Hlavní navigace

Messenger bude pohřben v dubnu, do Skypu mezitím přichází videovzkazy

18. 2. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Řekli byste před lety, že Windows Live Messenger, úspěšná komunikační síť s kvalitním klientem pro osobní počítače, podlehne některému ze svých konkurentů? Zejména ve Spojených státech byla redmondská platforma velice oblíbená. Se vzestupem Facebooku se lidé začali orientovat více na komunikaci skrze sociální sítě, a to pomocí offline zpráv, psaní na zdi, přidávání fotek do profilů a v neposlední řadě integrovaného chatu. Microsoft nakonec ve stále ještě populární síti neviděl budoucnost, proto se rozhodl, že sáhne po jiné značce. Skype koupil za 8,5 miliardy dolarů.

Nepřehlédněte: Otázky a odpovědi k přechodu z Windows Live Messengeru na Skype

Skype měl výhodu v rozšířenosti. Klient byl vyroben pro všechny myslitelné platformy, služba disponovala zajímavými technologiemi a pokud zákazníci chtěli, mohli si jednoduše nakoupit kredit a volat do mobilních a pevných sítí. V některých zemích lze dokonce získat číslo, aby vám lidé mohli volat nazpět. Skype měl nad domácím Messengerem v některých oblastech navrch. Naproti tomu se asi shodneme, že otázka provedení klienta je na jinou diskusi. Microsoft již do svého nového černého koně částečně otiskl svou duši, např. přidal oblíbené kontakty, které opravdu působí jako kopírka Messengeru.

Plánovaný „upgrade“ na Skype proběhne v dubnu

Přestože má Skype pro osobní počítače rezervy, nezabrání to Microsoftu v tom, aby rychle ukončil provoz svého dospělého potomka. (Narodil se v roce 1999 a vzpomínat budeme rovněž na osobité provedení.) Firma nám znovu připomíná, jak rychlý spád události nabraly. V listopadu na veřejnost probublaly spekulativní informace naznačující brzkou smrt Messengeru. Zpráva byla potvrzena, což nepotěšilo zhruba 100 milionů zbývajících uživatelů.

V Česku situaci neprožíváme zdaleka tak silně, neboť Windows Live Messenger se v těchto končinách nikdy pořádně neuchytil. Opět ale platí, že kdo jej používal, není vůbec nadšený, že musí dobrého kecálka opustit. V první části ledna přišlo oznámení, že bude poslán do důchodu 15. března. Jak plány na migraci pokračují?

 

280 milionů současných uživatelů Skypu bude posíleno novým publikem. Nový příspěvek na Big Blog praví, že se Microsoft pustí do upgradování klientů „až“ 8. dubna, tedy skoro měsíc poté, co měli být uživatelé Messengeru původně odříznuti od sítě. Po několik týdnů budou počítače s Windows postupně obohacovány o Skype, pokud se v nich ovšem nacházel Windows Live Messenger. Migrace započne nejprve u klientů v anglickém jazyce, ke konci měsíce bude přesun ukončen s portugalskými a brazilskými uživateli.

Jakmile u vás bude komunikace zastavena, nezbude vám, než potvrdit výzvu k upgradu. Instalační program následně odebere Windows Live Messenger z počítače a nainstaluje Skype.

S kontakty z Messengeru nyní můžete chatovat ve Skypu
S kontakty z Messengeru nyní můžete chatovat ve Skypu

V květnu by již k síti pomocí oficiální klienta neměli být připojeni žádní uživatelé, s výjimkou těch čínských, kteří si jej budou moci užívat ještě nějakou dobu. Microsoft nicméně neurčil žádné konkrétní datum, kdy budou od sítě odříznuti uživatelé mobilních klientů pro Messenger. Podle redmondského giganta nicméně většina uživatelů používá právě desktopovou verzi kecálka. Neoficiální klienti budou ještě nějakou dobu funkční, takže například prostřednictvím Trillianu si ještě nějakou dobu se svými kontakty popovídáte.

Jak dlouho, to ale nikdo neví. Mezitím se Skype nadále pere s porodními bolestmi na platformě Windows Phone. Klient pro starší Windows Phone 7 stále neumožňuje přihlášení pomocí Microsoft Account, zatímco jeho mladší bratříček pro Windows Phone 8 prostě jen pracuje nespolehlivě.

