Hlavní navigace

Mobilní bezdrátové reproboxy: k mobilu, tabletu a hlavně do kapsy (test)

3. 6. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

V posledních letech trh zaplavily mobilní repráčky, v prodeji jsou desítky značek, na výběr máte miniaturní kapesní kostičky za tři stovky, luxusní audio boxy za mnoho tisíc a samozřejmě vše mezi tím. V redakci jsme měli pocit, že zhruba po roce opět nastal čas na jejich test, při výběru vhodné kategorie se nám pak jedna kompaktní vyloupla sama od sebe, aniž bychom to nějak plánovali. Jde o koncept, který se ve větším měřítku objevil až v posledním roce. 

Bezdrátové, s baterií a poutkem  

Všechny modely, které jsme do testu pozvali, spojuje hned několik definujících vlastností. Samozřejmostí je to, že jsou kompaktní. Důležitější je ale integrovaná baterie. Přístroj nabijete pomocí microUSB konektoru (naštěstí jde o standard u téměř všech modelů na trhu a u všech modelů v testu) a můžete pak vyhrávat několik hodin na cestách, případně doma nemusíte zapojovat napájecí kabel. Další zásadní vlastností je přítomnost technologie Bluetooth. Pokud máte chytrý telefon napěchován oblíbenou hudbou, vystačíte si bez jakýchkoli kabelů. Zvukový signál pošlete do reproduktoru bezdrátově, baterii má vlastní.

Test mobilních reproboxů do 1500 Kč
Některé bedýnky si poradí i s pískem a vodou

Cenový strop jsme stanovili na patnáct set, to je hranice, přes kterou je při koupi malé kapesní bedýnky ochoten jít málokdo. Pravdou je, že většina lidí, je ochotná dát spíše tak pětistovku, nicméně my z testů víme, že zajímavé modely se nacházejí spíše v kategorii nad tisíc. Poslední specifickou vlastností, která nakonec nadefinovala tuto konkrétní kategorii, je poutko. Tedy nejde jen o něj. Všechny modely jsou prostě malé placaté krabičky s podobným půdorysem a technickým řešením a jsou připravené, že si je pověsíte na poutko od batohu, kalhot nebo třeba na plot na zahradě. Evidentně jde mezi zákazníky o populární řešení, bylo tedy rozhodnuto.

Jak jsme testovali 

V první řadě jsme otestovali kvalitu zvukového výstupu. Ta je samozřejmě v kategorii těchto zařízení zcela stěžejní. Použili jsme naši redakční hudební sadu, která zahrnuje skladby všech výrazných žánrů, a pomůže nám tak odhalit nejrůznější zvukové neduhy. Speciálně jsme se zaměřili na podání basových frekvencí, to bývá v této kategorii problematické už kvůli rozměrům měniče a minimálnímu prostoru pro řešení ozvučnice. Nejen basy jsou ale vždycky problémem, pečlivě jsme zkoumali, jak si poradí s různými typickými zvuky, speciálně přísní jsme byli na lidský hlas. S přístrojem totiž mnozí budou sledovat seriály i filmy, navíc se dají používat také pro handsfree telefonování. V této kategorii jsme hodnotili také maximální hlasitost, tedy celkový výkon. To je pochopitelně u bedýnky na cesty velmi důležité. Zkoumali jsme také to, zda se při snižování hlasitosti dramaticky nemění poměr mezi vydávanými frekvencemi. U některých modelů jsme bohužel byli kvalitou reprodukovaného zvuku trochu zklamáni.

Všechny modely v testu jsou placaté a jsou připraveny k zavěšení na poutko od kalhot nebo očko na plotu při zahradní grilovačce

V kategorii zpracování a design jsme hodnotili použité materiály, slícování jednotlivých dílů, ergonomii tlačítek a samozřejmě také řešení poutka pro zavěšení. Všechny modely jsou kulaté nebo zaoblené, některé z nich jde přesto postavit tak, aby směřovaly měničem dopředu, za což jsme samozřejmě udělovali bonusové body. Svoji váhu zde měl také vzhled, řešili jsme i dostupné barevné varianty. Pro mnoho mladých lidí totiž vlastně půjde o designový doplněk, který budou nosit stále s sebou.

