Hlavní navigace

MacBook Air dostal patent na svůj design: poškodí to ultrabooky?

23. 2. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Výrobci ultrabooků, kteří se snaží příliš napodobit MacBook Air, se mohou brzy dostat do problémů. Apple tento týden dostal řadu schválených patentů, mezi nimi i důležitý patent na design MacBooku Air.

Nový patent číslo D654072 je pro konkurenci trochu zákeřný, protože přímo pokrývá "ozdobný design elektronického zařízení" podle přiložených obrázků. Sice nikde není řečeno "MacBook Air", stačí si ale prohlédnout technické nákresy a zjistíte, že právě jeho design má nyní Apple hezky pod palcem.


Nový patent je zřejmě již šestým, který MacBook Air od roku 2009 získal. Jako tvůrci jsou zde uvedeni zaměstnanci Apple, mezi nimi například Steve Jobs nebo Jonathan Ive (viceprezident designové divize).

Právě vágní a spíše obrázková formulace může být použita jako páka proti nepohodlným výrobcům ultrabooků. Apple si nejspíš nechce hned ničit veškerou konkurenci, ale patent může být dobrou municí proti těm, kteří designově zabrousí moc blízko. To se podle pár zvěstí povedlo právě Asusu se svými Zenbooky, na což Apple údajně zareagoval ultimátem Pegatronu, který vyrábí Zenbooky i Airy, aby si vybral strany - a je jasné, že Asus nebyl tím šťastným.

 

KL hlasovani

Patent najdete na stránkách Amerického patentového úřadu zde.

Zdroj: Cnet

Byl pro vás článek přínosný?