Hlavní navigace

Microsoft ubránil největší DDoS v historii. Někdo zaútočil na Azure rychlostí 3,47 Tb/s

31. 1. 2022

Sdílet

Zdroj: Jan Vaca
Microsoft zveřejnil zprávu o útocích na svou cloudovou platformu Azure za posledních šest měsíců. V průměru došlo k 1 955 útoků denně a nejvíce byl zasažen herní průmysl. Podniknout DDoS je totiž stále levnější.

Microsoft potvrdil, že v listopadu čelila jeho cloudová platforma Azure útoku DDoS zaměřeného na jeho (nespecifikovaného) zákazníka z Asie. DDoS se sice děje každý den, ovšem tentokrát šlo masivní útok rychlostí 3,47 Tb/s. Na tuto rychlost se DDoS (Distributed Denial-of-Service) dostane během několika sekund.

Microsoft tvrdí, že toto zahlcení služby prostřednictvím 340 milionů paketů za sekundu zmírnil. Stejně tak i další dva velké prosincové útoky, které dosáhly „jen“ na 2,5 Tb/s. „Věříme, že jde o největší útok, jaký kdy byl v historii hlášen,“ uvedla ve zprávě Alethea Toh, nová produktová manažerka Azure Networking.

DDoS na Microsoft Azure DDoS na Microsoft Azure (zdroj: Microsoft)

Distribuovaný útok z asi 10 000 počítačů pocházel z mnoha zemí včetně Ruska, Číny a Spojených států a trval 15 minut. Zaměřovaly se na porty 80 a 443, tedy služby HTTP a HTTPS. Vektory útoku dále vedly na služby DNS či NTP (Network Time Protocol). Většina jich používá pakety UDP, menší část pak TCP.

Microsoft neřekl, na koho útoky směřovaly, ale zmínil herní průmysl, finanční průmysl, poskytovatele internetu a média. Třeba u her používají krátké DDoS i sami hráči, kteří tak dokáží ovlivnit výsledek. Objednat si DDoS jako službu vyžaduje poměrně nízké náklady, proto se děje tak často.

Jako velmi silný útok v rámci Česka popisuje například Wedos loňský incident, který měl mít sílu ve stovkách Gb/s. V minulých dnech byl provedeny útoky i na Seznam a Českou televizi.

MM_AI

Předminulý rok proběhl velký útok na Google o síle 2,54 Tb/s a tyto výkony exponenciálně rostou.

google ddos utoky DDoS útoky na Google (zdroj: Google)

zdroj: Microsoft via Bleepingcomputer

Byl pro vás článek přínosný?