Hlavní navigace

Máme nové Cnews.cz a tady je důvod proč

13. 1. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce
Chyba není na vašem přijímači, náš web je dnes skutečně jiný. Spouštíme „Cnews 4.0“. Věříme, že bude lepší pro vás i pro nás.

Kořeny našeho webu sahají až do roku 2007, kdy Mirek Jahoda a spol. založili – troufám si říct – nejlepší český hardwarový magazín té doby. Také jsem se na něm trochu podepsal, takže to není příliš objektivní. Nicméně. ExtraHardware.cz postupně dostával sourozence. Jeden byl zaměřený na notebooky, druhý na Windows a software, třetí na Apple a další na PC návody. Bylo neúnosné pro každé téma zakládat nové stránky. Technicky se to asi zvládnout dalo, organizačně ne. Témata se často prolínala a nebylo jasné, kam je spíš zařadit. A to jsme se ještě zvlášť chtěli věnovat internetu nebo chytré elektronice. Proto jsme v roce 2010 založili Cnews.cz. Primárním cílem bylo pokrýt ostatní IT záležitosti, tím sekundárním pak postupně sloužit všechny weby do jednoho. V roce 2014 se nám to skoro povedlo. Zůstaly nám weby jen dva – Cnews a ExtraHardware. Oba s novým redakčním systémem (hodně aktualizovaný Drupal) a trochu upraveným designem, kterým nám vydržel dodnes. Do včerejška, mám-li být přesný. Dvanáctého ledna 2017 se začala psát nová kapitola. Máme jeden web – Cnews. Podle interního číslování, které jsme v průběhu času používali, je to Cnews 4.0. S každou novou verzí si část čtenářů změny pochvalovala, část je zatracovala. Nejinak tomu bude i teď. Dovolte mi ale formou otázek a odpovědí vysvětlit, proč jsme Cnews 4.0 vlastně chtěli.

Proč Cnews 4.0?

Proč jste sloučili Cnews a ExtraHardware?

Takhle jsme si to malovali už pár let nazpět. Mít jeden web. Můžeme se tak pořádně starat o jedno prostředí, ne o dvě současně. Nově jsme přešli z Drupalu na redakční systém WordPress, který se nám bude snadněji spravovat. Zahladil chyby, se kterými jsme si nevěděli rady.

Pro WordPress jsme také museli od znovu nadesignovat celý web. Není nijak dramaticky odlišný. Chtěli jsme, aby zapadal vedle našich nových sesterských stránek Euro.cz a Autobible.cz. Nové Cnews tak vypadá, že patří do nové rodiny, ale zároveň si zachoval i část původní tváře. Ano, ExtraHardware byl odlišný, ale jak už jsem psal, nechtěli jsme dva různé weby. Odkazy vedoucí z jednoho na druhý přinesly jiné prostředí, pro čtenáře to bylo matoucí. Hardware se navíc prolíná s ostatními IT tématy, proto patří do jednoho domečku.

Za to může Babiš!

Nemůže, s ním nemáme nic společného. Vydavatelství Mladá fronta, pod které od loňska spadáme, je něco jiného než Agrofertem vlastněná Mafra, jež vydává Idnes, Lidovky nebo Metro.

Změní se nějak obsah?

Ne. Podařilo se nám stabilizovat redakci a každý den u nás budou vycházet články jako doposud. O hardwarové zpravodajství se stará Honza Olšan. Testy a recenze produktů má na starost Radek Kejduš. O softwaru a internetu píše Petr Urban. A Lukáš Václavík kecá do všeho.

Přestože už hardware nemá svůj vlastní „chlíveček“, články o něm nikam nezmizí. A to, co vycházelo na Cnews, zůstane také na svém místě. Dvacetikapitolové hardcore testy procesorů, grafik nebo chladičů už u nás stejně od loňského jara nevznikaly. V budoucnu ani nejspíš vznikat nebudou. Megatesty byly časově, finančně i lidsky tak nákladné, že to nepokryly příjmy z reklamy.

Á, takže to tady teď bude plné reklamy?

Reklama nás živí, takže tady bude. Doufáme, že ne tak moc, aby vás to odradilo ve čtení nebo zapnutí AdBlocku. Ale bude tady. Pokud vás baví nás číst (jinak byste asi tyto řádky nezhlédli), tak určitě máte zájem i o to, abyste si mohli číst i zítra. Bez reklam by to nešlo. V Česku u tak relativně velkého webu nefunguje jiný způsob monetizace. Vymlátili si na tom zuby i jiní. My jejich chyby nebudeme opakovat.

Tenhle design je finální?

Řekl bych, že je hotový tak z 90 až 95 procent. Do stovky bychom jej nikdy nevyladili, ale už jsme jej nebáli nasadit naostro, protože to hlavní již funguje. A i v tomhle stavu je lepší než předchozí web.

  • Je rychlejší, byť teď ještě můžete občas narazit pomalejší chod, protože na pozadí ještě doděláváme úpravy.
  • Má konečně funkční mobilní web. Layout stránky je responzivní, takže se přizpůsobí počítači, tabletu i mobilu.
  • lepší vyhledávač (i s našeptávačem).
  • Umožní nám tvořit nové formáty článků.

WordPress na pozadí na dovolí stránky jednodušeji upravovat a přidávat funkce, které tady ještě nejsou.

Na webu ještě máme několik chyb. Rubriky (přehledy článků dostupné přes hlavní menu) ještě nevypadají tak, jak bychom si představovali. Stále ještě ladíme vzhled starých importovaných článků, kde obrazové galerie nebo tabulky ještě nejsou finální. Ne všechny původní odkazy jsou funkční. Titulní stranu ještě také zkusíme upravit, aby té bílé barvy nebylo tolik. Chystáme se nasadit HTTPS.

Prosíme vás o komentář

Naostro jsme novou verzi spustili také proto, abychom od vás získali cennou zpětnou vazbu. Proto vás prosím, pokud jste narazili na nějakou chybu nebo máte tip na zlepšení, napište do komentářů pod tento článek, co vás trápí. Prosím o konstruktivní kritiku. „Že je to hnusný, pomalý a nepřehledný,“ nám příliš nepomůže.

Za celou redakci Cnews.cz i tým Mladé fronty vám předem děkuji a doufám, že nám pomůžete doladit i těch zbylých 5 až 10 procent!