ale založené na SSD místo magnetických úložištích) uvádí QNAP, že procesor umí použít svou integrovanou grafiku a multimediální blok k převádění a streamování videa po síti (tedy třeba pro Plex server). Použít také bude možno službu Cloud Gateway, s níž NAS slouží jako lokální cache pro cloudová úložiště. Zároveň takto může obsluhovat až 20 různých účtů/služeb současně, přičemž cachování je buď na úrovni souborů (CacheMount) nebo bloků (VJBOD Cloud). Operační systém QTS by měl podle výrobce podporovat nastavení over provisioningu, takže bude možno vyhradit 1–60 % celkové instalované kapacity jako zálohu a prostor pro rozkládání zátěže, čímž se prodlouží životnost použitých SSD a také zrychlí náhodný zápis.

Zařízení TBS-453DX NASbook je podle firmy QNAP už uvedeno do prodeje. Jen onu cachovací službu pro cloudové služby zatím nemá, ta bude zprovozněna až někdy v prvním kvartále roku 2019. Kdy přesně, už sděleno není. Firma také v tiskové zprávě neuvádí cenu tohoto zařízení. Podle vyhledávače cen v eurozóně ale mají NASbooky začínat na cenách okolo 600 eur/15 000 Kč, přičemž verze s 8GB RAM je jen mírně dražší než ta s 4GB pamětí (v konfiguraci 2 × 2 GB).

Byl pro vás článek přínosný?