V kategorii konektivita jsme řešili, jakým způsobem se do přístroje dá připojit zvukový signál, jak snadné je spárování přes Bluetooth, zda se pomocí bedýnky dá pohodlně telefonovat, i přítomnost případných propojovacích kabelů v balení. Do poslední kategorie další jsme zahrnuli všechny další parametry, které si zaslouží ohodnocení. Je to výdrž na baterie, obsah balení, zvuková indikace zapnutí/vypnutí, rušivost diod indikujících aktivitu a všechny další funkce a vychytávky, které přístroj nabízí.

Úvod, jak jsme testovali

1. JBL Clip, 2. Philips BT2000

1. JBL Clip

Klip od JBL nás zaujal na první pohled. Nepatří sice k nejlevnějším modelům, nabízí toho ale opravdu hodně. Zpracování je úžasné a nápadité. Klip v horní části, pomocí nějž je možné bedýnku kamkoli rychle přicvaknout, slouží také jako stojánek, potřebujete-li přistroj umístit na stůl nebo poličku. Nechybí klasická dírka pro audio konektor, kromě toho má ale tento model také vlastní, napevno připojený kabel, který najdete smotaný v zadní části. Toto řešení je rozhodně nejelegantnější z celého testu, pokud nebude z nějakého důvodu fungovat Bluetooth párování nebo standardní jack-jack kabel zapomenete doma, budete inženýry z JBL za tuto vychytávku adorovat.

JBL Clip

měnič

40 mm Test mobilních reproboxů do 1500 Kč
výkon 3,2 W
frekvenční rozsah 160–20 000 Hz
odstup signál/šum
>80 dB
imedance neuvedeno
Bluetooth BT 4.0, A2DP V1.2, AVRCP V1.4 (iOS  7 kompatibilní ), HFP V1.6, HSP V1.2, volání (mikrofon, tlačítko)
line in
integrovaný kabel + 3,5mm vstup
nabíjení microUSB, kabel v balení
baterie Li-Pol, 3,7 V, 600 mAh (nabíjení 2 h)
výdrž 5 h
rozměry 107 × 88 × 42 mm
hmotnost 150 g
cena 1354 Kč
hodnocení
zvuk 94% 91%
   zpracování a design 92%
konektivita 95%
další 78%

Spárovaní přes BT je zcela bezbolestné – stisknete tlačítko na boční straně, vyhledáte přístroj na mobilu nebo tabletu, a do deseti vteřin můžete hrát. Kvalita zvuku je u tohoto modelu opravdu na velmi slušné úrovni, v dané ceně mezi mobilními bezdrátovými bedýnkami patři určitě k tomu nejlepšímu na trhu. Projev je kultivovaný, nechybí mu žádné důležité frekvence a má překvapivě hutné basy. Je ale pravda, že u tvrdších žánrů působí trochu nesměle, a to i přesto, že má limit maximální hlasitosti hodně vysoko. Instalovaný měnič má ale rozhodně velký potenciál, pokud použijete přehrávací program s ekvalizérem a trochu si pohrajete, můžete u svého oblíbeného žánru dosáhnout velmi zajímavých výsledků.

Test mobilních reproboxů do 1500 Kč Test mobilních reproboxů do 1500 Kč

Plusy / mínusy
zpracování, design nižší výdrž na baterie
klip, integrovaný kabel nevýrazná tlačítka
zvuk

Zvuková indikace (zapnutí, vypnutí, párování) je elegantní, není přehnaně agresivní, přesto vás dostatečně výrazně upozorní. To, co přístroji můžeme vytknout, jsou tlačítka, která jsou zapuštěná v gumovém obvodovém kroužku, a jejich stisk není příliš jistý. Jsou ale funkční a zvyknout se na ně dá.  Budete-li hrát bezdrátově, z mobilu, bude modrá indikační dioda schovaná pod kovovou mřížkou chránící měnič stále modře svítit, což nevadí. Při připojení přes kabel ale v pravidelných intervalech docela dlouho po zapnutí bliká, což může být trochu otravné. 