Účastník není dostupný, zanechte mu videovzkaz

Ačkoli máme hodně otázek, Microsoft nám na seznam ochotně přidává další. Na svět se konečně vyklubaly videozprávy. Jedná se o službu, o níž jsme poprvé psali před několika měsíci. S připojenými uživateli můžete normálně volat, případně k audiu přidat video. Jenže někdy je výhodnější někomu zanechat vzkaz. Obrazová zpráva v síti Skype může dosáhnout délky tří minut. Jde v podstatě o náhražku hlasové schránky, známé mj. z mobilních telefonů. Ta také dává prostor uživatelům, kteří vás zrovna nezastihli.

Tip: Sprav si Skype, Microsofte! Klient pro Windows Phone 8 je žalostný

Ona divná věc je, že Microsoft potenciálně zajímavou novinku neuvedl na žádné ze svých platforem. Bereme, že na Windows Phone tak nějak kašle, ale proč se funkce neobjevila také v desktopové verzi Skypu pro Windows? O zanechávání videozpráv byly obohaceny platformy OS X, iOS nebo Android, ovšem jen v Americe a Anglii. Jestliže používáte aktuálně nepodporovanou platformu, bude vám vzkaz doručen formou odkazu, po jehož otevření se podíváte na to, co vám chtěl váš kamarád sdělit. (Nejspíš machruje, že je Skype pro Android promakanější než Skype pro váš telefon s Windows Phone.)

Kdyby váš klient funkci podporoval, objeví se video normálně v oblasti s chatem, jako jeho součást. Na osobním počítači můžete ve srovnání s mobilním telefonem zprávu ve formátu MP4 také stáhnout na disk, což je zřejmě nejlepší způsob archivace. Vývojový tým funkci považuje za betatest. Možná proto se zatím vyhýbá Windows, kde spočívá podstatná část uživatelské základy. Abychom se necítili ublížení, klient pro Windows se posílání videozpráv naučí koncem dubna. O platformě Windows Phone se přirozeně nikdo zmínit nechce.

Osobitý kecálek bude stávajícím uživatelům chybět
Osobitý kecálek bude stávajícím uživatelům chybět 

Myslíte si, že podobná sranda je a bude poskytována zadarmo? Ovšem, že nikoli, to není ostatně ani hlasová schránka. Skype vás bude lákat prostřednictvím 20 zpráv zdarma. Po vyčerpání limitu si budete muset pořídit měsíční předplatné ve výši 4,99 dolaru. Anebo se opět naučíte svým přátelům zanechávat zprávy textové. Česká republika se zatím neřadí k zemím, kde by byla funkce podporována, takže ani správný klient nás v tuto chvíli nemůže moc potěšit. Jakmile videozprávy opustí fázi beta, budou na 99 % rozšířeny do zbytku světa.

Skype roste rychleji než operátoři

Ohledně Skypu vyplula na povrch další novinka, tentokrát statistické povahy. Analytická firma, zabývající se telekomunikačními technologiemi, TeleGeography vydala zprávu, podle které Skype dosáhl nového rekordu. Jeho používanost postupně roste a již dosáhla takové úrovně, že se rovná jedné třetině veškerých mezinárodních hovorů. Operátoři skutečně mají tu čest s konkurentem, který by jim mohl pořádně zatopit. Již v tuto chvíli je Skype ohrožuje. Nabízí volání v síti zdarma, k tomu videochat a jiné doplňkové funkce, byť často placené.

Na mezinárodní hovory si troufne málokterý majitel telefonu. Ceny nejsou zrovna přátelské, přestože se snižují. Trh v důsledku toho v minulém roce vzrostl o 5 % na 490 miliard provolaných minut. Skype nicméně naznačuje agresivnější postup v cestě za ovládnutím trhu. Podle TeleGeography se internetový komunikační nástroj v roce 2012 dočkal zvýšení mezinárodní audiovizuální komunikace (tj. obyčejné volání a videochat dohromady) o 44 % na celkových 167 miliard minut. Do tohoto čísla se počítá pouze komunikace v rámci sítě. Je zdarma, ve slušné kvalitě a uživatelé na taková lákadla přirozeně slyší.

Růst Skypu a tradičních operátorů

Růst Skypu a tradičních operátorů | Foto: TeleGeography

Skypu nicméně roste nový konkurent. Nedávno totiž Facebook ve svém kecálku ve Spojených státech spustil telefonování, které tak doplnilo textový chat. V budoucnu se dočkáme zajímavého souboje.

Microsoft uživatelům v e-mailu píše, že se migrace odkládá na duben
Microsoft uživatelům v e-mailu píše, že se migrace odkládá na duben