Hlavní navigace

Messenger zavádí end-to-end šifrování. Vaše zprávy si nepřečte ani Facebook

Sdílet

Zdroj: Redakce

Facebook zavádí bezpečnější komunikaci. Jeho Messenger již sice od začátku běžel přes šifrované spojení, ale obsah zpráv byl v čitelné podobě dostupný na jeho serverech, tudíž k nim měl samotný provozovatel přístup. Aktuálně ale začal s vybranou skupinou uživatelů testovat end-to-end šifrování, takže si zprávy přečtete jen vy a adresát. Pro Facebook to bude nečitelný shluk písmenek.

Facebook Messenger zavádí end-to-end šifrování
Facebook Messenger zavádí end-to-end šifrování

End-to-end šifrování už Facebook plně nasadil u WhatsAppu. V Messegeru dojde k většímu rozšíření během léta. Stejně jako u prvního zmíněného programu k tomu využívání otevřeného protokolu Signal vyvíjeného firmou Open Whisper Systems. Tu doporučuje i Edward Snowden.

Šifrování je volitelná funkce. Uživatel ji bude muset explicitně zapnout. Výhodou je, že si pak jeho zprávy nikdo nepovolaný nepřečte. Jenže ke zprávám nebude mít přístup ani on sám na druhém zařízení. Zprávy se nesynchronizují. Co napíše na mobilu, to neuvidí na tabletu, počítači nebo třeba druhém mobilu. Jako u jiných podobných služeb bude také možné nastavit časovou platnost zprávy, takže například 30 minut po přečtení odesílatele se text automaticky smaže.

 

Šifrovaný Messenger umí aktuálně přenášet jen textový chat. Nelze přes něj sdílet GIFy, videa, posílat platby (to u nás stejně nejde) a zatím nepodporuje ani další rozšířené funkce.

Zdroj: Facebook