2. Philips BT2000

Pokud bychom měli vybrat model, který bude mít od pohledu největší úspěch mezi středoškoláky a vysokoškoláky, bude to nejspíš Philips. Jeho design je velmi povedený, má skvělé technické zpracování a jako bonus výrobce dodává na zavěšení skutečnou tkaničku v barvách vybraného modelu. V tomto ohledu jsme byli prostě nadšení. Největší vychytávkou jsou ale rozkládací ozvučnice ze silikonu/gumy. Ve složeném stavu je Philips jen o chloupek tlustší než jeho další konkurenti v tomto testu, pokud ale zatáhnete za oba konce, rázem je víc než dvakrát větší. To samozřejmě není jen na efekt, zlepšuje to také kvalitu produkovaného zvuku, zejména basů. Problémem je, že ačkoli tento proces zvukový projev skutečně vylepší, není to bohužel dost: z úplně chybějících basů se stanou basy nedostatečné.

Philips BT2000

měnič

45mm  Test mobilních reproboxů do 1500 Kč
výkon 2 W
frekvenční rozsah 80–16 000 Hz
odstup signál/šum
>70 dB
imedance 4 Ω
Bluetooth BT 3.0, A2DP, AVRCP 
line in
3,5mm vstup
nabíjení microUSB, kabel v balení
baterie Li-Pol, 3,7 V, 500 mAh
výdrž 12 h
rozměry 99 × 93 × 77 mm
hmotnost 157 g
cena 999 Kč
hodnocení
zvuk 80% 83%
   zpracování a design 96%
konektivita 76%
další 84%

Celkově ale zvukový výstup patřil k těm nejvyrovnanějším. Pokud tedy nepotřebujete extrémní hlasitost, nebo neholdujete tvrdým žánrům, může být tento model pro vás. V případě, že si pustíte hip-hop nebo něco s agresivními bicími nebo basou, můžete se dočkat i nepříjemného chrčení, a to i přesto, že se výrobce chlubí technologií anti-clipping, která by si právě měla poradit s frekvencemi, které měniči nedělají dobře.

Test mobilních reproboxů do 1500 Kč Test mobilních reproboxů do 1500 Kč

Plusy / mínusy
design, rozkládací provedení chybí nižší basy
přepínač vstupů chybí ovládání hlasitosti
indikační dioda nefunguje jako handsfree

Spárování s telefonem proběhne okamžitě, do pár vteřin, velmi se nám také líbil přepínač, který slouží k zapnutí přístroje a zároveň zvolení zdroje signálu. Pokud zvolíte audio in, rozsvítí se elegantní bílá dioda, další pozice značí Bluetooth. Zde pak buď bliká, nebo svítí modrá dioda, podle toho, zda jste připojeni. Jediná varianta, se kterou jsme v tomto testu byli opravdu spokojení. Ostatní modely se vždy po zapnutí snaží najít bezdrátový zdroj signálu, i když to třeba nechcete. Vedle přepínače najdete tlačítko pro BT párování, ovladači prvky pro hlasitost byste ale hledali marně, jste tak odkázáni na regulaci přímo u zdroje. Chybí také tlačítko pro přijetí hovoru a mikrofon, jako handsfree se tedy na rozdíl od většiny modelů v testu Philips použít nedá. 

