Hlavní navigace

Mobil, který vydrží týden a který půjde nabít za pár sekund? Pomocí superkondenzátorů to půjde

28. 11. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Nadějnou technologií, která by mohla nahradit lithiové články, jsou superkondezátory. Jde o součástky, které přímo uchovávají elektrický náboj, aniž by u nich jako u akumulátorů docházelo k elektrochemickým reakcím. Díky tomu je lze rychle nabíjet a nedochází u nich k tak velkému opotřebení. Jenže problém současných produktů je malá kapacita. Vědcům z University of Central Florida se prý podařilo tento základní nedostatek vyřešit.

Superkondenzátory s dlouhou výdrží a rychlým nabíjením

Jejich řešení spočívá v milionech nanometrových drátků oxidu wolframového (WO3) obalených dvourozměrnou vrstvou sulfidu wolframičitého (WS2). Kapacita je přímo úměrná ploše elektrod a nepřímo úměrná jejich vzdálenosti. Nanovrstvy dovolují na mikroskopické úrovni vytvořit velkou plochu, přičemž vzdálenosti zůstanou malé.

Superkondenzátory s dlouhou výdrží a rychlým nabíjením

Vědci z UCF neřekli, jaké kapacity při jakých rozměrech se jim podařilo dosáhnout. Zatím jen zjistili, že to funguje, a přihlásili se o patent. Jejich superkondezátor prý bude možné dobít za několik sekund a udrží mobil při životě více než týden. Vydržet by přitom měl minimálně 30 000 nabíjecích cyklů. Lithiové články jsou po tisícovce skoro mrtvé.

Kdy budou superkondenzátory s nanoelektrodami připravené pro komerční využití? To nikdo neví. Stejně jako u dalších revolučních technologií to může být deset let. Nebo nepřijdou vůbec, pokud se zjistí, že uchování tak velké energie na tak malém prostoru může být nebezpečné (při mechanickém poškození apod.). A on ani ten wolfram není moc levný…

MM_AI

 

Zdroj: ACS, UCF via Engadget

Byl pro vás článek přínosný?