Hlavní navigace

Mechanická klávesnice Cherry MX Board 6.0: kvalita s nečekaným omezením

31. 8. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Úvod, balení, představení

S klávesnicemi Cherry jste se již mohli na našem webu několikrát setkat. Všechny testované modely byly velmi kvalitně zpracované, ale většinou působily velmi obyčejným, až nudným dojmem. Vždy ale měly zákazníkům co nabídnout. V dnešní recenzi se podíváme na nejnovější přírůstek v portfoliu výrobce. Klávesnice Cherry MX Board 6.0 používá mechanické spínače a je zaměřena především na počítačové hráče.

Psali jsme:

Podobných modelů je na trhu celá řada. Cherry se snaží zaujmout některými novými technologiemi, se kterými se jinde nesetkáte. Vše je ovšem vykoupeno extrémně vysokou cenou, která se pohybuje kolem 5 500 Kč. Má novinka co nabídnout, nebo se jedná jen o drahé pozlátko? Odpověď na tuto otázku se pokusíme dát v naší recenzi.

Balení

Cherry MX Board 6.0

Klávesnice dorazila z Německa v nenápadné krabici s černým přebalem. Na zadní straně je obrázek samotné klávesnice doplněný o klíčové vlastnosti a parametry. Jinak je na papírovém přebalu už jen červené logo výrobce a bílý nápis s názvem modelu.

Cherry MX Board 6.0 Cherry MX Board 6.0

Vnitřní kartonová krabice je celá zbarvena do červena. Po otevření se již dostanete k samotné klávesnici, která je zabalena v látkovém obalu. Krom toho je součástí balení ještě podložka pod zápěstí a nezbytný manuál. Vzhledem k prodejní ceně je obsah balení velmi skromný, ale alespoň je klávesnice uvnitř velmi dobře chráněna proti poškození během přepravy.

Představení

Cherry MX Board 6.0

Při vybalení nejvíce překvapí hmotnost klávesnice, která se zastavila na hodnotě 1350 gramů. Ve srovnání s klasickými membránovými modely je toto číslo značně vyšší, ale mezi klávesnicemi s mechanickými spínači se nejedná o nic hrozného. Se svými rozměry 454 × 147 × 28,4 mm se naopak řadí k menším kouskům. Velikost napovídá, že MX Board 6.0 disponuje klasickým rozvržením kláves a nenabízí žádné další tlačítka pro makra a jiné funkce.

Cherry MX Board 6.0

Cherry MX Board 6.0 Cherry MX Board 6.0 Cherry MX Board 6.0 Cherry MX Board 6.0

Vrchní šedivý kryt je vyroben z jednoho kusu masivního hliníku. V kombinaci s černými tlačítky působí design jednoduše, ale velmi elegantně. Osobně si dovedu představit tento model i v kancelářích a ne pouze na stolech hráčů. Kolem šipek je kryt o něco snížen, takže tyto klávesy působí jako by měly vyšší zdvih.

Uprostřed spodní hrany je výřez, za kterým jsou schovány dva magnety. Ty slouží k připevnění podložky pod zápěstí. Jejich síla je dostatečná, takže podložka pevně drží na svém místě, ale zároveň se dá jednoduše odepnout. Osobně považuji toto konstrukční řešení za lepší, než jen obyčejné zacvaknutí. Vrchní povrch podložky je pogumován, takže působí na dotek velmi příjemně. V gumě jsou vyraženy nápisy „MX“, které sice vypadají na pohled pěkně, ale snadno se v nich zachytávají nečistoty.

Cherry MX Board 6.0 Cherry MX Board 6.0 Cherry MX Board 6.0 Cherry MX Board 6.0 Cherry MX Board 6.0

Na spodku je nalepen obligátní štítek se sériovým číslem a dalšími základními údaji. Potěší celkem šest masivních gumových podložek, díky kterým drží klávesnice na většina površích jako přibitá. Nožičky umožňují pouze jednu změnu sklonu. V této kategorii bychom očekávali, že výrobce použije nožičky s dvojím nastavením sklonu.

Cherry MX Board 6.0

Asi největším nedostatkem je absence jakýchkoliv rozšiřujících konektorů na těle klávesnice. U levných modelů s mechanickými spínači se dá tato absence ještě tolerovat, ale u takto drahého modelu, je to opravdu nepochopitelné. K počítači se MX Board 6.0 připojuje prostřednictvím 2m oflexovaného kabelu USB. Ten je poměrně tenký a ohebný.

Do testu nám dorazil kousek s anglickým rozvržením kláves. Výrobce zatím nenabízí českou variantu, podle všeho bychom se jí však měli časem dočkat. Rozložení je standardní a nemám k němu žádné výtky. Někoho možná nepotěší malý Enter, ale alespoň zde najdete standardně dlouhý Shift i Backspace.

Cherry MX Board 6.0

Cherry MX Board 6.0 Cherry MX Board 6.0 Cherry MX Board 6.0 

Tlačítka F1 až F9 mají dvojitou funkci, která se aktivuje přidržením klávesy Fn. Výrobce nezapomněl ani na osazení tří kláves pro ovládání multimédií a také speciálního tlačítka s logem výrobce, které slouží k uzamčení klávesy Win. Font písmen je velmi dobře čitelný a přehledný.

