Hlavní navigace

Mobilní Windows hlásí ústup i v Evropě. Android roste také na úkor iOS

11. 5. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Microsoft přišel o tradičně silné základny v Evropě. Kantar Worldpanel, který monitoruje prodeje smartphonů ve vybraných zemích, tvrdí, že Android se na prodejích telefonů v březnu 2016 podílel ze 75,6 %, na iOS připadlo 18,9 %, Windows 4,9 % a další systém 0,6 %. Meziročně si jako jediný polepšil Android, který vyrostl o 7,1 procentního bodu. Hned pět bodů vzal Windows, 1,2 bodu iOS a 0,8 bodu pak jiným alternativám. Jde o celková čísla za Německo, Británii, Francii, Itálii a Španělsko.

Prodeje smartphonů v různých světových zemích (březen 2016)
Prodeje smartphonů v různých světových zemích (březen 2016)

Jedinou z měřených zemí, kde vzrostl podíl mobilních Windows, je Japonsko. Tam měly letos 0,5% zastoupení, kdežto loni jen 0,4%. V Japonsku se o 1,7 bodu zvýšil zájem i o iOS, takže Android zde jako v jediné zemi meziročně oslabil.

Mobilní Windows zažily velký sešup především ve Francii a Itálii. Ještě loni tam Microsoft držel 14% zastoupení, tedy srovnatelné s iOS, ale letos se už Windows na prodejích podílely jen 5 až 6 procenty. Podíváme-li se do historických čísel, v prosinci 2013 měly Windows v Itálii 17,1% zastoupení (iOS 12,8%), takhle silné nikde jinde nebyly. Ale v Německu, Británii, Argentině nebo Mexiku měly dříve více než 10% podíl. Je škoda, že se Microsoft primárně zaměřoval na USA, kde tak úspěšný nebyl.

 

Mimochodem: Možná by vás napadlo, že v Americe to musí být samé iPhony. V absolutních číslech se jich tam samozřejmě prodá nejvíce, ale meziročně si pohoršily o necelých pět bodů a mají 31,6% podíl. V Británii je iOS na 34,8 % prodaných telefonů, v Austrálii na 35,3 % a hlavní baštou je Japonsko s 46,8 %.

Zdroj: Kantar via MSPU