3. NudeAudio Move M, 4. Raikko Mobile!Sound Bass Disc BT

3. NudeAudio Move M

Elegantní přístroj značky NudeAudio pochází z produktové rodiny Move, ve které najdeme také o chloupek menší model S a výrazně větší L. Tento střední kus byl z celého testu největší, očekávali jsme tedy také největší měnič a tím pádem i nejlepší zvuk. Z výsledku jsme nebyli úplně nadšení, ale ani zklamaní. Zvukový projev byl velmi kultivovaný, u žánrů, jako je jazz nebo folk nám ve frekvencích nechybělo nic, problém je pak opět s tvrdšími žánry, kde je najednou znát, že basové schopnosti reproduktoru jaksi nedostačují. Přesto jsme hned po JBL ohodnotili NudeAudio nejlepší známkou, a to zejména kvůli vyváženosti.

3. NudeAudio Move M

měnič

40 mm  Test mobilních reproboxů do 1500 Kč
výkon neuvedeno
frekvenční rozsah 145–20 000 Hz
odstup signál/šum
84 dB
imedance neuvedeno
Bluetooth BT 3.0, volání (mikrofon, tlačítko)
line in
3,5mm vstup
nabíjení microUSB, kabel v balení
baterie Li-Ion (nabíjení 5h)
výdrž 8 h
rozměry 98 × 98 × 39 mm
hmotnost 198 g
cena 1299 Kč
hodnocení
zvuk 82% 80%
   zpracování a design 81%
konektivita 82%
další 72%

Na rozdíl od mnohých konkurentů je navíc tento model také poměrně málo směrový, pokud ho tedy necháte na stole ležet jen tak, bude zvuk pořád poměrně použitelný. Toto je u některých miniaturních bedýnek skutečně problém – nesměřuje-li měnič přímo na vás, můžete se dočkat nepěkného zkreslení.

Test mobilních reproboxů do 1500 Kč Test mobilních reproboxů do 1500 Kč

Plusy / mínusy
vyvážený zvuk u měkkých žánrů u tvdrých žánrů chybí basy
povedený design  diody
levně působící tlačítka

Samotný hardware je oblečený do elegantního gumového kabátku, pokud se jej pokusíte sundat, zjistíte, že nahatý už Move M zase tak elegantní není. Ke striptýzu ale vlastně není důvod, přístroj je oblečený hezčí a navíc odolnější. Na boční straně najdete tlačítka pro zapnutí, regulaci hlasitosti a bezdrátové připojení. Nechybí ani mikrofon, BT tlačítkem lze navíc přijímat hovory. NudeAudio tedy poslouží i jako handsfree, což se někdy může hodit. Po zapnutí začne svítit poměrně nepříjemně ostrá zelená dioda a připojíte-li signál audio kabelem, budete muset dlouho vydržet blikání tří divokých diod. Tlačítka se na rozdíl od některých konkurentů dají nahmatat i poslepu, ale vyloženě chválit je nechceme. Působí totiž velmi levně a trochu kazí dojem z poměrně sympatického zařízení. 

4. Raikko Mobile!Sound Bass Disc BT

Bass Disk vypadá jako takový puk, zejména proto, že se u nás (zatím) nedá koupit v jiném než černém provedení. To pro někoho může být překážka, pro někoho naopak pozitivum. Vypadá totiž nenápadně, zvukově ale rozhodně nenápadný není. Přesto, že je z celého testu nejmenší, je zároveň nejtěžší. Je prostě odladěný tak, aby byl hodně hlasitý. A to opravdu je, pokud máte silný zdrojový signál a naťukáte maximum i na samotném Raikku, budete stěží věřit svým uším, jak může něco takového lézt z miniaturního „koblížku“.

