Hlavní navigace

Microsoft plánuje datacentra na nukleární pohon, nabírá lidi z jaderného průmyslu

25. 9. 2023

Sdílet

Zdroj: Depositphotos
Napájení datových center vyžaduje spoustu energie a nějaká forma soběstačnosti je více než vhodná. Microsoft začíná nabírat zaměstnance na pozice pro „implementaci globální strategie malých modulárních reaktorů“. Datacentra pro Microsoft Cloud a rozvíjející se umělou inteligenci by tak v blízké budoucnosti mohlo pohánět jádro.

Microsoft se podle své nejnovější nabídky práce začal zajímat o lidi z jaderného průmyslu, kteří mu pomohou v implementaci malých modulárních reaktorů. Jaderná energie se počítá mezi tzv. čisté zdroje energie a o to jde u datových center také. Microsoft chce být uhlíkově neutrální do roku 2030.

Tradiční jaderné elektrárny slouží pro napájení celých států, malé modulární reaktory mohou sloužit třeba jen pro jedno město a při správném škálování i jen pro datacentrum. Technologie může být umístěna a spuštěna v rámci existující jaderné elektrárny, nebo samostatně přímo v lokalitě datového centra. Mikroreaktory by mohly nahradit i současné dieselové záložní generátory.

Vizualizace reaktoru TerraPower Natrium

Vizualizace reaktoru TerraPower Natrium

Autor: TerraPower

V Microsoftu již nyní pracuje ředitel pro nukleární technologie. V nové nabídce pracovních míst se uvádí: Hledáme hlavního programového manažera pro jaderné technologie, který bude zodpovědný za vyzrávání a realizaci globální strategie pro malé modulární reaktory (SMR) a mikroreaktorovou energetiku.

Tato vedoucí pozice má za úkol vést technické posouzení integrace SMR a mikroreaktorů pro napájení datových center, v nichž sídlí Microsoft Cloud a AI. Bude udržovat jasný a přizpůsobivý plán integrace této technologie, pečlivě vybírat a řídit technologické partnery a řešení a neustále vyhodnocovat obchodní důsledky pokroku a implementace.

Ideální kandidát bude mít zkušenosti z energetického průmyslu a hluboké znalosti jaderných technologií a regulačních záležitostí. Na této pozici bude také zodpovědný za výzkum a vývoj dalších energetických technologií v předkomerční fázi.

Datacentrum v Japonsku využívá odpadní teplo k chovu úhořů Přečtěte si také:

Datacentrum v Japonsku využívá odpadní teplo k chovu úhořů

Do oboru malých nukleárních reaktorů investoval své peníze také zakladatel Microsoftu Bill Gates. Konkrétně spolu s korejským energetickým gigantem SK založili společnost TerraPower, která se zabývá jadernými inovacemi. Vedle pokročilé jaderné technologie pro vyrábění energie také pro nukleární medicínu.

Zabývá se mimo jiné i rychlejší změnou výkonu takového reaktoru, což je u současných jaderných elektráren velký problém. Stejně jako snížením množství jaderného odpadu. Po nukleárním pohonu svých datových center se ohlíží více firem a jiné zase již nabízejí řešení. Zatím však žádné není v provozu.

Zdroj: datacenterdynamics

Byl pro vás článek přínosný?