Hlavní navigace

Místo Jima Kellera získá Apple Jima Mergarda, tvůrce Bobcatu. Ze Samsungu

15. 10. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

A máme zde další kolo oblíbené hry na „škatulata, hejbejte se“, při níž si mezi sebou velké firmy různě přetahují cenné odborníky – v tomto případě inženýry navrhující procesory. Nepříliš dlouho je tomu, co se do AMD po letech navrátil Jim Keller, který od akvizice P. A. Semi pracoval v Applu. Ztrátu tohoto procesorového veterána si však společnost s jablkem ve znaku vzápětí vynahradí, a dokonce zase na úkor AMD.

Jako satisfakci totiž ulovilo pro změnu Jima Mergarda, který v AMD vyvíjel mimo jiné procesorovou architekturu Bobcat, srdce čipů Brazos (a potažmo čerstvě uvedeného Hondo). Pravda, AMD už jeho ztráta mrzet nemusí, alespoň ne přímo. Jim Mergard v něm totiž nyní nepracuje, neboť o něj společnost přišla jako o mnoho jiných „mozků“ již před časem. Zakotvil v Samsungu, kde pracoval na návrhu čipů a posléze povýšil na pozici „hlavního systémového architekta“.

Jim Mergard

Ve firmě se mu ale zřejmě moc nelíbilo, snad i proto, že Samsung zatím nevyvíjí zcela vlastní procesor (nebo o tom alespoň nevíme). Každopádně nyní přešel k arcirivalovi korejské společnosti, k populárnímu Applu. Podle zatím dost mlhavých informací se v posledním telefonu iPhone (lépe řečeno v použitém SoC A6) nachází procesorová jádra, která si firma sama vyvinula. Jim Mergard tedy zřejmě nebude muset pouze leštit licenční Cortexy, jeho práce by tedy mohla být o poznání zajímavější. Nakousnuté jablko ho ale možná svedlo i finanční nabídkou. Těžko však říci, zda se mu pro změnu nebude zajídat paranoidní atmosféra, která prý v společnosti za účelem utajení budoucích produktů vládne.

Čip typu SoC z produkce společnsoti Apple

V Applu by se Jim Mergard měl dobře uplatnit. Jeho dřívější práce s úspornými procesory ho předurčují k vývoji mobilních čipů typu SoC pro tablety a telefony (potažmo i další zařízení používající systém iOS). Brazos, založený na architektuře Bobcat, byl však zároveň klasickým desktopovým a notebookovým procesorem. Pokud se ty potvrdí zvěsti o tom, že Apple úplně přestane používat procesory Intel (a vůbec architekturu x86), bude mít na tomto přechodu Jim Mergard asi také zásluhy. Měl by totiž pomoci přizpůsobit čipy architektury ARM službě v klasickém PC či notebooku.

 

K perspektivám Mergardova zaměstnání se vyjádřil další starý harcovník z AMD, Patrick Moorhead. Ten se nyní živí jako konzultant a analytik. Potvrzuje, že Jim Mergard má na to, aby v Apple vyvinul procesor pro osobní počítače. Zároveň má totiž „hluboké zkušenosti“ jak s technologiemi procesorů, tak s čipy typu SoC. K tomu je ale myslím třeba podotknout, že navrhnout čipy, které by se výkonem vyrovnaly stávajícím procesorům Intelu, nebude vůbec snadné.

Zdroje: VR-Zone, The Wall Street Journal