Hlavní navigace

Ministryně Nováková ví, proč máme drahá mobilní data. Můžou za to i spotřebitelé

18. 2. 2019

Sdílet


Spotřebitelský časopis Dtest minulý týden zveřejnil výsledky nové analýzy, která porovnává ceny mobilních tarifů v Evropě. Česko na tom sice není nejhůře, ale přesto patří mezi země, kde se za neomezené tarify platí nejvíce a je v nich nejméně dat. Z okolních zemí je na tom srovnatelně Slovensko, kde ale mají dravého čtvrtého operátora s nízkými cenami. Více platí také Němci, kde je ale vyšší kupní síla.

Dtest již stejné srovnání dělal v listopadu 2016 a zjistil, že situace v Česku se od té doby moc nezměnila. Trochu dat přibylo, ale operátoři také zvýšili ceny tarifů. „Evropské srovnání ukazuje, že oproti zahraničí je co vylepšovat. Čeští operátoři se vymlouvají na to, že jejich vysoké ceny za služby jsou odvozeny od reliéfu místní krajiny či hustoty zalidnění. Nicméně také tento průzkum dokazuje, že i země s menší hustotou zalidnění či hornatější země, jako je Itálie či Rakousko, poskytují tarify za výrazně výhodnější ceny,“ tvrdí časopis.

TIP: Jestli přijde čtvrtý mobilní operátor, se rozhodne ještě letos

Analytická společnost Rewheel pravidelně zpracovává tzv. Digital Fuel Monitor, ve kterém zjišťuje, kolik v daných zemích v průměru dostanou dat za neomezené tarify v ceně okolo 30 eur. Česko se pravidelně objevuje na chvostu. V říjnovém srovnání bylo z 28 evropských zemí třetí od konce. Hůře než s našimi 3 GB jsou na tom jen v Maďarsku a Řecku.

Snížení cen je priorita, tvrdí Babiš

Premiér Andrej Babiš už v minulosti několikrát připomněl, že zlevnění mobilních tarifů je jednou z jeho priorit. Co v tomto ohledu hodlá učinit, nevíme. Za předchozí vlády byla přijata novela telekomunikačního zákona, která zvýhodňuje postavení zákazníků vůči operátorům, ale přímý vliv na ceny nemá ani mít nemůže.

Zasáhnout může například Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, pokud by zjistil, že čeští operátoři mají kartelovou dohodu. Nebo Český telekomunikační úřad, který v pravidelných analýzách relevantních trhů zjišťuje, jestli jsou tyto trhy efektivně konkurenční. Když ne, může začít regulovat. Páté kolo analýz odstartuje již letos.

TIP: ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (ANO) již ale ví, proč jsou v Česku drahá data. Podle ní se příliš často připojujeme k Wi-Fi, takže draze budované sítě nejsou moc využívané a operátoři musí nasadit vysoké ceny, aby se výstavba LTE zaplatila. Řekla to ve včerejší reportáži 168 hodin na České televizi (zde v archivu).

Nutno podotknout, že tato slova nemusí pocházet z její hlavy. Jejím náměstkem pro telekomunikace je od podzimu Ivan Pilný, který snižování ceny mobilních tarifů jako prioritu nemá. Bývalý šéf českého Microsoftu byl začátkem tisíciletí předsedou představenstva Českého Telecomu. A tehdy také neměl levnější data (tedy u pevného připojení) jako prioritu.

KL hlasovani

TIP: Česko není specifický trh. Mobilní služby jsou prostě jen předražené

Byl pro vás článek přínosný?