Hlavní navigace

Microsoft navýšil tržby z Windows i přes propad počítačů. Jen ty mobily netáhnou…

20. 7. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Redmondské společnosti skončilo čtvrtí čtvrtletí fiskálního roku 2016. Microsoft v něm utržil 20,6 miliardy dolarů, což je o 7 % méně než loni. Čistý čtvrtletní zisk činil 3,1 miliardy. Loni ve stejném období měl Microsoft podobnou částku, avšak v mínusu. Tehdy jej totiž více než osm miliard dolarů stály restrukturalizace a odpisy. Za celý fiskální rok Microsoft utržil 85,3 miliardy (9% pokles) a vydělal 22,3 miliardy (38% růst).

Nadella nastínil směr, jímž se Microsoft bude ubírat

Už několikrát jsme Microsoft kritizovali, že zamíchal složením divizí tak, aby maskoval dílčí neúspěchy některých produktů. Teď jsou navíc jeho veřejné výsledky prezentovány pouze formou tržeb, nikoliv prodaných kusů. Víme, že jeho byznysová divize utržila 7 miliard (5% růst), cloud 6,7 miliardy (7% růst) a osobní počítače 8,9 miliardy (4% pokles).

Firemní Office 365 zaznamenal 54% navýšení tržeb. Varianta pro běžné spotřebitele utržil o 19 % více než loni a Microsoft už má 23,1 milionu předplatitelů. Tahounem v cloudu zůstává Azure se 102% růstem příjmů.

 

OEM licence Windows Pro rostly o 2 %, verze non-Pro dokonce o 27 %. Tablety Surface se postaraly o 9% růst, zato mobily oslabily o dalších 70 %. Microsoft už poprvé ani nezveřejnil, kolik Lumií během čtvrtletí prodal. Skrývá také prodeje Xboxu. Herní divize ale obecně oslabila o 9 %. Aktivních hráčů v síti Xbox Live je však meziročně o třetinu více (49 milionů). Zajímavé je, že více než 40 % příjmů z vyhledávače mají na svědomí zařízení s Windows 10.

Zdroj: Microsoft