Hlavní navigace

Minix Neo X8-H Plus: Android v HD přehrávači už není sprosté slovo (minirecenze)

9. 3. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Minix má příjemně drobné rozměry a široké možnosti připojení. Malou černou krabičku připojíte k domácí síti přes gigabitovou síť, ale nedostatek kabelů na promítacím místě nahradíte i rychlou Wi-Fi standardu 802.11ac. Trojici portů USB 2.0 zase využijete pro dongle k dálkovému ovladači, ale i pro (drátovou i bezdrátovou) myš s klávesnicí či TV tuner. Nechybí čtečka SD karet a microUSB s podporou OTG. Minix je už na první pohled atraktivní přehrávač a magická formulka H.265 HEVC na krabici věstí slušnou podporu formátů.  

Minix Neo X8-H Plus 
zapůjčil
odkaz www.umax.cz
zahájení prodeje prosinec 2014
parametry
čipset AMlogic S812-H
procesor Cortex-A9 (4× 2 GHz)
grafický čip Mali-450
operační paměť 2 GB
interní úložiště 16 GB
bezdrátová konektivita Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11ac (2,4 GHz/5 GHz)
konektory HDMI 1.4b (4K@30fps), 2× 3,5mm audio, LAN, S/PDIF, SD, microUSB, 3× USB 2.0
rozměry a hmotnost 167 × 165 × 60,3 mm / 907 g
operační systém Android 4.4.2 + Kodi
cena 4249 Kč

Po zapnutí se na televizoru objeví velmi jednoduchá nabídka upraveného Androidu 4.4.2 a možnost kromě hlavního Kodi využít i jiné aplikace. Kroky seriáluchtivého diváka ale směřují právě na Kodi, ve kterém už je jako doma. Namapujete si v něm síťové či lokální zdroje, titulkové služby a internetové televize včetně Streamu či DVTV.


 Prostředí launcheru je velmi povedené. Obsahuje dlaždice, které jsou zároveň složkami. Otevření přehrávače Kodi je sice záležitostí na dva kliky, v praxi to ale překvapivě nevadí.

 


Dálkové ovládání funguje na rádiových vlnách, mířit nemusíte
 

To vše prostřednictvím pohodlného dálkového ovládání A2 Lite Air mouse, kterým navíc nemusíte nikam mířit. Pracuje na rádiových vlnách. Tlačítka jsou možná až příliš velká a ovladač mohl být klidně poloviční. Důvod velikosti najdete na zadní straně. QWERTY klávesnice se v Kodi velmi hodí a na této se navíc píše výborně.

Qwerty na zadní straně je užitečná, občas ji ale zmáčknete i nechtěně
 

Je ale škoda, že zadní klávesnice nejde zamknout, neboť ji budete omylem mačkat i při ovládání některých tlačítek z horní strany ovladače a tím si třeba posunete film o kus vpřed. Za stejnou cenu koupíte i verzi s menším a jednodušším dálkovým ovládačem M1 Air mouse.

To nejdůležitější ale nakonec je, co na Minixu přehrajete za formáty. Zde nemůžu kritizovat, neboť prakticky všechno, co jsem mu předhodil, se přehrálo bez jediného trhnutí. I když při Full HD v novém H.265 je vytížení procesoru na 90 %, filmy v 4K zvládá bez problémů.

Podporované video formáty :

DAT/MPEG/MPE/MPG/TS/TP/VOB/ISO/AVI/MP4/MOV/3GV/FLV

MKV/M2TS/MTS/M4V/WMV/ASF/RM/RMVB

Podporované audio formáty: DD/DD+/DTS/MP2/MP3/WMA/WAV/OGG/OGA/FLAC/ALAC/APE/AAC

Minix po zapnutí naběhne za 20 sekund. V klidovém stavu i během přehrávání je pak spotřeba Minixu okolo 6 wattů. Po vypnutí dálkovým ovladačem do režimu stand-by (ze kterého startuje okamžitě) nepřesáhne odběr 2 W.

Přestože pro televizi existuje speciální Android TV, jeho implementace v televizích není dobrá. Naproti tomu s klasickým Androidem máte alespoň u Minixu odladěný hardware, který je jedním z nejlepších současných HD přehrávačů. Operační systém Android je zde překvapivě předností. S Minixem neuděláte chybu, zvlášť když současné Smart TV u všech značek funguje tak špatně. Android s Minixem konečně dospěl.

Plusy / mínusy
Android launcher
přehraje vše včetně H.265
velmi dobré prostředí Kodi
všesměrové dálkové ovládání
nechtěné stisky qwerty klávesnice
Hodnocení