Hlavní navigace

Microsoft ukázal dotykové ovládání Windows 8. Konečně použitelné!

Sdílet

Zdroj: Redakce

O Windows 7 už můžeme mluvit, že plně podporují dotykové ovládání. To se však dostalo i do upravených XP v prvních Tablet PC. Nicméně rozhraní systému bylo vždy šito na míru klávesnici a myši. To se s Windows 8 změní. Microsoft včera na konferenci D9 ukázal, že Windows 8 chtějí i do tabletů.

I když se hlavní nabídka oficiálně nejmenuje Start (alespoň tlačítko už ne), přesto se tato funkce primárním spouštědlem aplikací. Nejinak tomu bude i ve Windows 8. Microsoft ukázal upravenou nabídku Start, která využívá dlaždicové uspořádání jako Windows Phone 7. Dokonce se zobrazuje přes celou obrazovku.

Dlaždice jsou živé, tvoří je aplikace využívající HTML5 a JavaScript, které pohání jádro plně akcelerovaného Internet Exploreru 10. A vše vypadá pekelně rychle, přechody jsou plynulé. Ani se nechce věřit, že na pozadí jsou „obyčejná“ Windows.

" frameborder="0" height="349" width="560">

Microsoft tvrdí, že nové UI myslí na všechny úhlopříčky, rozlišení i ovládací periferie. Pevně proto doufám, že nová startovací nabídka úplně nenahradí tu starou, ale bude se buď automaticky nebo manuálně přepínat podle toho, na kterém zařízení W8 používáte.

Na tabletu, který se má pocitově přiblížit iPadu, Androidu 3, novému HP TouchPadu s webOS nebo PlayBooku, bude takové ovládání vhodné, ale na 30" monitoru s rozlišením 2560 × 1600 px by devět dlaždic ve fullscreenu ošklivě prudilo.

Redmondští slibují, že další ukázky se budou objevovat až do doby, než Windows 8 opravdu dorazí na trh. Tedy někdy příští rok. Jestliže Visty byly přebarvené XP a Windows 7 jen Visty na steroidech, tohle bude opravdu revoluce, na kterou se čekalo. Úplně nové ovládání, odklon od tradičních formátů PC, podpora ARM… Těšíte se?

Zdroj: Microsoft