Cherry MX Board 6.0
cena 5500 Kč
záruka 24 měsíců
zapůjčil Cherry
parametry
typ snímačů Cherry MX Red
životnost 50 milionů stisknutí
podsvícení ano (červené)
rozhraní 1× USB
délka kabelu 2 m
materiál hliník, kov
rozměry 454 × 147 × 28,4 mm
hmotnost

1350 g

rozšiřující konektory

-

Spínače a podsvícení, zkušenosti s provozem, závěr

Cherry MX Board 6.0 je vybavena spínači MX Red. Tyto spínače mají lineární chod a pro jejich stisk je zapotřebí síla odpovídající hmotnosti 45 gramů. S jiným druhem spínačů zatím není klávesnice dostupná.

Cherry MX Board 6.0

Použité spínače jsou primárně určeny pro hráče. Je tak vidět, že je novinka opravdu určena pro hráče počítačových her. Pokud by se v budoucnu MX Board 6.0 prodávala i s jinými spínači (například MX Blue), mohlo by se jednat o slušnou volbu i do kanceláří, případně pro jiné uživatele, kteří píšou velké množství textů.

U dražších modelů je samozřejmostí podpora N Key rollover (zaznamenání všech tlačítek stisknutích najednou), která nechybí ani zde. Cherry také novinku vybavilo novou technologií Real Key, díky které se údajně sníží reakční doba na stisknutou klávesu a to hned několikanásobně. Princip této funkce je pěkně vysvětlen ve videu níže.

Podsvícení

Každý spínač je vybaven jednou LED. Všechny klávesy mají červené podsvícení a vybraná tlačítka mají i modré podsvícení. Modré podsvícení značí aktivní funkci dané klávesy – pokud aktivujete Num lock, klávesa změní barvu svého podsvícení z červené na modrou.

Cherry MX Board 6.0

Intenzita při nejvyšší úrovni je doslova oslňující. Doposud jsem podobně vysoký jas podsvětlujících LED viděl pouze u klávesnice Razer Blackwidow Ultimate 2014. Čitelnost i během slunného dne je naprosto bezchybná. Příkladná je také možnost regulace tohoto jasu, které může probíhat buď v krocích po 1, nebo 10 %. Na své si tak přijdou i opravdu nároční zákazníci.

Cherry MX Board 6.0

Ani u tohoto modelu se výrobce nevyhnul horšímu podsvícení spodních znaků na klávesách. Dokud se nezmění konstrukce spínačů, budou tímto problémem trpět všechny modely na trhu. Díky vysoké intenzitě svitu jsou ovšem i spodní znaky velmi dobře čitelné.

Software

Software je druhým největším nedostatkem testovaného kusu. Cherry totiž nedodává ke klávesnici vůbec žádný ovládací program. Pro tento nedostatek opravdu neexistuje žádná omluva. Herní klávesnice bez propracovaného softwaru, který by umožňoval nastavení různých maker a jiných funkcí, má jen omezenou použitelnost. Existují sice univerzální utility, které mohou částečně zastoupit funkci originálního softwaru, ale toto řešení je plné kompromisů.

Zkušenosti s provozem a závěr

Cherry MX Board 6.0 jsem používal opravdu dlouhou dobu. Většinu času jsem ji používal hlavně na psaní textů, ale nezapomněl jsem ani na hlavní určení – hry. Nejčastěji hraji FPS střílečky, kde jsem absenci ovládacího softwaru nepocítil. Horší to bylo například u hry GTA V, kde jsem zvyklý používat makra pro ovládání některých funkcí.

Komfort při psaní je až návykový. Bez připojené zápěstní opěrky byl sice komfort o něco nižší, ale rozhodně nemohu říci, že by bylo psaní nepříjemné. Při používání jsem ale dost často narazil na absenci rozšiřujících konektorů na těle klávesnice. Alespoň jedno USB by přišlo vhod pro připojení USB disku, případně mobilního telefonu.

Cherry MX Board 6.0

Po stránce zpracování nemám absolutně vůbec co vytknout. Tělo je masivní a vypadá, že vydrží i horší zacházení. Potěší i široký rozsah intenzity podsvícení a dobré rozložení kláves. Výše zmíněné nedostatky by se možná daly překousnout u levného modelu, což ovšem MX Board 6.0 rozhodně není. Případné zájemci si bude novinka hledat asi velmi těžko. Pokud se ale obejdete bez ovládacího softwaru a požadujete opravdu špičkovou kvalitu zpracování a perfektní ergonomii, budete spokojeni.

+ Špičkové konstrukční zpracování

+ Perfektní ergonomie

+ Jednoduchý, ale elegantní vzhled

+ Intenzita podsvícení

± Spínače Cherry MX Red

- Extrémně vysoká cena

KL hlasovani

- Absence rozšiřujících konektorů na těle

- Žádný ovládací software 

Byl pro vás článek přínosný?