Hlavní navigace

Mobilní Chrome letos zacílí na slabší zařízení a otevře lepší webové aplikace

14. 1. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Loni na jaře Google oznámil, že u prohlížečů nahradí vykreslovací jádro WebKit vlastním Blinkem. To bude šité na míru jeho potřebám a prohlížečům. Otevřený Blink je odnoží části WebKitu (a ten zase forkem KHTML). Bude jednodušší, menší a rychlejší. Vlastně už je, Blink se poprvé objevil v Chromu/Chromiu 28 a používá jej už i Opera.

Blink ale stále prochází vývojem. Eric Seidel, který dříve vyvíjel Safari pro Apple a teď dělá u Googlu na Chromu, sepsal na firemním fóru seznam funkcí, které v roce 2014 chtějí implementovat. Blink projde další zeštíhlovací kúrou. Seidel mluví o tom, jak lidé čím dál více surfují na mobilu místo desktopu.

Mobilní Chrome s jádrem Blink
Mobilní Chrome s jádrem Blink

Potenciál mobilního hardwaru ale softwaroví tvůrci stále plně nevyužívají. Loni tak Google oznámil, že Android 4.4 včetně klíčových aplikací poběží díky optimalizacím i na slabším železe. Zlepšování efektivity čeká i Blink, potažmo Chrome. Vývojáři letos chtějí zrychlit posun stránky (při 60 Hz), reakce i dobu načtení stránek. Sníží paměťovou náročnost a vylepší i spotřebu celého zařízení. 

Seidel také píše o zlepšení mobilního webu jakožto softwarové platformy. Offline aplikace budou lepší, budou moci využít push notifikací a sahat prostřednictvím API hlouběji k hardwaru. Například si samy určí orientaci obrazovky, což se bude hodit u her a videa. Google chce pomoci i tvůrcům, nabídne nové měřicí nástroje a připraví návody, jak dělat responzivní webové aplikace.

 

Zdroj: Google Groups via Ars Technica