Raikko Mobile!Sound Bass Disc BT

měnič

38 mm  Test mobilních reproboxů do 1500 Kč
výkon 3 W
frekvenční rozsah 80–18 000 Hz
odstup signál/šum
neuvedeno
imedance neuvedeno
Bluetooth BT 2.1, A2DP, AVRCP
line in
přes microUSB, speciální redukce na 3,5mm audio v balení, microSD slot
nabíjení microUSB, kabel v balení
baterie Li-Pol
výdrž 4-8 h
rozměry 94 × 83 × 40 mm
hmotnost 218 g
cena 1218 Kč
hodnocení
zvuk 77% 79%
   zpracování a design 86%
konektivita 65%
další 93%

Nicméně zvuk nebudeme jen chválit, po prvních pár vteřinách okouzlení hlasitým a výrazným zvukem vám doje, že je vlastně hodně zkreslený. Ve středech je agresivní, výšky jsou ucinkané. V praxi to ale celkově nebereme jako slabinu. Výrobce se podle nás snažil naladit měnič tak, aby prořízl i hlasitou party, a to se mu tedy daří náramně. Pokud ale hledáte co nejlepší a nejvyváženější zvuk, porozhlédněte si jinde.

Test mobilních reproboxů do 1500 Kč Test mobilních reproboxů do 1500 Kč

Plusy / mínusy
hlasitost provedení tlačítek
odolnost zkreslený zvuk
microSD přehrávač chybí klasický audio konektor

Tlačítka na boční straně nás spíše zklamala, těžko se v nich vyznává a nedají se moc dobře mačkat, protože jsou malá, dvojitá a ne příliš kvalitně zpracovaná. Potěšilo nás, že jsou zde jako u jediného modelu přítomny povely pro pohyb mezi skladbami, bohužel jsou nesmyslně vloženy mezi ovládání hlasitosti, často si tak při pokusu o zeslabení omylem přepnete píseň, a to je k vzteku. Další zajímavosti se skrývají pod gumovými dvířky. Najdete zde microUSB konektor, který slouží k nabíjení, ale i k připojení audio signálu. K tomu je potřeba speciální kabel, jenž dostanete v krabici. Takové řešení se nám nelíbí, audio konektor je prostě standard všech standardů a museli jsme tedy ubírat body. Naopak pozitivně jsme obodovali microSD slot – přístroj je schopen přehrávat z karty, takže se obejde bez zdroje signálu, a to je určitě pro mnoho zákazníků velmi zajímavé. Poslední unikátní vlastností je odolnost podle standaru IPX5 (stékající voda a prach), je tedy ideální do terénu a na výlety. To už ostatně naznačuje i karabina. 

5. Lenovo BT410, 6. Logitech X100

5. Lenovo BT410

Je poměrně běžné, že si velcí výrobci počítačů nechávají vyrábět reproduktory a jiné doplňky u externího dodavatele. Vlastní vývoj někdy nedává smysl, prostě se v Číně zajde do fabriky, vybere se model a objedná se deset (nebo sto) tisíc kusů s logem. Takovým případem je i BT410, shodou okolností zřejmě pochází ze stejného provozu jako model NudeAudio. Jako by totiž z oka vypadl jeho menšímu bratříčku Nude S. Stejný je navíc systém tlačítek a indikačních diod, podobný je i materiál poutka a oba modely je možné vysvléknout z gumového kabátku. Lenovo je o kousek menší, znatelně levnější a také ořezanější. Jako jediný model v testu má elektroniku, která podporuje pouze Bluetooth 2.0. To se nijak výrazně neprojevuje na kvalitě zvuku (tam jde spíš o profil), problém ale může nastat při párování. A když náhodou vše funguje jak má, tak to vždy trvá, což může být nepříjemné, pokud přístroj připojujete k telefonu několikrát denně.

Lenovo BT410

měnič

neuvedeno (odhadujeme 40 mm) Test mobilních reproboxů do 1500 Kč
výkon 2 W
frekvenční rozsah 120–20 000 Hz
odstup signál/šum
65 dB
imedance 4 Ω
Bluetooth BT 2.0, volání (mikrofon, tlačítko)
line in
3,5mm vstup
nabíjení microUSB, kabel v balení
baterie Li-Ion
výdrž 8 h
rozměry 85 × 85 × 41 mm
hmotnost 124 g
cena 742 Kč
hodnocení
zvuk 78% 78%
   zpracování a design 79%
konektivita 80%
další 77%

