Hlavní navigace

Nový čip od MediaTeku slibuje moderní funkce i v levných smartphonech

31. 7. 2018

Sdílet

Zdroj: Redakce

Čínský výrobce představil novou áčkovou řadu čipsetů. Po Heliu X (high-end) a Heliu P (střední třída) přichází Helio A určená pro nejlevnější mobilní zařízení. Prvním zástupcem nové rodiny je čip s označením A22. Je vyráběn 12nm FinFET procesem a jeho základem jsou čtyři 2GHz procesorová jádra Cortex-A53 doplněná o neznámý grafický obvod od Imagination Technologies. Kromě efektivnější výroby a úsporných jader slibuje MediaTek ještě další snižování spotřeby díky chytré správě napájení, která bude obstarávat podtaktovávaní obvodů.

Ještě protáhlejší displeje

Helio A22 lze spárovat s až 4 GB RAM (LPDDR3, 933 MHz) nebo 6 GB (LPDDR4, 1600 MHz) a úložištěm připojeným k rozhraním eMMC 5.1. Čip bude podporuje displeje o maximálním rozlišení 720 × 1600 px, výrobce tedy počítá s ještě natáhlejšími nudlemi, než se dnes běžně používají.

Obrazový procesor umí obsloužit jeden 21Mpx foťák, případně duální kombinující 13- a 8Mp snímače. Video zvládne natáčet maximálně v rozlišení 1080p30 (H.264). Přehraje je pak ve stejných parametrech, avšak i v moderním formátu HEVC.

Moderní sítě i Galileo

A22 nabízí LTE modem s rychlostmi až 300/150 Mb/s, přímo podporuje také Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5 a nabídne také úspornější, rychlejší a přesnější GNSS modul, který si tyká s GPS, Glonassem, BeiDou i evropským Galileem. Součástí je také FM tuner, obvod starající se o rychlé nabíjení a koprocesor obstarávající řízení pohybových senzorů, aby zbytečně nevytěžovaly žravější hlavní procesor.

Spousta moderních technologií za málo peněz, řekli byste si. Jenže věc má i stinnou stránku. Výrobci telefonů nemusí využít plný potenciál čipu. Příkladem budiž první telefon s Heliem A22, před měsícem představený Xiaomi Redmi 6A. Má pouze jediný zadní foťák, nenabízí 5GHz Wi-Fi, Bluetooth 5, ani podporu navigační sítě Galileo.

MediaTek je znám svou liknavostí k softwarovým aktualizacím, což v minulosti výrobcům často bránilo ve vydávání nových verzí Androidu a zhoršovalo to i možnosti pro komunitní alternativy jako LineageOS (dříve CyanogenMod). Díky Projectu Treble by ale takové problémy již neměly nastat a například Nokia ukazuje, že dobrou podporu už může nabídnout i s MediaTekem.