Podle specifikací má stejně velký měnič jako Move M, zvuk je navíc podobně kulatý, celkově je ale o chlup horší. Zřejmě vinou malého těla mu téměř úplně chybí jakékoli basy, má také agresivní vyšší středy. Nebýt chybějících basů by ale šlo o poměrně příjemný, vyvážený zvuk. S NudeAudio Move M sdílí také další vlastnost, není příliš směrový a hraje docela dobře do všech stran. Vzhledem k tomu, že stejně jako jeho kolega sám nedrží v stojaté pozici, se to hodí. Prostě ho hodíte na stůl na záda a máte vyřešeno.

Test mobilních reproboxů do 1500 Kč Test mobilních reproboxů do 1500 Kč

Plusy / mínusy
cena chybí basy
rozměry Bluetooth 2.0
haptická tlačítka diody

Docela nás zaujala haptická tlačítka, která se dají velmi dobře nahmatat. To jistě ocení nejen nevidomí. Tlačítko pro párování je možné využít také k přijetí hovoru, nechybí ani malý mikrofon. Stejně jako u NudeAudio nás štvaly levně vypadající diody, které vždy svítí obě, nebo jedna z nich bliká. 

6. Logitech X100

Největším zklamáním byl pro nás výrobek značky Logitech. Jejich boomboxy byly dlouho etalonem bezdrátových bedýnek. Firma ale vyčlenila pro kvalitní mobilní audio značku Ultimate Ears a její dostupnost je u nás trochu komplikovaná. Pod značkou Logitech tak dnes na českém trhu najdeme větší X300 a malý X100, který snadno hodíte do kapsy nebo pověsíte na batoh.

Logitech X100

měnič

neuvedeno (odhadujeme 40 mm)  Test mobilních reproboxů do 1500 Kč
výkon 1,5 W
frekvenční rozsah neuvedeno
odstup signál/šum
neuvedeno
imedance neuvedeno
Bluetooth A2DP, AVRCP, HFP
line in
3,5mm vstup
nabíjení microUSB, kabel v balení
baterie Li-Ion
výdrž 5 h
rozměry 85 × 85 × 37 mm
hmotnost 163 g
cena 1299 Kč
hodnocení
zvuk 74% 76%
   zpracování a design 86%
konektivita 76%
další 72%

Přístroj vypadá velmi hezky, je dostupný v několika zajímavých barevných kombinacích a pevný pogumovaný plast působí spolehlivým, ačkoli ne příliš luxusním dojmem. Za zpracování nicméně dostal Logitech dost bodů. Daleko větším problémem je ale zvuk. Basy u tohoto modelu slyšíme jen náznakem, spodní frekvence úplně chybí. Zvuk je výrazný, při bližším zkoumání si ale uvědomíte, že je také velmi agresivní a zbytečně přehání některé frekvence. U firmy, která to s audiem umí opravdu skvěle, to odhadujeme spíše na záměr. Produkt je prostě naladěn tak, aby si poradil s agresivní pop music, na basy pak měnič bohužel nemá. Na party X100 určitě slyšet půjde, maximální výkon je úctyhodný, jen se z něj nepoline vyvážený zvuk.

Test mobilních reproboxů do 1500 Kč Test mobilních reproboxů do 1500 Kč 

Plusy / mínusy
design, ucho agresivní zvuk
tlačítka zvukové indikace
ovládání hlasitosti cena

Pochválit můžeme řešení ucha na poutko, které zároveň slouží jako stojánek. Tlačítka jsou provedena velmi kvalitně, nepotěšil nás pouze podivně zapuštěný vypínač. Při zapnutí, vypnutí a spárování se vždy ozve výrazná indikační znělka, která značně připomíná výherní automaty z Las Vegas. Pro někoho (např. autora tohoto testu) to může být pěkná vzpomínka, nijak příjemné to ale při dlouhodobějším využití není. Mírným zklamáním je také průměrná výdrž, od Logitechu jsme toho v této kategorii prostě čekali víc.